Portal Güvenlik ve Gizlilik Odaklı 3 E-Posta Servisini İnceledik.

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
113
#1
Google,Yahoo ve Yandex gibi şirketlerin kullanıcı verilerini 3. taraflara satması bugün birçok kullanıcıyı gizlilik ve güvenliğe değer veren alternatiflere yönlendiriyor. Bunun en bariz örneklerinden bir tanesi hiç şüphesiz e-posta sağlayıcıları.
Google,Yahoo ve Yandex gibi şirketler e-posta hizmetleri altında kullanıcıların mesaj kutusunu okuyor ve buradan elde ettiği bilgileri pazarlama ve başka alanlarda değerlendirmek için kullanıyorlar.
Ancak bugün kullanıcılarının kişisel verilerine saygı duyan birçok e-mail servisi var. Biz burada önde gelen 3 e-mail hizmetini sizlere tanıtacağız.


1-FastMail
2- Proton Mail
3- Tutanota


Unutmayın biz burada sadece karşılaştırma yapıp artı ve eksik özellikleri sunacacağız. Hangisini kullanacağınız sizin kararınız.

FAST MAİL

Fastmail, merkezi Avusturalya'da bulunan 20 yıllık gizlilik odaklı bir e-posta servisi. Fast kelimesi ingilizce "Hızlı" manasına geliyor. Fastmail'in iddiası hızlı,güvenli ve gizlilik odaklı bir hizmet sunmak.
Fast, Mobil tarafta Android ve İOS için destek sunarken, Masaüstünde ise mozilla vakfınca geliştirilen Thunderbird ile IMAP üzerinden Linux,Windows ve Macos için senkrozasyon desteği sunuyor.


Fastmail'de e-posta hizmetinin tamamen ücretli olduğunu belirtelim. Sadece hizmeti denemek için 30 günlük bir ücretsiz kullanım hakkına sahip olabilirsiniz.
Şirket, 3.taraflara veri satışında bulunmayıp reklam almadığı için tamamen kullanıcılardan gelen ücretler ile ayakta. Fast, e-postalarınızı uçtan uca şifreler ve tüm verileriniz yedeklemeler de dahil olmak üzere verilerinizi şifrelenmiş disk birimlerinde saklar.

Ayrıca Fastmail, Avustralya mahkemelerinden gelen isteklerede yanıt vereceğini belirmiştir. Ancak verilecek bilgiler veriler şifreli olduğundan sınırlı olacaktır.
İsterseniz şimdi Fastmail'in fiyatlandırma listesine bakalım.


Temel Kullanıcılar(aylık 3 dolar)
Özellikler
- Kullanıcı başına 2GB.
-tam özellikli takvimler.
- kişi listeleri ve gruplar.
-posta alma aracı.
-daha fazla gizlilik için 600'den fazla takma ad adresi.


Standart Kullanıcılar (aylık 5 dolar)
Standart kullanıcılar, temel kullanıcılara göre ekstra şu özelliklerden faydalanır :
- Kullanıcı başına 30GB.
- kendi alanlarınızı kullanın.
-alan adınızı temel kullanıcılarla paylaşın.
-Takvim grupları.
- Erteleme.


Profesyonel Kullanıcılar
Profesyonel kullanıcılar temel ve standart kullanıcılara göre ekstra şu özelliklerden faydalanır:
-Kullanıcı başına 100 GB.
-e-posta saklama arşivi.


Diğer Özellikleri
- İzleyici veya reklam yok.
- Tam disk şifreli sunucularda verileri saklama.
- İki Faktörlü kimlik doğrula desteği.
- Hesap oturum geçmişini kontrol etme.
- Sabitlenmiş veya yıldızlı e-postalar.
- Kimlik avı e-postalarına karşı uyarma. ( Fastmail joker takma ad kullanmanıza izin vererek gerçek alan adınızı kurumlara vermeden size ikinci bir posta kutusu verir. Joker takma adınızdan oluşan e-posta adresinizi kurumlarla paylaştığınızda bu e-posta adresine gelen e-postalar joker kullanıcı adınızın bulunduğu kutuya ve gerçek e-posta kutunuza düşer. Eğer bu mesajlar reklam içerikli veya zararlıysa bu mailleri joker kutusundan ayırarak çöp kutusuna gidecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece gerçek e-posta adresinizi paylaşmadan şirketlerin reklam için gönderdiği e-postaları veya zararlı e-postaları gerçek e-posta kutunuza düşmeden joker kutunuzda engelleyebilirsiniz.)


Proton Mail
Proton, Merkezi İsviçre'de bulunan açık kaynak kodlu gizlilik dostu ve dünyanın en büyük şifrelenmiş e-posta servisidir. Bilindiği gibi İsviçre, kullanıcı gizliliğinin sağlanması noktasında en katı kurallara sahiptir.

Proton, İsviçre'de 2013 yılında Cern bilim adamları tarafından 10 bin insanın yaptığı bağışlarla kuruldu. Ona maddenin en küçük yapı birimi atomun artı yüklü parçacığı olan "Proton" isminide gene bu bilim adamları verdi.

Protonmail'den Wall Street Journal, The New York Times,The Guardian,Forbes ve Fox News gibi ulaslararası dev medya kuruluşlarında övgüyle bahsedildi.

Protonmail'in sunucuları, yerin altında 1000 metrelik sert granit kayaların altında nükler saldırıya dayanıklı, Avrupa'nın en güvenli veri merkezlerinden birinde yer almaktadır.

Proton mail'in yer altındaki sunucuları

Protonmail, burada tamamen şifreli sabit diskler kullanır.
Protonmail, kullanıcı verilerini satmadığı için kullanıcılardan gelen ödemeler ve bağışlar ile ayakta durur ve ücretli hizmet sunar. Ancak ücretsiz hesap kullanmanızda mümkün. Proton, kullanıcılar için 4 hesap türü sunar.
Ücretsiz Hesap
- 500 MB dosyalama
- Günde 150 Mesaj
Plus Hesap ( 4 Euro)
- 5 gb depolama
- günde 1000 mesaj
-etiketler, özel filtreler ve klasörler
- 5 E-posta takma adı
Vizyoner Hesap
-20 GB depolama
- 50 kadar e-posta takma adı
- 10 alan adı
- Çok kullanıcılı destek (6)
- etiketler, özel filtreler ve klasörler
- Harici mail adreslerine şifreli posta gönderin.
Profesyonel Hesap ( 7 Euro)
- profesyonel planlan şirketiniz için barındırılan şifreli e-posta sağlar. Kendi alanınızı kullanın ve çalışanlar için hesaplar oluşturun (örn. john@mycompany.com)
Proton'un, Mobilde Android ve İOS için açık kaynak kodlu uygulamaları mevcut. Masaüstünde ise Mozilla Thunderbird gibi IMAP ve SMTP'Yİ destekleyen herhangi bir programla tam entegrasyona izin verir.
Özellikler

- Protonu tor alan adı desteğine sahiptir. Protonmail'i tor üzerinden https://protonirockerxow.onion/ adresine giderek tam güvenlikli kullanabilirsiniz.

-Mesajlar Proton kullanıcıları arasında uçtan uca şifrelenir.
- Protonmail ip adresinizi kaydetmez ve kayıt için telefon numarası gibi kişisel bilgiler istemez.
- OpenPGP uyumlu uçtan uca şifreleme sunar.
- Genel veri koruma Yönetmeliği (GPDR) uyumlu.


TUTANOTA

Tutanota, 2011 yılında kurulan ve merkezi Almanya'nın Honnover kentinde bulunan "gizlilik savaşçısı" bir e-posta servisidir. Tutanota'da tüm verileriniz Almanya'daki yüksek güvenlikli veri merkezlerinde Tutano'ta sunucularında saklanır.
Tutanota, elektirik tüketimi için enerjisini tamamen çevre dostu rüzgar enerjisinden alır.


Tutanota, merkezi Almanya'nın sıkı kullanıcı gizliliği yasalarına sahip olduğunu belirtmektedir.
Tutanota'nın, Android ve İOS için resmi uygulamaları mevcut. Masaüstünde ise gene Tutanota Fastmail ve Protonmail'in aksine Linux,Windows ve MacOs için resmi program desteği sunar. Tüm uygulama veya program baştan aşağıya tüm verilerinizi kapsayacak şekilde şifrelenir.
Gene Tutanota'nın Android uygulama versiyonu fastmail ve protonmail'in aksine bildirim hizmetleri için google hizmetlerini kullanmaz. Tutanota kendi oluşturduğu bildirim servisiyle az ram ve pil tüketerek size anlık bildirimler yollar.
Tutanota ayrıca açık kaynak kodlu uygulamalar mağazası f-droid'de de yer alarak google hizmetlerini kullanmayan kullanıcılar içinde güncelleme desteği sunar.
Tutanota'nın ücretsizde olmak üzere özel ve iş seçenekli baya çeşitli fiyat listesi mevcut. Hepsini buraya alamayız ancak Tutanota'nın resmi adresinden buradan fiyat listesini türkçe okuyabilirsiniz.


Özellikleri
- 1 GB depolama alanıyla ücretsiz Tutanota hesabı.
- İki faktörlü kimlik doğrulama desteği.
- Genel veri koruma Yönetmeliği uyumlu.
- Şifreli takvim.
- Diğer e-posta kullanıcılarına şifreli e-posta yollama.
- Tutanota yada telefonunuzdaki kişileri yazarken otomatik tamamlama.


Tutanota yakın zamanda İlerde birçok şifreyi saatler veya günler içinde çözmesi beklenen kuantum bilgisayarların şifreleri kırmasına karşı PQMail adında da bir proje başlattı. Hedef saldırılara karşı kuantum kriptografi oluşturmak.
Kuantum bilgisayarlar henüz şifreleme için bir tehdit haline gelmesede birçok teknoloji şirketi şimdiden önlem almaya başladı.
Tutanota'nın araştırma yazısına buradan ulaşabilirsiniz.


Yazımız burada sona eriyor. Fastmail, Kimlik avı saldırına karşı dikkat çekerken, Proton,Tor desteği, ve yüksek korumalı sunucu merkezleriyle öne çıktı.
Gene Tutanota'nın tam uygulama ve program şifreleme, Android için google hizmetlerini kullanmadan F-Droid aracılığıyla destek sunması ve ilerde gelecek saldırı ihtimallerine karşı proje başlatması ve enerji dostu kaynakları kullanması öne çıkan özellikleri.Bizi Telegram kanalımızdan takip edin.
Diğer yazılarımızı
okuyun
 
Last edited by a moderator:
Top