Portal Chromium Mu Kullanıyorsunuz? Senkronizasyon Özelliği 15 Mart’tan İtibaren Artık Çalışmayacak

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Chromium web tarayıcısının kullanıcıları, yer imi ve şifre senkronizasyonu da dahil olmak üzere birkaç temel özelliğe erişimi kaybetmek üzereler.

Google, 15 Mart 2021’den itibaren Chromium yapılarında kullanılan bir dizi özel API’ye erişimi kesiyor.

Kısıtlanacak API’ler arasında tarayıcının hesap senkronizasyon hizmetleri, çeviri ve yazım denetimi özellikleri mevcut.
  • Google hesap senkronizasyonu
  • Coğrafi konum
  • “Aramak için tıklayınız” ögesi
  • Chrome yazım API’si
  • İletişim API’si
  • Chrome çeviri özelliği
  • Güvenli tarama

Chromium tarayıcı bu değişikliklerle birlikte nerdeyse Ungoogled Chromium oldu denilebilir.

Peki Google bu özel API’leri Chromium’dan neden kaldırdı?

Google Chrome mühendisleri bazı kullanıcıların ve Chromium tabanlı bazı tarayıcıların Google senkronizasyon özelliklerini kötüye kullandığını ve Google hizmetleri aracılığıyla her türlü veriyi Google sunucularında depoladığını belirtiyor.

Google, bu özelliklere erişimin Google Chrome dışında erişilemeyeceğini ve erişimlerinin iptal edilmesinin sebebinin amaçlanan kullanımı geri getirmek olduğunu söylüyor.

Bu API’ler yakın gelecekte kaldırılacak olsa da Chromium’da hâlâ çalışıyorlar. Ve Mart ortasına kadar çalışmaya devam edecekler. Ancak, Google’ın bu API anahtarlarına erişimi kestikten sonra Chromium kullanan herkesi etkilediğini bilmek gerek.

Linux’ta hangi dağıtımı kullandığına bakmaksızın bu karar tüm Linux dağıtımlarındaki Chromium kullanıcılarını etkileyecek. Zaten bazı Linux dağıtımları bu özelliklere erişimi geçmişte Chromium üzerinde engellemişti.

Linux için Chromium kullanıyorsanız, senkronizasyon verilerinizin silinmeyeceğini, yalnızca yerel olarak kullanılabileceğinizi bilmeniz gerek. Chromium’dan Google hesabınıza senkronize ettiğiniz tüm veriler, Google Etkinliğim sayfasından ve Google Paket Servisi’nden ve ayrıca Google Chrome’dan kullanılabilir durumda kalacaktır.


Firefox, En İyi Chromium Alternatifidir.
firefox-83-about8454664183276606077.jpg


Google, açık kaynak Chromium yapılarını kullanan kullanıcıların tam teşekküllü Google Chrome’a geçmesini istiyor. Bu, insanların aşina olduğu tüm Google özelliklerinin onlar için erişilebilir kalmasını sağlar. Ve Chrome’u Ubuntu’ya (ve en büyük linux dağıtımlardan) yüklemek kolay olduğundan, bu da zor bir iş değildir.

Ancak Google Chrome açık kaynak kodlu değildir ve gizlilik için kötü bir seçenektir.

Chromium’a en iyi açık kaynak alternatifi nedir?

Mozilla Firefox.

Firefox çoğu Linux dağıtımlarında önceden kurulu gelir (eğer yoksa kullandığınız dağıtımın yazılım merkezini kontrol edin) ve Google Chrome kadar kullanışlı yerleşik senkronizasyon özelliklerine sahiptir. Firefox destek sayfasını kontrol ederek şifrelerinizi, yer imlerinizi v.b Firefox’a kolayca taşıyabilirsiniz.

Kaynak
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!