Portal Espanso: Daha Hızlı Yazmanıza ve Daha Üretken Olmanıza Yardımcı Olacak Açık Kaynaklı Çapraz Platform Metin Genişletici

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
113
#1
Espanso : Rust programlama dili ile yazılmış çapraz platformlu bir metin genişletme aracıdır. Metin genişletici, uzun kelimeler ve cümleler yazmak yerine kısayolları kullanarak daha hızlı yazılar yazmanıza izin verir.

Klavye makroları veya fare makroları kullanıyorsanız, büyük olasılıkla işlerinizi halletmek için çok zaman kazanıyorsunuz demektir.

Ancak, her şeyi yazmak için makroları kullanamazsınız. Evet, belki bir iki şey, ama pek çok şey değil. Ve bu nedenle makrolar bir metin genişletici kadar çok kullanışlı değildir.
Bu yazıda, açık kaynak bir metin genişletici olan espanso'yu inceleyeceğiz.


Espanso, Rust programlama dilinde yazılmış çapraz platform desteğine sahip ilginç bir açık kaynak metin genişletme aracıdır .
Özelleştirmek veya kontrol etmek için bir GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) sunmaz. Herhangi bir yapılandırma değişikliği için terminale başvurmanız veya YML dosyalarını değiştirmeniz gerekecektir. Varsayılan ayarlar, onu kullanmayı oldukça kolaylaştırır.


Temel olarak, bir metni hızlıca yazmanız için kısa kodlar veya anahtar kelimeler kullanmanıza olanak tanır. Başlangıç olarak, tarihi yazmak için bir temel kısa kod sunar.

Örneğin,“: date” *tarih" yazdığınızda, espanso, tarihi o gün tarih neyse örneğin “07/13/2020“ şeklinde ekleyerek hızlı bir şekilde değiştirecektir. Varsayılan olarak, tarih biçimi aa/gg/YYYY biçimindedir ancak kolayca değiştirebilirsiniz (Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bir göz atacağız)

Benzer şekilde, "Merhaba!" Yazmak için herhangi bir özel anahtar kelimeye veya ":selam vermek" gibi kısa kodlara sahip olabilirsiniz :
“ Merhaba benim adım Ömer Faruk”

Espanso'nun özellikleri
Espanso'nun sizi daha üretken hale getirmek için sunduğu özellikler:
• İşleri daha hızlı tutmanıza yardımcı olmak için terminal kullanırken metin genişletmeyi destekler.
• Espanso'nun anahtar kelimelerinin yardımıyla özel komut dosyalarını yürütün
• Emojiyi eklemeyi destekler (ek kurulum gerektirir)
• Kod parçacıklarını kaydedin ve espanso ile yeniden kullanın.
• Sistem çapında entegrasyon.
• Uygulamaya özel yapılandırma seçeneği.
• Çapraz platform desteği.

Espanso'yu Linux'a yükleme

Herhangi bir Ubuntu&Debian tabanlı dağıtıma yüklemek için GitHub bültenleri bölümünden Deb paketini alabilirsiniz.

Ubuntu&Debian tabanlı dağıtımlarda terminalden başlatmada bir hatayla karşılaşırsanız, programın çalışması için gerekli paketlere sahip olduğunuzdan emin olmak için aşağıdaki komutu terminale yazdığınızdan emin olun:
# apt update
# apt install libxtst6 libxdo3 xclip libnotify-bin


Ayrıca Arch system / MANJARO dağıtımınıza AUR üzerindende yükleyebilirsiniz.
Diğer Linux dağıtımları için, yüklemek için snap paketini kullanabilirsiniz.
Snaps yükleme hakkında bilginiz yoksa. Linux'ta snaps yükleme ve kullanma kılavuzuna başvurmanızı tavsiye ederim.
Kurulum ve indirme talimatları için espanso'nun resmi kurulum talimatlarına başvurabilirsiniz.
Espanso'yu İndir


Espanso Nasıl Kullanılır?
GUI (grafik kullanıcı arayüzü) olmadığı için, bazılarınızın nasıl çalıştığını anlamak için biraz zamana ihtiyacı olabilir. Bu yüzden, sizi sıkıntıdan kurtarmak için, espanso'yu kullanmaya başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu paylaşmama izin verin.

Başlatma ve ayarlama

Espanso'yu başarıyla yükledikten sonra, kurmak için çalıştırmanız gerekir.
Bunu yapmak için, terminale aşağıdakileri yazmanız yeterlidir:
espanso start
Bilgisayarınız açıldığında başlatılacak işlemi eklemenizi istemelidir, bu şekilde isterseniz devam etmesine izin verebilirsiniz. Hayır'a basarsanız, sisteminize her giriş yaptığınızda espanso'yu manuel olarak başlatmanız gerekecektir.
Aşağıdaki komutu terminale yazarak hizmeti her zaman systemd'ye kaydedebilirsiniz:
espanso register
Çalışıp çalışmadığını doğrulamak için şu komutu yazınız

espanso status
Bazen kısa kodlar normal kullanımınızla çakışabilir. Onu durdurmanız gerektiğinde, terminalde aşağıdakilere basmanız yeterlidir:
espanso stop
Ayrıntıları almak için terminale “ espanso ” veya “ espanso-h ” yazarak espanso için daha fazla komut ve seçenek keşfedebilirsiniz.


Burada, Linux'ta özel genişletilmiş metinleri nasıl özelleştireceğinizi veya ekleyeceğinizi göstereceğim.
Başlamak için, ana dizinde ilerleyin (gizli dosyaları etkinleştirerek) ve /.config/espanso klasörüne gidin.


Buraya geldiğinizde, bir default.yml dosyası göreceksiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi. Bu espanso için varsayılan yapılandırma dosyasıdır.

Bu dosyayı varsayılan metin düzenleyicinizle açmanız gerekir. Şöyle çıkacak :

Yeterince yakından bakarsanız, önceden ayarlanmış metinleri ve bunun için kısa kodları veya anahtar kelimeleri fark edebilirsiniz.

Mevcut olanları (yukarıdaki ekran görüntüsündeki tarih biçimini değiştirdiğim gibi) düzenleyebilir veya gerektiğinde yenilerini ekleyebilirsiniz.
Metni genişletmek için yeni bir anahtar kelime eklemek istediğinizde, mevcut eşleşmelerin hemen altındaki aşağıdaki formatı kopyalayarak bunu yapabilirsiniz:


- trigger: ":YourKeywordHere"
replace: "Text That You Want To Be Replaced With The Keyword"Özel anahtar kelimelerinizi ve metninizi gerektiği gibi eklemeniz ve değişiklikleri dosyaya kaydetmeniz gerekir ve böylece işlem bitmiş olur.
Yapılandırmanın başarılı bir şekilde yeniden yüklendiğine dair bir bildirim alabilirsiniz. Bunu yapmazsanız, terminale gidin ve yeni yapılandırmayı yenilemek için Espanso'yu yeniden başlatın.
Herhangi bir hata alırsanız, yazdıklarınızın aralığını ayarlamak ve doğru olduğundan emin olmak istediğinizde size bir fikir vermesi için, yeni anahtar kelimeler ekledikten sonra komutların nasıl görüneceği aşağıda açıklanmıştır:


Burada, Espanso için temel özelleştirmenin bir örneğini anlattım.

Resmi belgeleri takip ederek uygulamaya özel EŞLEŞMELERİ ve diğer gelişmiş yapılandırmaları da gerçekleştirebilirsiniz.

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Last edited by a moderator:
Top