Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
“Ama saklayacak hiçbir şeyim yok”, “Benim verilerimi ne yapsınlar”, “Ne özelim var ki zaten” gibi ifadeleri bugünlerde sık sık duymaya başladık. Hem şirketlerin hem de hükümetlerin gözünün bizim üzerimizde olduğunu daha iyi anlıyoruz ve Snowden’ın sızdırdıkları farkındalığımızı yeni bir düzeye yükseltti. 3. Tarafların bizi izlediği bir toplum haline geldiğimizi söylemekte haklısınız. Ancak bazı insanlar bunun bir sorun olduğunu reddediyor. Söz konusu düşünce en yaygın bahanelerden biridir ve şüphesiz konuyu görmezden gelmenin uygun bir yoludur. Ama bu gerçekten büyük bir hatadır. İşte nedeni.

Neye sahip olduğunu bilmiyorsun

Tüm belgelerinizi ve elektronik konuşmalarınızı hatırlayamazsınız. Peki içlerinde kötü bir şey olmadığını nasıl iddia edebilirsiniz? Eski arşivleri araştırırken neredeyse herkes “Oops, hayır bunu göstermek istemiyorum” diyecek. Ayrıca, şirket ve ajansların sizinle ilgili çok eski bilgilere sahip olabileceğini unutmayın. Siz bunları silmiş olabilirsiniz, ancak bu, ajansların kayıtlarını temizlediği anlamına gelmez.

Senin için neyin kötü olabileceğini bilmiyorsun

Günlük hayatımız, hiç kimsenin her şeyin üstesinden gelemeyeceği kadar karmaşık olan yasalarla düzenlenir. Avukatlar bile günlük hayatımızın her alanında uzman olamaz. Öyleyse asla kanunları çiğnemediğinizden nasıl emin olabilirsiniz? Hayır, olamazsınız. Bahse girerim çoğumuz neredeyse her gün bazı belli belirsiz kanunları deliyoruz.

İlerde rolünün ve davranışlarının nasıl değişeceğini bilmiyorsun

Rolünüzün gerektirdiği davranışlara göre hareket edersiniz. Ancak roller zamanla değişir ve tamamen yeni bir davranış çerçevesini benimsemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda geçmişte yaptıklarınız çelişki oluşturabilir ve daha önce nasıl davrandığınıza dair kapsamlı bir kayıt yoksa çok daha iyi durumda olursunuz.

Toplumun nasıl değişeceğini bilmiyorsun

Ellili, altmışlı ve yetmişli yıllara dönüp bakın. O zamanlar dünya çok farklıydı ve değerlerimiz de farklıydı. Değişim durmadı, tam tersi. Toplumumuzun etik, ahlaki, siyaset, aktivizm, din, cinsellik, çevre, eğlence vb. ile ilgili değerleri her zamankinden daha hızlı değişiyor. Bugünün normallerine göre davranışlarınızdan oldukça emin olabilirsiniz. Ama yarının normallerinin ne olacağını asla bilemezsiniz. 30 yıl bekleyin ve hayatınızın tüm profili oldukça kötü görünebilir.

Yalnızca sizin verileriniz değil, aynı zamanda arkadaşlarınızın da verileri

Depolanan verilerinize bir göz atın; belgeler, fotoğraflar ve iletişim. Bunun ne kadar büyük kısmı senden başka kimseyi etkilemiyor? Hayır, bu muhtemelen oldukça küçük bir bölüm. Yani mahremiyetten vazgeçmek sadece sizi değil, tüm arkadaşlarınızı da etkiliyor. “Saklayacak bir şeyim yok” tutumunu benimsedikten sonra sizinle bir şeyler paylaşmak isteyip istemediklerini onlara sordunuz mu?

Dijital ortamınız sizi şüpheli hale getirebilir

Yetkililerin ağ istihbaratı, büyük ölçüde insanların nasıl etkileşim kurduğuna dair devasa bir model oluşturarak çalışır. Kim kiminle iletişim kurar ve birbirleriyle nasıl tanışır? Günlük yaşamınızın tam bir profilinin çevrede şüpheli bir model oluşturabileceği konusunda gerçek bir risk vardır. Arkadaşlarınızdan birinin terörizm için izlenen birini tanıdığını ve aynı örgütün başka bir üyesinin siz oradayken aynı anda barı ziyaret ettiğini hayal edin. Her ikisi de konum verilerini gözetim ağına gönderen akıllı telefonlar taşıyor ve aniden teröristle potansiyel olarak tanışmış olabilecek kişilerin listesindesiniz. Bunun gibi birkaç tesadüf birikirse, örneğin seyahat ederken bu gibi gerçek sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ve konunun bile ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz bile olmaz.

Kendi gizliliğinize değer vermeseniz bile gizlilik sizin için önemlidir

Demokratik bir toplum mahremiyet olmadan işleyebilir mi? Taraflardan biri ağ istihbaratını kontrol ediyorsa ve diğer partilerin ne yaptığına dair kapsamlı bir resme sahipse, seçim adil olabilir mi? İhbarcılar isimsiz olarak çalışamazlarsa, yetkililer arasında yolsuzluk ve suçla mücadele edebilir miyiz? Kaynaklar korunamıyorsa basın bekçi olarak görevini yerine getirebilir mi? Hayır, hayır ve hayır. Kişisel mahremiyetinizi teslim etmeye hazır olabilirsiniz, ancak bunu yaparak demokratik toplumumuzun temelini tehdit eden yıkıcı bir gelişime katkıda bulunursunuz. Bunun bir parçası olmayın!

Güvenli internet, Micke
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!