Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Ctemplar, Dünyanın en hızlı ve güvenli e-posta hizmeti olduğunu iddia eden yeni bir oluşum. Bu yazımızda iddianın gerçek mi, yoksa bir pazarlama hilesi mi olduğunu ele alıp göreceğiz.

Ctemplar’a kaydolup bu hizmeti kullanmaya ve vaat ettiği hizmeti vermede ne kadar başarılı olduğunu test etmeye çalıştım. Vakit kaybetmeden incelemeye başlayalım:

+ Kullanışlı Özellikleri
 • Uçtan uca şifrelemeye dahil opengp şifreleme anahtarları.
 • %100 Açık kaynak kodlu
 • Konumu dünyanın en sıkı gizlilik yasalarına sahip İzlanda
 • Günlük kaydı yok. (IP adresleri ve e-posta bağlantıları kaldırıldı)
 • Anonim kayıt (telefon ve doğrulama yok)
 • Bitcoin ödemeleri için destek
 • Kendi kendini imha eden e-postalar
 • Ctemplar kullanmayan kullanıcılara şifreli iletiler gönderme
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama ve kimlik avı saldırılarına karşı destek.
 • Gelen kutunuzda mesajları arayın
– Eksiklikleri
 • Konu başlıkları sadece ücretli hesaplarda şifrelenir.
 • Pahalı fiyatlar
 • Meta veriler tam olarak şifrelenmemiş (ancak hepsini şifrelemek için çalışmalar sürüyor.)
 • Üçüncü taraf e-posta istemciler için IMAP/SMTP desteği yok.

CTemplar özelliklerine genel bakış
CTemplar, e-postanıza ve kişilerinize 4096 bit RSA şifrelemesi uygulamak için kanıtlanmış OpenPGPjs şifreleme algoritmalarını kullanır. Şifrelerin çözüldüğü tek yer uygulamalar ya da tarayıcınız. Ctemplar’ın mobil uygulamaları açık kaynak kodludur ve F-Droid mağazası için de destek sunar.

Diğer bir ilginç özelliği ise Ctemplar’ın uygulamalarında JavaScript kullanmaması. JavaScript bugün modern yazılımların ortaya çıkmasına sebep olsa da, internetin kapalı ve güvensiz olmasının altında yatan en büyük etkenlerden de biri. JavaScript’te yapacağınız işlemin ve vereceğiniz komutların ucu bucağı yoktur. Eğer profesyonel bir yazılım geliştiricisiyseniz herhangi bir yazılımdaki JavaScript kodlarını kullanarak birçok açığı istismar edebilmeniz mümkün.

Ctemplar, JavaScript kullanımın önüne geçerek istismarı ve zararı en aza indirir.

Merkez İzlanda
Ctemplar aynı zamanda merkezi İzlanda’nın dünyanın en katı gizlilik kurallarına sahip ülkesi olduğunu iddia ediyor. Ctemplar geliştiricileri diğer ülkelerde veriyi silmek için yasal olarak en az 15 gün beklenilmesi gerektiğini, İzlanda’da ise böyle bir durumun olmadığını, bir tuşa basarak hemen tüm verileri silebileceklerini söylüyor. İzlanda aynı zamanda ülkelerin birbirlerine karşılıklı hukuki yardımlar sağlamasını amaçlayan “Mlat” sözleşmesinin bir tarafı da değil.


Ctemplar’a Kaydolma
Ctemplar kullanmak için elinizde bir davetiye kodu olması gerek. Garip gelmiş olabilir, ancak Ctemplar geliştiricileri hizmetin kötüye kullanımının önlenmesi için bunun gerekli olduğunu belirtiyor. Davetiye kodu almak için [email protected] adresine İngilizce bir mesaj atın. (Davetiye kodları yalnızca ücretsiz hesap açmak için gerekli, eğer ücretli bir hesap açacaksanız buna gerek yok. Aynı zamanda ücretli bir hesabınız varsa, arkadaşlarınıza hesap açmaları için davetiye kodları gönderebilirsiniz.)


Ctemplar Görünümü
IMG_20210209_004122.jpg


Basit ve şık bir görünüme sahip. Sol tarafta ayarlar menüsü orta kısımda ise gelen kutunuz mevcut. (Eğer ileti konularını şifreliyorsanız, bu gelen kutunuzda postaların görüntülenmesini zorlaştırabilir. Bunu aşmak için, kilit simgesine tıklayarak mevcut sayfanın tüm konularının şifresini çözebilirsiniz.)

İletişim görünümü
IMG_20210209_004153.jpg


Gördüğünüz gibi, Ctemplar arayüzü sürükle ve bırak yerine menü tabanlı bir arayüz. Diğer bir deyişle, solundaki onay kutuları yardımıyla bir veya daha fazla öğe seçerek onlara göre hareket etmek için bir seçenek kullanabilirsiniz.

Pencerenin sağ üst köşesindeki ayarlar düğmesine tıklamak sizi filtreler, kurallar, beyaz listeler ve kara listeler de dahil olmak üzere çok çeşitli ayarlara ve diğer seçeneklere götürür. Ayarlar’daki Güvenlik sekmesine giderseniz, bazı devre dışı güvenlik ayarlarını etkin hale getirebilirsiniz:
 • Mesajların konu satırını şifrele
 • Kişileri şifrele
 • İleti eklerini (medya, dosya) şifreleme
 • Kimlik avı saldırılarına karşı koruma kalkanı.
Şeffaflık Raporu
CTemplar, kullanıcılarıyla ilgili bilgileri ifşa etmesi için yasalar tarafından zorlanabilir. Nisan 2020 itibarıyla, şeffaflık Raporu‘nda kullanıcı bilgilerini teslim için 7 istek listelendi. Bu taleplerin hiçbirine İzlanda mahkemesi onay vermedi ve taleplerin hiçbiri kabul edilmedi.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!