Portal Google Play Hizmetlerine alternatif MicroG kurulumu

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!
Status
Not open for further replies.

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
115
#1
MicroG, Google play hizmetlerine alternatif Açık Kaynak Kodlu bir projedir. Gapps paketi olmayan cihazlarda Google hizmetleri olmadan çalışmayan yada bildirim göndermeyen uygulamaları Google'ye bir ön uç açarak çalışmalarını sağlar.MicroG'un henüz hayla geliştirilmekte olan ve %100 kararlı olmayan bir proje olduğunu hatırlatalım.

Microg kurmak için cihazınıza gapss paketi içermeyen bir özel yazılım yani custom rom kurmanız tavsiye edilir.
Cihazınızda Microg'un çalışması için yazılım sisteminizin sahte imza yetkisine izin vermesi gerekiyor. Microg, bu sahte imza yetkisi ile cihazınızda play hizmetlerini taklit edecektir.


Bugün genel olarak özel yazılım custom romların çoğu sahte imza yetkisine izin veriyor. Ancak resmi LineageOs gibi bazı özel custom rom yazılımları sahte imza yeteneğini desteklemez. Ancak bunu da aşmanın bazı yolları var. O yüzden bu yazımda sahte imzaya destek veren yazılımlar ve destek vermeyen yazılımlar için Microg kullanımının farklı yollarını anlattım.

Cihazınızın sistemine MicroG kurmak için evvela, buradaki adresten NanoDroid MicroG paketini indirin ve Twrp modunda indirdiğiniz zip dosyasını flaşlayın ve cihazınızı yeniden başlatın.

Eger kullandığınız özel custom yazılım sahte imza yetkisine izin veriyorsa, Microg uygulamasını açıp "Self-Check" kısmında onay işareti içermeyen boşlukta olan seçenekler için en baştan başlayıp yazıların üstüne tıklayacak şekilde baştan sona tüm izinleri verin.

Eğer tüm izinleri sağlayıp Microg'a gerekli yetkiyi verdiyseniz aşağıdan " Microg Settings Kurulumu " kısmından yazıyı okumaya devam edin.


Cihazınızda kullandığınız yazılım, sahte imza yetkisi vermiyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.

İşlemler için cihazınızda Magisk Manager ve Xposed & EdXposed olmak zorundadır. İlk olarak Magisk Manager zip dosyasını buradan indirin.( Android 10 ve altı için) Sonrada indirdiğiniz zip dosyasını twrp (recoverymod)'dan flaşlayın ve cihazınızı yeniden başlatın.
Yazılımınız Android 9 ve üstü ise
Magisk Manager'i açıp arama kısmına " Riru " yazarak ekran görüntüsünü attığım iki modülü modüllere ekleyin. Çok sayıda Riru ve Edxposed modülü olduğu için ekran görüntüsünü attığım modüllerin yapımcıları ve isimlerine dikkat ederek modülleri indirin ve cihazını yeniden başlatın.
( Not: Edxposed şu an resmi olarak Android 11'i desteklemiyor. Eğer Android 11 kullanıyorsanız, burada anlatacağım işlemler sisteminizde çalışmayabilir. Tavsiyemiz sahte imza yeteneğine sahip custom rom kurmanız.)Eğer Telefonunuzun Android versiyonu 8 ve altında ise F-Droid mağazasından Xposed installer uygulamasını indirin. Daha sonra ise Xposed uygulaması aracılığıyla cihazınıza uygun zip dosyasını yükleyip telefonun yeniden başlamasını bekleyin.

Bundan sonra anlatacağım kısımlar herkes için ortaktır. (Xposed & Edxposed)

Telefonu yeniden başlattıktan bir Xposed & Edxposed modülü olan FakeGapss uygulamasını F-Droid mağazasından indirip cihazınıza kurun.

Ve daha sonra EdXposed&Xposed'den modüller kısmını açıp F-Droid'den az önce indirdiğiniz FakeGapss modülünü aktif edip cihazınızı tekrar yeniden başlatın.

Buraya kadar işlemler tamamsa, Microg Settins uygulamasını açıp tüm izinlerin aşağıdaki resimde olduğu gibi verildiğini kontrol edin.
Not : Uygulamaların düzgün çalışması için " Signature Spoofing Support" kısmındaki tüm izinler aktif edilmiş olmalı. Alttaki diğer izinlerde eksiklikler varsa elle izin verebilirsiniz.MİCROG SETTİNS KURULUMU
Şimdi ise kurulama geçebiliriz. Cihazımıza kurduğumuz MicroG uygulamasını açıp, sonra sırası ile Google Device Registration, Google SafetyNet ve en sonunda Google Cloud Messasing seçeneklerini aktif edin.
Eger Microg, Google hizmetlerine bağlantı kurduysa resimde görüldüğü gibi Google Device Registration kısmında xx saniye veya dakika önce bağlantı kuruldu yazacaktır.Son olarak konum ayarları için Microg Settings uygulamasının en altında bulunan " UNİFİEDNLP SETTİNGS" kısmına girip konum uygulamalarını aktif edelim.

TEST KISMINA GİRİŞ

Açık kaynak kodlu Push Nafication Tester uygulamasını bildirim servislerinin tam çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğiz.
Uygulamaya giriş yapıp start diyerek bildirim testimizi yapalım.


4 seçenek içinde okey işareti yandıysa bildirim almak için next diyelimTestler bu şekilde ise işlem başarılı demektir. Daha sonra bildirim almak istediğiniz bir uygulamayı açıp bu uygulamanın Google Cloud Messasing kısmında çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Bu kısımda Google bildirim servislerini kullanan bazı uygulamalar çıkacak.

Kullandığınız bazı uygulamalar bu kısımda çıkıyorlarsa işlem tamamen başarılı demektir.
Not : Telegram gibi Google haritalar olmadan harita servisi çalıştırmayan uygulamaların konum servisini çalışmasını sağlamak için kanalımızdaki bu bağlantıdan açık kaynaklı MicroGisk uygulamasını yükleyebilirsiniz.
MicroG resmi internet adresi
MicroG Projesini Github'dan takip edin.


Telegram kanalımızda bize katılın
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"