Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Bir uygulamanın yükleme yönergelerini okurken, sıkça “Flatpak”, “Snap” ve “AppImage” gibi terimlere rastlayacaksınız.

Bunları zaten Linux’ta kullanmış olabilirsiniz — ama ne olduklarını bilmiyor olabilirsiniz. Flatpak, Snap ve AppImage bunlar “evrensel paketleme sistemleri”dir.


Flatpak nedir?
Flatpak; bağımlılıklar, çalışma zamanı veya Linux dağıtımı hakkında endişelenmenize gerek kalmadan yazılımı dağıtmanıza, kurmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan bir paket yönetim aracıdır. Linux dağıtımına bakılmaksızın (Debian tabanlı bir dağıtım veya Arch tabanlı bir dağıtım) herhangi bir sorun olmadan yazılımı yükleyebileceğinizden, Flatpak evrensel paket olarak adlandırılır.

Eğer merak ettiyseniz söyleyeyim, Flatpak’ın yapımcısı Alexander Larsson’dır ve Flatpak’ın geçmişi 2007 yazına kadar uzanmaktadır. Flatpak’ın çalışmaları ve tarihçesi hakkında daha fazla bilgiyi blog yazısında okuyabilirsiniz.

Flatpak’ın ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını bilmek etkileyici ama neden yapıldı ve nasıl çalışıyor?


Flatpak hangi sorunu çözer?
what-is-flatpak.png


Pek çok Linux dağıtımı olduğu için yazılımı yönetmek ve yüklemek, bir Linux sistemini yönetmenin en önemli yönlerinden biridir.

Tecrübeli bir Linux kullanıcısıysanız bunları yapmak sizin için oldukça kolaydır. Ancak yeni başlayanlar veya bunu doğrudan kolayca yapmak isteyen kullanıcılar için, geleneksel paket biçimlerini (deb/rpm) kullanırken yaşanan bazı sorunlar:
 • Bağımlılık sorunlarını çözme ihtiyacı (bağımlılıklar, bir programın çalışmak için bağlı olduğu diğer paketleri ifade eder).
 • Yazılımın çalışması için gerekli kitaplıkları bulmak
 • Linux dağıtımlarını değiştirirken yeni paket yöneticilerine uyum sağlama süreci
 • Yazılım yüklemenin/yönetmenin en güvenli yolu değildir.
Başka bir deyişle, geleneksel paket yönetim sistemlerinde, yazılımın sisteminize uygun çalışmasını sağlamak için karşılaşabileceğiniz bazı olası sorunlar vardır. Ve herkesin sorun gidermeye zamanı yok! İşte o zaman Flatpak denen şey devreye girer.

Flatpak, kullandığınız Linux dağıtımını veya programın çalışması için ihtiyaç duyduğu bağımlılıkları/kitaplıkları düşünmeden paketleri dağıtmanıza, yönetmenize/yüklemenize yardımcı olan açık kaynaklı bir yardımcı programdır.

Artık ne olduğu ile ilgili bir fikriniz olduğuna göre, Flatpak’ın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve bununla ilgili biraz bilgi edinmek için daha derine dalalım.


Flatpak nasıl çalışır?
flatpak-working.png


Flatpak uygulamaları sanal (yalıtılmış) bir ortamda çalışır (genellikle korumalı alan olarak adlandırılır). Bu sanal alan, belirli bir programı çalıştırmak için gereken her şeyi içerir. Temel olarak sanal alan, çalıştırılacak bir programın gereksinimlerini karşılamak için çalışma zamanını ve paket kitaplıkları içerir. Resmî belgelerinden teknik ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca, Flatpak uygulamaları izole edildiği için, ana bilgisayardan (yani sizden) açık izin olmadan sisteminizde herhangi bir değişiklik yapamazlar. Dolayısıyla, Flatpak uygulamaları sisteminizden izole tutarak sisteminiz için gelişmiş güvenlik sunar.


Flatpak uygulamalarını nereden edinebilirsiniz?
flathub-screenshot.jpg


Lütfen, Flatpak paketlerini kullanmak için Linux dağıtımlarınızın Flatpak desteğine sahip olması gerektiğini unutmayın. Fedora, Solus vb. gibi bazı dağıtımlar varsayılan olarak Flatpak desteğiyle gelirken, Ubuntu gibi dağıtımlarda Flatpak desteğini manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Flatpak teknolojisiyle, yazılım kurmak için merkezi bir kaynağa güvenmenize gerek kalmasa da, yazılımı dağıtmak ve yönetmek için Flathub (Flatpak ekibi tarafından oluşturulmuştur) kullandığınızı göreceksiniz.

Başka mevcut Flatpak depoları olabilir, ancak kişisel kullanım durumum için bildiğim başka bir Flatpak deposu yok.


Flatpak: Artıları ve Eksileri
Flatpak’ın etkileyici bir şey olmasına şaşmamalı ancak avantaj ve dezavantajları eşit bir paya sahip. Burada bazılarını listeleyeceğim:


Flatpak kullanmanın avantajları:
 • Flatpak uygulamaları herhangi bir Linux dağıtımında çalışabilir.
 • İleriye dönük uyumluluk sunarlar, yani Linux dağıtımınızı uygulama tarafından resmî olarak desteklenmeyen son teknoloji bir sürüme yükseltirseniz bile uygulamalar çalışmaya devam edecektir.
 • Bağımlılıklara güvenmenize gerek yok.
 • Bazı durumlarda, Flatpak için bir programın en son ve en iyi sürümünü bulabilirsiniz.
 • Flatpak uygulama dağıtımı, merkezi bir sunucuya bağlı değildir, yani tek bir depoya bağımlı kalmazsınız.
 • Korumalı alandaki uygulamaları kullanarak sisteminiz için gelişmiş güvenlik sunar.
 • Linux dağıtımınızdaki mevcut bir yazılım merkeziyle kolay entegrasyon sunar.

Flatpak kullanmanın dezavantajları:
 • Henüz sunucu desteğine sahip değil. Şimdilik yalnızca masaüstü Linux için mevcuttur.
 • Flatpak uygulamaları, deb/rpm dosyalarını kullanırken genellikle sahip olduğunuzdan daha fazla disk alanı tüketir. Ve sonunda disk alanını boşaltmanın yollarını bulmanız gerekecektir.
İzole bir ortamda çalıştığı için, bazı programlar için birkaç işlevi gözden çıkarmanız gerekebilir. Örneğin, Flatpak uygulamaları özel GTK temanızı desteklemeyebilir.


Sonuç olarak
Umarım artık Flatpak’ın neyle ilgili olduğu konusunda iyi bir fikriniz vardır. Eğer Flatpak ile ilgili unuttuğumuz bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız bunları yorumlarda belirtmekten çekinmeyin.

Kaynak : It’s Foss
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!