Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
FGNLZB3K0ATW3O5.jpg


Bu yazımız cihazları üzerinde önlemler almak isteyen yeni kullanıcılar için hazırlanmıştır.

Eğer yeni bir kullanıcıysanız veya karmaşık işlemler yapmaktan korkuyorsanız burada sıralayacağımız önerileri takip ederek cihazınızı güvene alabilirsiniz.

Uygulamaları F-Droid mağazasından yükleyin.
Eğer indirdiğiniz uygulamalarda güven sorunu yaşamak istemiyorsanız açık kaynak kodlu uygulamaların bir adresi olan F-Droid mağazasından uygulamalar indirebilirsiniz. Burada aradığınız birçok uygulamanın alternatiflerini bulabileceksiniz. F-Droid hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımıza göz atın. F-Droid mağazasında yer almayan diğer uygulamaları bulmak için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Kullandığınız klavye uygulamasını değiştirin.
Kullanmış olduğunuz klavye uygulaması yazdıklarınızı kayıt altına alıp tüm yazdıklarınızı uzak sunuculara iletebilir. Buradaki yazımıza göz atarak güvenlik ve gizlilik odaklı bir klavye uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullandığınız tarayıcıyı değiştirin.
Eğer Chrome, Opera,Yandex veya Edge tarayıcılarından birini kullanıyorsanız bu tür tarayıcıların verilerinizi topladığını bilmeniz gerek. Güvenlik ve gizlilik odaklı bir tarayıcı arıyorsanız Firefox veya Brave tarayıcılarından birini kullanabilirsiniz.

Arama motorunuzu değiştirin
Google
, Yandex veya Bing arama verilerinizi kayıt altına alıp 3. taraflara satıyor. Eğer verilerinizi 3. taraflara satmayan bir arama motoru arıyorsanız DuckDuckGo veya StartPage arama motorlarını kullanabilirsiniz.

Twitter, İnstagram veya Facebook gibi platformları alternatif istemcilerden ya da tarayıcılardan kullanın.
Twitter
, İnstagram veya Facebook verilerinizi 3. taraflara sattığı gibi uygulamaları üzerinde hareketlerinizi takip edip sisteminiz üzerinden erişimlerde bulunabilirler. Bu platformları tarayıcılardan veya alternatif istemcilerden kullanmak daha mantıklı bir yoldur. Bu platformların istemcilerini bu yazımız da bulabilirsiniz.

E-posta sağlayıcınızı değiştirin
Gmail
, Yandex, Yahoo veya Hotmail şirketleri kullanıcılarının verilerini 3. taraflara pazarlayıp kar elde ediyor. Aynı zamanda bu sağlayıcılar e-posta iletilerini şifrelemedikleri için kullanıcılara ait tüm verilere ulaşabilirler. Kullanıcılarının tüm iletilerini şifreleyen güvenli e-posta hizmetlerini kullanmak için buradaki yazımıza göz atın. Ayrıca bu yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Ctemplar: Tutanota Ve Proton Mail’i Unutun
Tutanota ve Proton Mail Gizlilik Politikaları

WhatsApp yerine güvenli alternatifleri kullanın.
WhatsApp
şu ana birçok gizlilik skandalı ile gündeme geldi. Kullanıcıların verilerine birçok defa erişildi ve WhatsApp uygulamasında arka kapılar keşfedildi. WhatsApp yerine alternatif arıyorsanız hem gizlilik hem de kullanım kolaylığı için Telegram var. Eğer daha fazla gizlilik arıyorsanız Signal kullanabilirsiniz. Signal veya Telegram hakkındaki makalelerimize göz atabilirsiniz.

Signal mesajlaşma uygulamasına genel bakış
Telegram nedir? Özellikleri Hakkında

VPN sağlayıcınızı değiştirin.
Bugün birçok VPN sağlayıcısı kullanıcılarının trafiğini kayıt altına alıp tüm bilgileri 3. taraflar ile paylaşıyor. Güvenliği bir VPN sağlayıcısı seçmek hem gizliliğinizi hem de güvenliğinizi arttıracaktır. Güvenilir VPN sağlayıcıları hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Kamera veya mikrofununuzu kullanan uygulamalardan haberdar olun
Kullandığınız uygulamalar siz farkında olmadan arka planda kamera veya mikrofonunuza sessizce erişebilir. Açık kaynak kodlu Privacy Indıcator uygulamasını kurup aktif ederseniz size kamera veya mikrofonunuza erişim sağlayan tüm uygulamalardan haberdar edecektir. Assets yazan kısımdan apk olarak yükleyebilirsiniz.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!