Portal Google Play Hizmetlerine alternatif MicroG kurulumu

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!
Messages
23
Likes
46
#1
MicroG, Google hizmetlerine alternatif Açık Kaynak Kodlu bir projedir. Gapps paketi olmayan cihazlarda Google hizmetleri olmadan çalışmayan yada bildirim göndermeyen uygulamaları Google'ye bir ön uç açarak çalışmalarını sağlar.
MicroG'un henüz daha geliştirilmekte olan bir proje olduğunu hatırlatalım.
Eğer cihazınızda kurulu MicroG paketleri varsa bu işlem uygulamalarınızı bozabilir. İşlemi cihazınızı yeniden kurup öyle denemeniz tavsiye edilir. Eğer bir MicroG paketi yoksa herhangi birşey yapmanız gerekmez.
Cihazınıza MicroG kurmak için evvela cihazınızda Magisk Manager ve Xposed veya EdXposed olmak zorundadır. İlk olarak Magisk Manager zip dosyasını buradan indirin sonrada indirdiğiniz zip dosyasını twrp (recoverymod)'dan flaşlayın.


Telefonu yeniden başlatıp Magisk Manager kurulmuş ve telefonunuz Android 9 ve üstü ise bu adreste assets yazan kısımdan Edxposed uygulamasını indirip kurun. Sonra ise Magisk Manager'i açıp indir kısmına " Riru " yazarak ekran görüntüsünü attığım iki modülü kurun. Çok sayıda Riru ve Edxposed modülü olduğu için ekran görüntüsünü attığım modüllerim yapımcıları ve isimlerine dikkat ederek indirin ve cihazını yeniden başlatın.
Eğer Telefonunuzun Android versiyonu 8 ve altında ise F-Droid mağazasından Xposed installer uygulamasını indirin. Daha sonra ise Xposed uygulamasında cihazınıza uygun zip dosyasını yükleyip telefonun yeniden başlamasını bekleyin.
Bundan sonra anlatacağım kısımlar herkes için ortaktır.
Bu adresten NanoDroid MicroG paketini indirin ve Twrp modunda flaşlayın.Telefonu yeniden başlattıktan sonra bu linkten vereceğim bir Xposed & Edxposed modülü olan FakeGapss uygulamasını cihazınıza kurun.Ayrıca F-Droid mağazasına " UnifiedNlp" yazıp görselde gösterilen tüm uygulamaları yükleyin.

Ve daha sonra EdXposed&Xposed'den modüller kısmını açıp F-Droid'den az önce indirdiğiniz FakeGapss modülünü aktif edip cihazınızı yeniden başlatın.
Şimdi ise kurulama geçebiliriz. Cihazımıza kurduğumuz MicroG uygulasını açıp Sonra sırası ile Google Device Registration, Google Cloud Messasing ve Google Safeynet seçeneklerini aktif edin.
Son olarak Google Play Hizmetlerine bağlanmanız için account kısmına
girip google hesap giriş ekranının gelmesini bekleyin. Google giriş
ekranı geldikten sonra MicroG play hizmetleri ile bağlantı kurmuştur
demektir. Uygulamalardan bildirim almak için Google hesabı açmanıza gerek yok ancak genede açabilirsiniz.
Account kısmından Google hesabımıza giriş yapalım. İşlem bittikten sonra hesabınız cihazınıza eklenecektir bunu cihazınızın hesaplar kısmından kontrol edebilirsiniz.Daha sonra geri çıkın.
Altta " UNİFİEDNLP SETTİNGS" kısmına girip daha önce indirdiğimiz Unifiednlp uygulamalarını aktif edip gerekli izinleri verelim.
TEST KISMINA GİRİŞ

Açık Kaynak Kodlu Push Nafication Tester uygulamasını yüklerek bildirim servislerinin tam çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğiz. Uygulamayı yükleyip cihazımızı yeniden başlatalım.
Cihazı yeniden başlatıp uygulamaya giriş yapıp bildirim testini yapalım.


Testler bu şekilde ise işlem başarılı demektir. Daha sonra bildirim almak istediğiniz bir uygulamayı açıp bu uygulamanın Google Cloud Messasing kısmında çıkıp çıkmadığını kontrol edin bu kısımda Google bildirim servislerini kullanan bazı uygulamalar çıkacak.

Çıkmışssa işlem tamamen başarılı demektir.
Not : Telegram gibi Google haritalar olmadan harita servisi çalışmayan uygulamaların çalışmasını sağlamak için kanalımızdaki bu bağlantıdan açık kaynaklı MicroGisk uygulamasını yükleyebilirsiniz.
MicroG resmi internet adresi
MicroG Projesini Github'dan takip edin.

Telegram kanalımızda bize katılın
 
Top