Portal Facebook ve Instagram bağlantı önizlemelerinden veri topluyor.

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Güvenlik araştırmacıları Talal Haj Bakry ve Tommy Mysk tarafından hazırlanan bir takip raporuna göre, Facebook Messenger ve Instagram, bağlantı önizlemelerinden veriler topluyor.

Geçen yıl Ekim ayında araştırmacılar Bakry ve Mysk, tarafından yapılan bir araştırma popüler mesajlaşma uygulamalarındaki bağlantı önizlemelerinin iOS ve Android’de güvenlik ve gizlilik için sorunlara yol açabileceğini gösterdi

Uygulamaların IP adreslerini sızdırabileceği, uçtan uca şifreli sohbetlerde gönderilen bağlantıları açığa çıkarabileceği, büyük dosyaları kullanıcıların izni olmadan indirebileceği ve bağlantı önizlemeleri yoluyla özel verileri kopyalayabileceği keşfedildi.

Bu raporda araştırmacılar Bakry ve Mysk, Facebook Messenger ve Instagram’ın, boyutuna bakılmaksızın herhangi bir bağlantının tüm içeriğini sunucularına indirerek diğer mesajlaşma uygulamalarından farklı davrandığını tespit etti. Bu olağandışı davranış hakkında Facebook yetkililerine soru yöneltildiğinde Facebook yetkilileri bunu “sistemin amaçlandığı gibi çalışması” olarak gördüğünü belirtti.

Harici sunucularda tutulan bağlantı önizleme verilerinin kopyaları ihlallere neden olabilir veya kötüye kullanılabilir; bu, özellikle iş belgeleri, faturalar, sözleşmeler veya tıbbi kayıtlar gibi hassas veya gizli özel veriler içeren bağlantılar gönderen kullanıcıları ilgilendiriyor.

Araştırmacılar Bakry ve Mysk, Facebook’un Avrupa’daki Facebook messenger ve Instagram kullanan kullanıcıları için Avrupa Birliğince kabul edilen “e-gizlilik yönergesi” kapsamında bağlantı ön izlemelerini özel mesajlarda devre dışı bıraktığını belirtti. Gene Avrupa dışındaki kullanıcılar Avrupa’daki kullanıcılara mesaj atarsa bağlantı önizlemeleri devre dışı bırakılacak.
messenger-link-previews1.jpg


Bakry ve Mysk, Facebook sunucularının uygulamaları aracılığıyla gönderilen bağlantıların içeriğini indirdiğini ve sakladığını ve aynı bağlantı ikinci kez gönderilirse Facebook’un, bağlantının içeriğini indirmeden bir bağlantı önizlemesi oluşturduğunu gösterdi. Bu, herhangi bir bağlantı içeriğinin Facebook tarafından depolandığını veya önbelleğe alındığını ve bir kullanıcının cihazından Facebook tarafından yüklenen veri miktarının ilk bağlantıya göre azalması ile kanıtlandı.

Bağlantı önizlemeleri, Avrupa dışındaki kullanıcılar için Facebook tarafından Messenger ve Instagram’da sunulmaya devam ediliyor. Facebook’un mevcut Hizmet şartları, kullanıcıların Facebook hizmetlerinden herhangi biri aracılığıyla paylaştığı herhangi bir içeriğin, Facebook ürünlerinin hem içinde hem de dışında kişiselleştirme, reklamlar, önerilerde bulunma ve kullanıcılar hakkında bilgi edinme gibi çeşitli amaçlar için kullanılacağını göstermekte.

Facebook’un yeni gizlilik düzenlemelerine uymak için Avrupa’daki kullanıcıların bağlantı önizlemelerini devre dışı bırakması Messenger ve Instagram’da özel mesajlardan bağlantı göndermenin güvenli olmadığı konusundaki gizlilik endişelerini teyit ediyor. Facebook, Avrupa’da bağlantı önizlemelerini devre dışı bırakırken, diğer bölgelerdeki kullanıcılar da bu uygulamalardan herhangi biri aracılığıyla bağlantı göndermekten kaçınmalıdır. Daha iyi bir seçenek, dünyanın her yerinde kullanıcı gizliliğine aynı şekilde saygı duyan diğer mesajlaşma uygulamalarına geçmek olacaktır.

Bakry ve Mysk, Avrupa dışındaki kullanıcıların gizlilik ihlallerine neden olduğu için Messenger veya Instagram’dan bağlantı göndermemelerini tavsiye ediyor ve hatta kullanıcıların tamamen diğer mesajlaşma uygulamalarına geçmelerini öneriyorlar.

Kaynak
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!