Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Firefox Tarayıcısında Bellek Kullanımına/Sızıntısını Azaltmanın 2 Yolu

Firefox, size çeşitli özellikler sağlayan çok hızlı, modern ve güvenilir bir tarayıcıdır. Size farklı, yeni ve heyecan verici özellikler sunar. Firefox çok güvenli bir tarayıcıdır ve şifreleme sağlar, böylece veri kaybı korkusu yaşamazsınız.

Firefox tarayıcısında kullanıcılar için ücretsiz eklentiler ve temalar bulunmaktadır, böylece tarayıcınızı isteğinize veya ruh halinize göre düzenleyebilirsiniz. Ancak tarayıcınıza çok fazla eklenti ve tema yüklemek fazla bellek kullanımına yol açar. Bu, tarayıcı hızının yavaşlamasına neden olur ve gezinme işlemleriniz de yavaşlar. Gerekli web sayfalarını açmak için uzun süre beklemeniz gerekir.

Firefox’un yavaş çalışmasından kurtulabilirsiniz. Bunun iki yolu vardır:


1- Firefox ayarlarını kullanarak bellek kullanımını azaltın.
  • Her şeyden önce Firefox’un en son sürümü yüklemeniz gerekir, çünkü en son sürümde bellek tüketimi hakkında çok şey geliştirdiler. Tarayıcının mümkün olduğunca az bellek tüketmesini sağlıyorlar. Sürümünüz eskiyse güncelleyin. Firefox’un en son sürümünü buradan indirebilirsiniz.
  • Tarayıcıyı kullanırken minimum sayıda sekme açmayı deneyin. Çünkü çok fazla sekme açtığınızda tarayıcı daha fazla bellek harcar ve genel hızı düşürür.
  • Tarayıcınıza “about:config” yazın ve görüntülenen listeden aşağıdaki seçeneklerdeki gibi değiştirin.
  1. Browser.cache.memory.capacity –> 0
  2. Browser.tabs.animate –> disable
  3. Javascript.options.jit.chrome –> true
  4. Javascript.options.jit.content –> true
  5. Network.http.pipelining –> true
  6. Network.http.proxy pipelining –> true
  7. Plugin.expose_full_path –> true
İşlem Sayısını Azaltın

Firefox şu an aynı anda 8 işlem yapabilir. Bu daha fazla enerji ve bellek tüketimi demek.

dom.ipc.processCount seçeneğini 5 olarak ayarlarsınız tarayıcının yapacağı işlem sayısını azaltabilirsiniz.


Daha az RAM kullanımı için eklentileri ve temaları devre dışı bırakın
Temaları ve eklentileri indirdiğinizde tarayıcınızın yavaş çalıştığını fark ederseniz Firefox’u güvenli modda kullanmayı deneyin. Güvenli modda tüm eklentiler ve temalar otomatik olarak devre dışı bırakılır. Bu nedenle, tarayıcınızı güvenli modda açarak tarayıcı hızını kolayca arttırabilirsiniz. Bu da eklentilerin ve temaların tarayıcınızı yavaşlattığı anlamanıza yardımcı olur. Bu nedenle kullanmadığınız temaları ve eklentileri devre dışı bırakın veya kaldırın.


Plugin’leri devre dışı bırakma
Pluginler, Firefox’a ek işlevsellik sağlayan küçük eklentilerdir. Bazı pluginler çok fazla bellek tüketir. Bu nedenle, bu yüksek bellek tüketen pluginleri devre dışı bırakmanız gerekir.

Sadece menüye gidin ve eklentiler seçeneğine tıklayın.
1-6-670x491-1.jpg


Ardından pluginlere tıklayın ve bir eklentinin etkinleştirilmemesini istiyorsanız “asla etkinleştirmeyin” olarak ayarlayın.
2-7-507x500-1.jpg


Pluginleri devre dışı bıraktıktan sonra Firefox’u kapatıp tekrar açın. Tarayıcınızdaki hızlanmayı mutlaka fark edeceksiniz.

Aynı işi yapan birden fazla eklenti kullanmayın
Birçok arkadaşım reklamları engellemek için birden fazla eklenti kullanıyor. Oysa bu aynı reklamı engellemek için iki eklentinin de iki işlem gerçekleştirmesi ve bu işlemlerin de çakışıp zamanla sistemi yavaşlatmasına sebep olur. Eğer reklam engelleyici kullanacaksanız uBlock Origin eklentisi gayet yeterlidir. Eksik kaldığını hissederseniz filtreler kısmına gidip tüm filtreleri aktif edin ve kozmetik filtrelemeyi etkinleştirin.


2- 3. Parti yazılım kullanarak bellek kullanımını azaltma
Firemin 4, belirli öğelerin etkinliğini azaltarak Firefox’un bellek kullanımını kontrol etmenize yardımcı olan ücretsiz ve açık-kaynak bir yazılımdır. Kullanımı çok basit, sadece Firefox’un kullandığı bellek miktarını kontrol ediyor. Firefox’a girildiğinde, tüm bellek sızıntılarının giderileceği bir bellek güçlendirici görevi görüyor.

Firemin 4’ü İndir

Kurulumdan sonra, gereksinimlerinize göre farklı bellek ayarları seçeneklerini gösterecek olan aşağıdaki Firemin arayüzünü göreceksiniz.
4-6-429x500-1.jpg


Her şeyden önce bu adımlar, tarayıcınızın hızını ve performansını artırmaya yardımcı olabilir. Bu adımları attıktan sonra, Firefox’un yüksek bellek kullanımı sorunuyla karşılaşmamalısınız, çünkü Firemin belirli bir süre sonra tarayıcının bellek kullanımını en aza indirecektir.

Umarım bu makale, Firefox tarayıcısının bellek kullanımını nasıl azaltacağınıza dair tam bir çözüm sağlar. Firefox’un daha iyi çalışmasını sağlamak için siz ne yapıyorsunuz?
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!