Portal 2021 Yılında 32 Bit Destekli Eski Bilgisayarınızda Kullanabileceğiniz Linux Dağıtımları

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
113
#1
Popüler Linux dağıtımları kullanıyorsanız birçok Linux dağıtımının artık 32 bit destekli eski bilgisayarları desteklemediğini farketmişsinizdir. Arch Linux, Ubuntu, Fedora ve birçok dağıtım bu eski mimariye olan desteğini bıraktı.

Ancak hala eski bir sistem kullanıyorsanız 32 bit sistemleri desteklemeye devam eden birçok linux dağıtımı mevcut.

Hala 32-bit Desteği Sunan En İyi Linux Dağıtımları

Burada verilen örnek dağıtımlar 32 bit sistemleri desteklemelidir. Aksini görürseniz lütfen düzeltmemiz için bizimle iletişime geçin

1. Debian

Debian, 32 bit sistemler için harika bir seçimdir. Çünkü en son kararlı sürümleriyle hala destek sunuyor. Bunu yazarken, en son kararlı sürüm Debian 10 "buster" 32 bitlik bir sürüm sunuyor ve 2024'e kadar bu sürüm desteklenecek

Debian'da yeniyseniz, resmi wikilerinde birçok konu için faydalı makaleler bulacağınızı belirteyim. Bu nedenle kullanmaya başlamak sizin için zor olmayacaktır.

Yüklemek için mevcut yükleyicilere göz atabilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • 512 MB RAM
 • 10 GB Disk alanı
 • 1 GHz İşlemci (Pentium 4 veya eşdeğeri)
2. Slax

Geçici işleriniz için cihazınızı hızlı bir şekilde önyüklemeden açmak istiyorsanız Slax isabetli bir tercihtir.

Debian'a dayalıdır, ancak USB aygıtları veya DVD'ler aracılığıyla çalıştırılması amaçlanan taşınabilir ve hızlı bir sistem olmayı amaçlamaktadır. 32 bit ISO dosyasını web sitelerinden ücretsiz olarak indirebilir veya önceden yüklenmiş Slax ile yeniden yazılabilir bir DVD /şifreli pendrive satın alabilirsiniz. Elbette bu, geleneksel bir masaüstü işletim sisteminin yerini almaz. Debian'ı temel alarak 32 bit desteği alıyorsunuz.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • RAM: 128 MB (çevrimdışı kullanım) / 512 MB (web tarayıcısı kullanımı için)
 • CPU: i686 veya daha yeni
3. AntiX


Yine bir başka etkileyici Debian tabanlı dağıtım. AntiX, hafif bir kurulum iken performansa odaklanan sistemsiz bir popüler dağıtım olarak bilinir.

Hemen hemen tüm eski 32 bit sistemler için mükemmel şekilde uygundur. Size bir fikir vermesi açısından AntiX için 256 MB RAM ve 2.7 GB depolama alanına ihtiyacınız var. Sadece kurulumu basit değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimi hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kullanıcılar için mükemmeldir.

Debian’ın mevcut en son kararlı şubesini temel alan en son sürümü kullanmalısınız.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • RAM: 256 MB RAM
 • CPU: PIII sistemleri
 • Disk alanı: 5 GB sürücü alanı
4. openSUSE


openSUSE, 32-bit sistemleri de destekleyen bağımsız bir Linux dağıtımıdır. En son normal sürüm (Leap) 32 bit imaj sunmasa da, devam eden yayın sürümü (Tumbleweed) 32 bit imaj sağlar.

Yeniyseniz, sizin için tamamen farklı bir deneyim olacaktır. Bununla birlikte,

Çoğunlukla geliştiriciler ve sistem yöneticileri için tasarlanmıştır, ancak bunu ortalama bir masaüstü kullanıcısı olarak da kullanabilirsiniz. OpenSUSE'nin eski donanımlar üzerinde çalışmasının amaçlanmadığını belirtmek gerekir - bu nedenle en az 2 GB RAM, 40+ GB depolama alanı ve çift çekirdekli bir işlemciniz olduğundan emin olmalısınız.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • Pentium 4 1.6 GHz veya daha yüksek işlemci
 • 1 GB fiziksel RAM
 • 5 GB Sabit Disk
5. Emmabuntüs


Emmabuntus, 32 bit desteği ile hammadde israfını azaltmak için donanımın ömrünü uzatmayı hedefleyen ilginç bir dağıtımdır. Grup olarak, okullara bilgisayar ve dijital teknolojiler için destek sağlamaya katılıyorlar.

Biri Ubuntu'ya, diğeri de Debian'a dayanan iki farklı sürüm sunar. Daha uzun bir 32-bit desteği istiyorsanız, Debian sürümü ile devam edin. Bu en iyi seçenek olmayabilir, ancak Linux öğrenme deneyimini kolaylaştırmak ve 32 bit desteği sağlamak için iyi bir seçenektir.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • 512 MB RAM
 • Sabit disk: 2 GB
 • Pentium işlemci veya eşdeğeri
6. NixOS


NixOS, 32 bit sistemleri destekleyen bir başka bağımsız Linux dağıtımıdır. Paketlerin birbirinden izole edildiği güvenilir bir sistem sağlamaya odaklanır.

Bu, doğrudan ortalama kullanıcılara yönelik değildir, ancak paket yönetimine benzersiz bir yaklaşıma sahip, KDE arayüz destekli kullanılabilir bir dağıtımdır. Resmi web sitesinden özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
• Bellek: 768 MB RAM

• 8 GB Disk Alanı

• Pentium 4 veya eşdeğeri

7. Gentoo Linux


Deneyimli bir Linux kullanıcısıysanız ve 32 bit Linux dağıtımları arıyorsanız, Gentoo Linux aradığınız seçim olabilir.

İsterseniz Gentoo Linux ile paket yöneticisi aracılığıyla bir çekirdeği kolayca yapılandırabilir, derleyebilir ve kurabilirsiniz. Sadece popüler olarak bilinen yapılandırılabilirliği ile sınırlı değil, aynı zamanda eski donanımlarda herhangi bir sorun olmadan da çalıştırabileceksiniz.

Deneyimli bir kullanıcı değilseniz ve denemek istiyorsanız, kurulum talimatlarını okuyun ve bir maceraya başlayın.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • 256 MB RAM
 • Pentium 4 veya AMD eşdeğeri
 • 2.5 GB Disk Alanı
8. Devuan


Devuan, systemd'siz bir dağıtımdır. Teknik olarak Debian'ın bir çatalıdır, sadece systemd olmadan Init özgürlüğünü teşvik ediyor.

Ortalama bir kullanıcı için çok popüler bir Linux dağıtımı olmayabilir ama bir sistemsiz dağıtım ve 32-bit destek istiyorsanız, Devuan iyi bir seçenek olmalıdır.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • RAM: 1 GB
 • CPU: Pentium 1.0 GHz
9. Void Linux


Void Linux, gönüllüler tarafından bağımsız olarak geliştirilen ilginç bir dağıtımdır. Kararlı bir yayın döngüsü sunarken genel amaçlar için kullanışlı bir işletim sistemi olmayı hedefliyor. Systemd yerine init sistemi olarak runit özelliğine sahiptir ve size birkaç farklı masaüstü ortamı seçeneği sunar.

Pentium 4 (veya eşdeğeri) yonga ile eşleştirilmiş yalnızca 96 MB RAM ile son derece etkileyici bir minimum gereksinim spesifikasyonuna sahip.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • 96 MB RAM
 • Pentium 4 veya AMD eşdeğer işlemci.
10. Q4OS


Q4OS, minimal ve hızlı bir masaüstü kullanıcı deneyimi sağlamaya odaklanan başka bir Debian tabanlı dağıtımdır. Ayrıca listemizdeki en iyi hafif Linux dağıtımlarından biridir. 32-bit sürümü için Trinity masaüstüne sahiptir ve 64-bit sürümünde ise KDE Plazma desteğini kullanabilirsiniz.

Void Linux'a benzer şekilde, Q4OS da en az 128 MB RAM ve 3 GB depolama alanı gereksinimi olan 300 MHz CPU üzerinde çalışır. Herhangi bir eski donanım için fazlasıyla yeterli olmalıdır. Yani, kesinlikle denemelisiniz derim!

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • RAM: 128 MB (Trinity Masaüstü) / 1 GB (plazma Masaüstü)
 • CPU: 300 MHz ( Trinity Masaüstü) / 1 GHz (plazma Masaüstü)
 • Depolama alanı: 5 GB ( plazma Masaüstü) / 3 GB (Trinity Masaüstü)
11: MX Linux


Biraz iyi bir yapılandırmanız varsa (tamamen eski değil ama biraz eski), MX Linux 32 bit sistemler için kişisel tavsiyem olacaktır. Ayrıca, her tür kullanıcı için en iyi Linux dağıtımlarından biridir.

Genel olarak, MX Linux, Debian'a dayalı fantastik, hafif ve özelleştirilebilir bir dağıtımdır. KDE, XFCE veya Fluxbox (eski donanımlar için kendi masaüstü ortamıdır) arasından seçim yapma seçeneğine sahip olursunuz. Resmi web sitelerinde bu konuda daha fazla bilgi edinebilir ve deneyebilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • 1 GB RAM (rahat kullanım için 2 GB önerilir)
 • 15 GB disk alanı (20 GB önerilir).
12. Linux Mint Debian Edition


Debian'a dayalı Linux Mint? Neden olmasın?

Temel olarak Ubuntu olmadan Cinnamon masaüstü deneyimini Linux Mint'teki gibi aynen yaşarsınız. Ubuntu tabanlı Linux Mint kadar kullanımı kolay ve güvenilirdir.

Özellikleri sadece Debian tabanıyla sınırlı değil, hem 64-bit hem de 32-bit sistemleriniz için destek alırsınız. 32 bit sisteminizde hiç duymadığınız bir Linux dağıtımını kullanmak istemiyorsanız bu sizin için ideal bir seçimdir.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • 1 GB RAM (rahat kullanım için 2 GB önerilir)
 • 15 GB disk alanı (20 GB önerilir).
13. Sparky Linux


Sparky Linux, yeni başlayanlar için tasarlanmış en iyi ve en hafif Linux dağıtımlarından biridir. Kolayca özelleştirilebilir ve kaynakları çok hafiftir.

Gereksinimlerinize göre farklı sürümler sunar ancak 32 bit sürümleride destekler. Eski bilgisayarınız için bir şeyler istediğinizi göz önünde bulundurarak, Xfce veya LXQt gibi tam teşekküllü bir masaüstü ortamına gerçekten ihtiyacınız olmadığı sürece, MinimalGUI sürümüne bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • RAM: 512 MB
 • İşlemci: Pentium 4 veya AMD Athlon
 • Disk alanı: 2 GB (CLI Edition), 10 GB (Home Edition), 20 GB (GameOver Edition)
14. Mageia


Mandriva Linux'un bir çatalı olan Mageia Linux, 32-bit sistemleri destekleyen topluluk tarafından desteklenen bir Linux dağıtımıdır.

Genellikle, her yıl büyük bir sürüm alır. Potansiyel olarak güvenli olan ücretsiz bir işletim sistemi sağlamayı amaçlamaktadırlar. 32-bit sistemler için popüler bir seçim olmayabilir, ancak birçok masaüstü ortamını (KDE Plasma, GNOME gibi) destekler, ihtiyacınız olursa sadece depolarından bunları yüklemeniz gerekir.

Resmi sitelerinden masaüstü ortamına özel bir resim indirme seçeneğide alabilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • 512 MB RAM (2 GB önerilir)
 • Minimum kurulum için 5 GB depolama alanı (düzenli kurulum için 20 GB)
 • İşlemci: Pentium 4 veya AMD Athlon
Yazımız burada sona ermiştir.
Kaynak: It's Foss

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Last edited:
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"