Portal Firefox ile Android Cihazlar da Güvenli Şekilde Google Navigasyon Kullanma

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Google’ın haritalar servisi Google maps kullanışlı özelliklere sahip popüler bir harita ve navigasyon servisidir. Ancak konum verilerini izinli veya izinsiz sürekli kayıt altına alması ve 3. taraflarla paylaşması yüzünden Google maps aynı zamanda bir mahremiyet düşmanı.

Bugün Google maps’e açık kaynak kodlu Osmand gibi alternatifler mevcuttur. Ancak Osmand ve diğer popüler alternatifler Google maps kadar kullanışlı olmayabiliyor. Yandex maps gibi hizmetler ise mahremiyet açısından Google kadar kötü bir alternatif.

Bu yazımızda Google’ın Maps uygulamasını cihazınıza kurmanıza gerek kalmadan Google’ın navigasyon hizmetinden nasıl faydalanabileceğinizi göstereceğiz.

Bu işlem için Firefox tarayıcı kullandık, çünkü Chromium tabanlı tarayıcılar da Google konumumuzu bulamadı ancak Firefox’ta konum bulma sorunsuz çalıştı. Ayrıca Firefox’ta sitelere konumunuzu kullanması için tek sefere mahsus izin verebiliyorsunuz. Yani Google sürekli olarak arka planda konumunuza erişemeyecek. Ayrıca Sosyal medya, bankacılık uygulamaları ve diğer benzeri platformları tarayıcılar üzerinden kullanmak daha güvenli bir yoldur.

Başlamak için ilk önce buradan Mozilla Stumbler uygulanmasını (assets yazan kısımdan) cihazınıza kurup, uygulamanın cihazınızın konumunu bulmasını sağlayın. Bu uygulama Firefox’un konumunuzu daha rahat bulmasına yardımcı olacaktır.

Daha sonra buradaki bağlantıdan Google maps sitesine giriş yapın. Sonra ise Firefox menüsünü açıp “Yükle” seçeneğine tıklayın. Bu seçenek ile Google maps sitesini bir uygulama gibi kullanacağız.

Ana ekranınıza yansıyan Google maps pwa uygulamasını açtıktan sonra “konumunuz” yazan yere tıklayıp tek seferliğe mahsus Google’a konum izni verin. İşlemleri buraya kadar düzgün yaptıysanız Google maps konumunuzu saniyeler içinde bulacaktır.

Şimdi ise gideceğimiz yeri arama kısmına yazıp bulalım. Gideceğimiz yeri seçtikten sonra yol tarifine girelim.

Buradan sol alt kısımda yer alan adımlar kısmını açın, buradan ise önizleme kısmına giriş yapalım.
Herşey bu kadar! Artık gideceğiniz yere Google navigasyon‘da olduğu gibi rahatlıkla gidebilirsiniz. Nerede olduğunuzu görmek istiyorsanız konumunuzun olduğu noktayı büyütmenizde fayda var. Google, siz hareket ettikçe canlı olarak konumunuzu güncelleyecektir.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!