Portal Açık Kaynak Kodlu Statik Web Sitesi Oluşturma Araçları

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
113
#1
Html ve Css ile uğraşmadan statik web sitesi oluşturmak ister misiniz? Aşağıda vereceğimiz açık kaynak kodlu statik web araçları ile fazla uğraşmadan bunu yapabilmeniz mümkün.
Statik bir web sitesi nedir?

Kaynaklarını veri tabanından almayan ve tamamen HTML ile kodlanan sitelere statik web site denir. Bu, sitenizi ziyaret eden herkesin aynı içeriği göreceği anlamına gelir. Sitede yapacağınız değişiklikleri sadece HTML kodlarınızı düzenleyerek yapabilirsiniz.
Statik web siteleri size daha hızlı yükleme süreleri, daha az sunucu kaynak gereksinimleri ve daha iyi güvenlik sunar.
Geleneksel olarak statik web siteleri, yalnızca birkaç sayfalı ve içeriğin çok sık değişmediği küçük web siteleri oluşturmak için daha uygundur.
Ancak bu, statik web sitesi oluşturucu araçları sayesinde değişebilir ve bunları bloglar oluşturmak için de kullanabilirsiniz.
Güzel bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilecek açık kaynaklı statik site araçlarının bir listesini derledim.

En İyi Açık Kaynak Statik Site Araçları

Statik bir web sitesinde karmaşık işlevsellik elde edemeyeceğinizi belirtmek gerekir.
1. Jekyll
Jekyll, Ruby kullanılarak oluşturulan en popüler açık kaynaklı statik araçlardan biridir . Aslında, Jekyll, github'u kullanarak web sitelerini ücretsiz olarak barındırmanızı sağlayan GitHub sayfalarının arkasındaki motordur.
Jekyll'i kurmak, Ubuntu & Debian'ı da içeren birden fazla platformda oldukça kolaydır. Statik site dosyalarını oluşturmak için Markdown , Liquid (şablon için), HTML ve CSS'i kullanır. Aracınızı veya hizmetinizi tanıtmak için reklamsız bir blog veya ürün sayfası oluşturmak istiyorsanız, bu oldukça iyi bir seçenektir.
Ayrıca, blogunuzu Ghost, WordPress, Drupal 7 ve daha fazlası gibi popüler CMS'lerden taşımayı destekler. Kalıcı bağlantıları, kategorileri, sayfaları, gönderileri ve özel düzenleri yönetebilirsiniz. Dolayısıyla mevcut bir web siteniz olsa bile,statik bir siteye dönüştürmek istediğiniz de Jekyll mükemmel bir çözüm olmalıdır. Resmi belgeleri veya GitHub sayfasını inceleyerek konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Jekyll

2. Hugo
Hugo, statik siteler oluşturmak için bir başka popüler açık kaynak araçtır. Go programlama dili kullanılarak inşa edilmiştir.
Hızlı, basit ve güvenilirdir. İhtiyacınız olursa gelişmiş tema desteği de alırsınız. Ayrıca işleri kolayca halletmenize yardımcı olacak bazı yararlı kısayollar da sunar. İster bir portföy sitesi ister bir blog olsun, Hugo çeşitli içerik türlerini yönetebilecek kadar yeteneklidir.
Başlamak için resmi belgeleri takip edebilir veya yüklemek ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz. Hugo'yu GitHub sayfalarında veya gerekirse herhangi bir CDN ağında dağıtabilirsiniz.

Hugo
3. Hexo
Hexo, Node.js tarafından desteklenen ilginç açık kaynak araçtır. Diğerlerine benzer şekilde, son derece hızlı web siteleri oluşturacaksınız, ve aynı zamanda iyi bir tema ve eklenti koleksiyonuna sahip olacaksınız.
Burada işlevselliği gereksinimlerinize göre
genişletmek için güçlü bir API desteğide elde edebilirsiniz Zaten bir web siteniz varsa, onun Migrator uzantısını da kullanabilirsiniz.
Başlamak için resmi belgeleri veya sadece GitHub sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Hexo

4. Gatsby
Gatsby, kullanımı giderek artan açık kaynak bir popüler site oluşturucu araçtır. Hızlı ve güzel web siteleri oluşturmak için React.js kullanır.
Gatsby'yı bir site oluşturmak ve herhangi bir özelliği kaybetmeden statik sitelerin avantajlarından yararlanmak için kullanabilirsiniz.
Popüler servislerden çok sayıda faydalı entegrasyon sunar. Basit, tutabilir veya seçtiğiniz popüler bir CMS ile birlikte kullanabilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için resmi belgelerine ve GitHub sayfasına göz atabilirsiniz.

Gatsby

5. VuePress

VuePress, açık kaynakl aşamalı bir JavaScript çerçevesi olan Vue.js tarafından desteklenen statik bir site üreticisidir.
HTML, CSS ve JavaScript biliyorsanız, VuePress'i kullanmaya kolayca başlayabilirsiniz. Sitenizi oluşturmaya bir adım önde başlamak için birkaç yararlı eklenti ve tema sizin için hazır. Ayrıca, Vue.js aktif olarak geliştiriliyor gibi görünüyor ve daha fazla geliştiricinin ilgisini çekiyor, bu iyi bir şey.
Resmi kılavuzları ve GitHub sayfası aracılığıyla bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
VuePress

6.Nuxt.js
Nuxt.js, Vue.js ve Node.js kullanır, ancak modülerlik sağlamaya odaklanır ve istemci tarafı yerine sunucu tarafına güvenme yeteneğine sahiptir. Sadece bu değil, geliştiricilere açıklayıcı hatalarla sezgisel bir deneyim ve diğer şeylerin yanı sıra ayrıntılı dokümantasyon sağlamayı amaçlamaktadır.
İddia ettiği gibi, Nuxt.js, statik bir web sitesi oluşturmak için elde ettiğiniz tüm özellikleri ve esnekliğiyle mükemel bir araçtır. Ayrıca, çok fazla çaba harcamadan doğrudan test etmenize izin veren bir Nuxt Online sandbox sunarlar.
Daha fazla ayrıntı almak için GitHub sayfasını keşfedebilir veya resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

7. Docusaurus

Docusaurus, dokümantasyon web siteleri oluşturmak için tasarlanmış ilginç bir açık kaynaklı statik site üreticisidir. Facebook’un açık kaynak girişiminin bir parçasıdır.
React kullanılarak oluşturulmuştur. Çoğunlukla önceden yapılandırılmış belge sürümü oluşturma, belge arama ve çeviri gibi tüm temel özelliklere sahip olursunuz. Ürünlerinizden / hizmetlerinizden herhangi biri için bir dokümantasyon web sitesi oluşturmayı planlıyorsanız, bu iyi bir başlangıç olmalıdır.
GitHub sayfasında ve resmi web sitesinde bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

8. Eleventy
Eleventy, kendisini Jekyll'e bir alternatif olarak tanımlıyor ve daha hızlı statik web siteleri oluşturmak için daha basit bir yaklaşım hedefliyor.
Başlaması kolay görünüyor ve ayrıca size yardımcı olacak uygun belgeler sunuyor. İşi bitiren basit bir statik site oluşturucu istiyorsanız, Eleventy ilginç bir seçim gibi görünüyor.
GitHub sayfasında bununla ilgili daha fazlasını keşfedebilir ve daha fazla ayrıntı için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Eleventy

9. Publii
Publii, statik bir site oluşturmayı kolaylaştıran etkileyici bir açık kaynak CMS'dir. Electron ve Vue.js kullanılarak oluşturulmuştur. Ayrıca gerekirse bir WordPress sitesinden gönderilerinizi taşıyabilirsiniz. Buna ek olarak; GitHub Pages, Netlify ve benzeri hizmetlerle birkaç tek tıklamayla senkronizasyon sunar.
Statik bir site oluşturmak için Publii kullanırsanız bir WYSIWYG editörü de elde edersiniz. Başlamak için, resmi web sitesini ziyaret edin veya daha fazla bilgi için GitHub sayfasını inceleyin.
Publii
10. Primo
Hala geliştirilmekte olan ilginç bir açık kaynak statik site oluşturucu. Diğer statik araçlara göre tüm özellikleri ile tam teşekküllü bir çözüm olmasa da benzersiz bir projedir.
Primo, seçtiğiniz herhangi bir ana bilgisayara kolayca düzenlenip dağıtılabilen görsel bir oluşturucu kullanarak bir statik site oluşturmanıza ve geliştirmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Daha fazla bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilir veya GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Primo

Bizi Telegram Kanalımızdan Takip Edin
Diğer Yazılarımıza Ulaşmak İçin Tıklayın
 
Last edited:
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"