Portal En iyi 50 Oyundan, %70’i Linux’ta Çalışıyor.

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

NaytSeyd

Super Moderator
Staff member
Super Mod
Messages
691
Likes
1,626
Location
Turkey
#1
7000 oyunun Proton (Steam uyumluluk aracı. Windows oyunlarının Linux’ta çalışması için geliştirildi.) ile doğrudan çalışıldığı doğrulandı mı? Evet, hepsi çok iyi, ama en popüler 50 oyunun (eşzamanlı kullanıcı sayısına göre) Linux’ta çalışma oranları ne?

Peki, Yakın zamanda yani son 2 hafta içinde en fazla eşzamanlı oyuncu sayısına sahip Steam‘deki en iyi 50 oyuna Linux’ta nasıl çalıştıklarına dair bir göz attım.

Ve kararım şu şekilde…
tam liste

Bu arada, önce şunu söylemeliyim ki Valheim kesinlikle listeye giren 3. Oyun olarak efsanevi, bu oyunun yakın zamanda piyasaya sürülen ve küçük bir stüdyodan çıkan bir oyun olduğuna bakarsak, eşzamanlı oyunlar arasından 3. sıraya yükselmesi heyecan verici bir şey.

Peki, Steam’deki En İyi 50 Oyun Arasında Ne Gibi Bilgiler Edindik?

50 oyun arasından Linux’ta en iyi çalışan toplam 34 oyun vardır. Yani bu %68’e denk geliyor.

Bu 34 oyundan, 19’u yerleşik olarak cihazınızda çalışır ve geriye kalan 15’i Proton Uyumluluk Aracı ile iyi bir şekilde çalışır.

Ekstra 5 oyun, Proton ile iyi çalışır ancak belli başlı sorunları olabilir. Örnek: (AMD’de Cyberpunk 2077 normal bir şekilde çalışsa da, Nvidia’da hala düzgün çalışamaz.)

11 oyun öyle ya da böyle oynanıyor (%22)

Not: ARMA3’ü çalışıyor olarak işaretledik, ancak BattleEye resmi sunuculara katılmanızı engelliyor. Yine de kendi çok oyunculu oturumlarınıza ev sahipliği yapabilirsiniz.

Yukarıdaki verilere göre aslında Proton’un güzel bir iş çıkardığını görebiliyoruz. Çalışan 19/50 oyunun uyumluluğunu Proton %38’den, %68-78’lere çıkarabilir.

Öyle ya da Şöyle Sayılan 11 Oyun İçin;
  • Çoğu EAC (Easy Anti Cheat) nedeniyle çalışmıyor
  • Başka bir DRM / hile önleme sistemi nedeniyle engelleniyor (Destiny 2)
  • BattleEye ile bazı sorunlar.
  • Black Desert Online, spesifik Windows sürücülerini veya özelliklerini denetler ve başka türlü başlatılmaz.
EAC’in ne kadar büyük bir kısmı temsil ettiğini (hatta genel olarak Anti-Cheat sistemlerini) görebiliriz. Bir tür EAC desteğimiz olsaydı, ilk 50’deki oyun uyumluluğunu %68 (34/50)’den %82 (41/50)’ye yaklaştırabilirdik. Böyle bir şey olsaydı, büyük ölçüde çok oyunculu özelliklere dayanan tüm oyunlar için büyük bir atılım olacaktır. 2021’de aldığımız birçok öngörü sonunda, PROTON/WINE’ın sonunda EAC için destek uygulaması geliştirdiğini ortaya koydu. Bu bir söylenti değil, WINE projesinde aktif olarak bu konunun üzerinde çalışıldığını biliyoruz. Merak ettiğimiz tek şey, bunun NE ZAMAN olacağı…

Son olarak şunu söylemeliyim ki Mac’te ilk 50 oyundan sadece 21’i çalışıyor, bu da %42’ye denk geliyor. Linux’un Mac’ten oyun için çok daha iyi bir platform haline geldiğini zaten biliyoruz, ancak boşluk şimdi çok geniş ve gelecekte ileriye dönük olarak artmaya devam edecek, Mac ise mevcut olmayan Proton desteğiyle kaldığı yerde kalmaya devam edecek.

Tabii ki, asıl amacımız, daha fazla native oyun / veya daha iyi Proton desteği ile %100’e ulaşmaktır.

Ama artık bardağın yarısının dolu olduğunu kabul etmiyoruz, her yeniden konuştuğumuzda yeniden doldurulacaktır.

Kaynak
 
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"