Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Kullanmış olduğu telefonda, daha özel ve daha güvenli kullanıcı deneyimi isteyen kullanıcılar için bugün 3 özel Android yazılımına göz atacağız.

Bazı kullanıcılar için kullanıcı gizliliğine ve güvenliğine önem veren yazılımlar kullanmak, her şeyin başında geliyor. Bunun sebebi ise basit, şirketler tarafından kullanıcılara sunulan Android ve İOS yazılımları arka kapı ve 3. taraf izleyicilerle dolu.

Tabii ki de dünya sadece Apple, Google ve Microsoft gibi şirketlerin paraya susamış geliştiricilerinden ibaret değil. Bugün birçok geliştirici telefon üreticilerinin desteğini durdurmuş olduğu cihazlara yazılım desteği sağlamaya devam ediyor.

Bu tür geliştiricilerin özel yazılımlarına internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunlar arasında cihazınıza uygun bir yazılımı yükleyip kullanmanız mümkün.

Ancak biz burada tasarım ve özelleştirmeden daha çok, güvenliği ve gizliliği ön plana çıkaran yazılımlara göz atacağız.

Başlayalım

LineageOS
Lineage_OS_Logo.png

Telefonunuzda mevcut olan stok yazılımdan farklı olarak, LineageOS tamamen açık kaynak kodlu bir projedir. LineageOS kendi içinde Google hizmetlerini (Play Store, YouTube, Gmail vb.) barındırmaz. Yine telefon üreticilerinin yaptığı gibi içinde gereksiz uygulamalar taşımaz. Kamera, klavye, tarayıcı ve takvim gibi tüm kullanıcılar için gerekli olan uygulamalar dışında sistemde gereksiz herhangi bir yazılım yok.

Lineage MicroG
screen_logo.jpg

Ancak Google hizmetleri, bugün maalesef birçok Android uygulamasının düzgün çalışması için gerekli olabilir. İyi haber şu ki Google hizmetlerinin yerini alan MicroG projesi var.

Microg, Google hizmetleri gerektiren birçok uygulamayı çalıştırıp bildirimler için gerekli alt yapıyı sağlayabilir. Eğer cihazınıza microG kurmak isterseniz, MicroG ile gelen ve resmi LineageOS tabanına dayanan özel yazılımları buradan yükleyebilirsiniz.

MicroG_Settings.png


MicroG hakkında daha bilgi almak için lütfen buradaki yazımıza göz atın.

CalyxOS GrapheneOS ve DivestOS: Gizlilik için En İyi ROM’lar

LineageOS, her ne kadar temiz ve şeffaf bir android yazılımı olsa da, gizlilik ve güvenlik için değiştirilmiş ve yapılandırılmış sert ayarlara sahip değil. Eğer temiz bir android yazılımından çok daha fazlasını arıyorsanız, LineageOS aradığınız seçenek olmayacaktır.

Bu yüzden gizlilik ve güvenlik için sertleştirilmiş ayarlara sahip olan CalyxOS, GrapheneOS ve DivestOS kullanmak daha isabetli bir çözüm olacaktır.

CalyxOS
Calyxos_Logo_CalyxOS_Dark.svg


Lineage’den farklı olarak, Calyx güvenli bağlantılar için, yerleşik şifreli protokollere ve kendisine ait Tor ağı ile entegre çalışan bir VPN yazılımına sahip. Ayrıca güvenli mesajlaşma için Signal messenger ve yine güvenli tarama deneyimi için DuckDuckGo varsayılan arama motorudur. Aurora Store ve F-Droid uygulamalar kurmanız için önceden yüklü olarak gelir.

Son olarak, CalyxOS, cihazda yürütülen tüm kodların güvenilir kaynaklardan gelmesini sağlayan Android işletim sisteminin bir parçası olan Android doğrulanmış önyükleme desteği içerir.

Ayrıca isterseniz MicroG ile kullanabilmeniz de mümkün.

GrapheneOS
GrapheneOS_Logo.svg


GrapheneOS her ne kadar yeni bir proje olsa da, şaşırtıcı olmayan bir şekilde öne çıkmaya devam ediyor. Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Edward Snowden GrapheneOS’dan övgü ile söz ettiler.

Graphene sadece uygulamalar üzerinden değil, Androidin sistemini de ( bellek ve çekirdek) yapılandırarak temelde daha güçlü, yerleşik bir güvenlik duvarı sunuyor.

Örneğin, GrapheneOS’u bir Google Pixel cihaza yüklerseniz, sistem, donanım düzeyinde hücresel radyo iletimini tamamen devre dışı bırakacaktır. Bu, uçak modunu aktif ettiğinizde cihazınızın dış dünya ile iletişim kuramayacağı anlamına gelir.

Yabancı bir ülkedeyseniz ve konumunuzu yerel taşıyıcılardan gizlemek istiyorsanız bu önemli bir özelliktir.

GrapheneOS tarafından sunulan bazı sertleştirilmiş özelliklere kısaca bir göz atalım
 • Varsayılan olarak sunulan gizlilik ve güvenlik odaklı birçok uygulama ( f-droid,signal, ungoogled chromium vb.)
 • Güçlendirilmiş bir sanal alanda çalışan uygulamalar.
 • Sağlamlaştırılmış libc ( Bellek bozulmalarının önüne geçer)
 • Sağlamlaştırılmış bellek ayırıcı
 • Sertleştirilmiş çekirdek ayarları
 • Paket yöneticisi vb. aracılığıyla temel işletim sistemi için bellek içinde veya dosya sistemi aracılığıyla dinamik yerel kod yürütmenin engellenmesi.
 • Uygulamaların donanım tabanlı tanımlayıcılara erişmesi için boşlukların ortadan kaldırılması.
 • Dosya sistemine erişimin kısıtlanması ( sertleştirme yöntemiyle)
 • Aygıt yöneticisi olmadan varsayılan olarak daha uzun parola (64 karakter) desteği
 • Sadece LTE moduyla hücresel verilerden kaynaklı saldırıların azaltılması.
 • Bağlantı başına rastgele MAC adresleri
 • Vanadium projesi ile sertleştirilmiş webview görünümü.
 • Sadece güvenlik duvarı üzerinden güvenli ağ erişimi

Not: Bu iki işletim sistemiyle ilgili tek sorun, yalnızca Google’ın Pixel akıllı telefonlarına yüklenebilmelidir. CalyxOS, Mi A2 ve ikinci nesil Pixel telefonlar olmak üzere birkaç akıllı telefonu daha destekliyor.

Son olarak, GrapheneOS MicroG hizmetlerini desteklemez. Ancak, birçok uygulamanın çalışabilmesi için yerleşik bir uygulama katmanına sahiptir.

GrapheneOS hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz GrapheneOS inceleme yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okuyun: GrapheneOS Kurulum Rehberi

DivestOS
Tri_Mako-By_Victor_Stuber.png


DivestOS Gelişimini severek takdir ettiğim başka bir gizlilik odaklı Android projesidir. Androidin sisteminin de güvenliği arttıran özelliklerinin yanında, kendi geliştirdiği uygulamalar takdir edilecek türden.

Android için Firefox’a dayanan sertleştirilmiş Mull tarayıcısı, Clamav motoruna dayanan Hypatia antivirüs yazılımı ve en önemlisi, sildiğiniz dosyaların tekrardan kurtarılma ihtimalini tamamen ortadan kaldırmak için tasarlanmış boş alan silgi uygulaması. Tüm bu uygulamalar açık kaynak kodlu ve Aurora Droid de mevcut DivestOS deposu üzerinden kullanılabilir.

Eğer DivestOS deposunu F-Droid mağazasına eklemek isterseniz, aşağıdaki linki ayarlardan depolar kısmına eklemeniz yeterli.

https://divestos.org/fdroid/official/?fingerprint=E4BE8D6ABFA4D9D4FEEF03CDDA7FF62A73FD64B75566F6DD4E5E577550BE8467

Diğer Özellikleri
 • Derleme süresi boyunca 700’den fazla tescilli blob kaldırıldı. Bu tescilli blob’ların kaldırılması, saldırı yüzeyini azaltarak cihaz genelinde güvenliği artırır ve güvenilmeyen kodu kaldırarak gizliliği sağlar.
 • 200.000’den fazla reklam ve izleme sunucusunu engelleyen, 250 milyondan fazla alanı analiz ederek oluşturulan özel bir ana bilgisayar dosyası sisteme dahil edildi. Buna ek olarak, LineageOS’un yerleşik analiz hizmeti olan CMStats sistemden kaldırıldı.
 • Extirpater, Android için ilk boş alan silgisidir. Silinen dosyaların kurtarılmasını önlemeye yardımcı olur.
 • DivestOS tarafından desteklenen cihazları görmek için buradaki bağlantıya tıklayın.

Kapanış

Gerek LineageOS gerekte diğer sertleştirilmiş özel yazılımlar, mahremiyete önem veren kullanıcılar için ideal projeler. Ancak hangisini kullanacağınızda kararsız kaldıysanız bizim tavsiyemiz elbette GrapheneOS olacaktır. Eğer uygulama deneyiminin daha basit olmasını isterseniz CalyxOS ikinci tercihiniz olabilir.

Esen kalın 🤗
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!