Portal Bauh – Tek bir Arayüzden Snap'leri, Flatpak'leri ve AppImage’leri Yönetin

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Snap, Flatpak ve AppImage gibi evrensel paketlerle ilgili en büyük sorunlardan biri onları yönetmektir. Yerleşik paket yöneticilerinin çoğu bu biçimlerin tümünü desteklemez.

Neyse ki, bu evrensel paket formatılarını destekleyen bir paket yöneticisi uygulamasına rastladım.

Bauh - Çoklu Paket İhtiyaçlarınız için Yönetici

Başlangıçta fpakman olarak adlandırılan bauh, Flatpak, Snap, AppImage ve AUR paketlerini işlemek için tasarlanmıştır. Yapımcısı vinifmor, "Flatpaks'ı Manjaro kullanıcıları için yönetmek üzere bir grafik arayüz sağlamak" amacıyla 19 Haziranda projeye başladı. O zamandan beri, Debian tabanlı sistemler için destek eklemek için uygulamayı genişletti.

Bauh'u ilk açtığınızda, yüklü uygulamalarınızı tarayacak ve güncellemeleri kontrol edecektir. Güncellenmesi gerekenler varsa, bunlar önde ve ortada listelenecektir. Tüm paketler güncellendikten sonra, kurduğunuz paketlerin bir listesini göreceksiniz. Güncellenmesini önlemek için güncellemesi olan paketin seçimini kaldırabilirsiniz. Ayrıca, paketin önceki bir sürümünü kurmayı da seçebilirsiniz.

Ayrıca paket araması da yapabilirsiniz. Bauh, hem kurulu hem de depoda bulunan paketler için ayrıntılı bilgiyi inceler. Ayrıca paket türlerinden biri (veya daha fazlası) ilginizi çekmiyorsa, bunların seçimini ayarlardan kaldırabilirsiniz.

Bauh'u Linux dağıtımınıza yükleme

Bauh'un nasıl kurulacağını görelim.

Arch Tabanlı Dağıtımlar

Yakın zamanda bir Manjaro yüklemeniz varsa, bu adıma gerek duymazsınız. Çünkü Bauh varsayılan paket yöneticisi olarak yüklü olarak gelir. Daha eski bir Manjaro yüklemeniz (benim yaptığım gibi) veya farklı bir Arch tabanlı dağıtımınız varsa, bunu terminalde yazarak AUR'dan yükleyebilirsiniz:

# pacman -S bauh

Debian / Ubuntu tabanlı dağıtımlar

Debianor veya Ubuntubased Linux dağıtımınız varsa, bauh'u pip ile kurabilirsiniz. Öncelikle sisteminize pip kurduğunuzdan emin olun.

# apt install python3-pip

ardından bauh’u pip ile kurun

pip3 install bauh

Ancak programın yazarı, sisteminizin paket kitaplıklarını karıştırmamanız için bauh’u manuel olarak yüklemenizi önerir.

Bauh'u manuel olarak kurmak için önce kaynak kodunun en son sürümü indirmeniz gerekir. İndirdikten sonra, bir grafik aracı veya unzip komutunu kullanarak sıkıştırılmış kaynak dosyasını açabilirsiniz.

Ardından, terminalinizdeki klasörü açın. Kurulumu tamamlamak için aşağıdaki adımları kullanmanız gerekecektir.

İlk olarak, env adlı bir klasörde bir virtualenv oluşturun:

python3 -m venv env

ardından uygulamanın kodunu virtualenv içerisine kurun:

env/bin/pip install .

Artık bauh’u çalıştırabilirsiniz:

env/bin/bauh

Bauh'u yüklemeyi bitirdikten sonra, ortam ayarını ve bağımsız değişkenlerini değiştirerek ince ayar yapabilirsiniz.

Bauh’un Geliştirme Haritası

Bauh, birkaç ay içinde epeyce büyüdü. Büyümeye devam etmeyi planlıyor. Mevcut yol haritası şunları içeriyor:

* Diğer paketleme teknolojileri için destek
* Her paketleme teknolojisi için ayrı modüller
* Bellek ve performans iyileştirmeleri
* Kullanıcı deneyimini iyileştirmeleri

Son Düşünceler

Bauh'u denediğimde birkaç sorunla karşılaştım. İlk kez açtığımda, Snap'in kurulu olmadığını ve Snaps'ı kullanmak istersem onu yüklemem gerektiğini söyledi. Snap'in kurulu olduğunu biliyorum çünkü terminalde snap list çalıştırdım ve işe yaradı. Sistemi yeniden başlattım ve enstantane çalıştı.
Karşılaştığım diğer sorun, AUR paketlerimden birinin güncellenememesiydi. Yay ile herhangi bir sorun yaşamadan paketleri güncelleyebildim. Manjaro yüklememde bir sorun olabilir, 3 veya 4 yıldır kullanıyorum.

Genel olarak, bauh çalıştı. Tenekesi üzerinde yazılı olanı yaptı. Daha fazlasını isteyemem.

Peki siz? Hiç Bauh kullandınız mı? Varsa, farklı paket formatlarını yönetmek için favori aracınız nedir? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Çeviri : Süleyman Poyraz
Kaynak : İtsFoss

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın

Last edited: