Q [H815_UsU] Project Sakura 2.Q for LG G4

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

Do you also need a non-UsU build?

• Yes! I want to try this ROM, too!

Votes: 0 0.0%
  • No. I have some good ROMs, too.

Votes: 0 0.0%

• Total voters
    0
  • Poll closed .

Hello, DevOtag users! Today, I present you all an unofficial build of Project Sakura 2.Q for LG G4 (H815_UsU), which I built from source! =)

Merhaba, DevOtağ kullanıcıları! Bugün, sizlere, kaynağından yaptığım, LG G4 (H815_UsU) için olan, resmi olmayan Project Sakura 2.Q derlemesini takdim ediyorum! =)

Unfortunately no screenshots until I get a response from my friend, who's the owner of such device. =(

Maalesef, böyle bir cihaza sahip olan bir arkadaşımdan geri dönüt alana kadar ekran görüntüsü yok. =(

[Assuming you got all required things like recovery, etc. as they're mandatory after BL unlocking.]
1- Download GApps for Android 10 and arm processor. My recommendation is OpenGApps as it also has Google's OOBE.
2- Download Magisk. A friend of mine also maintains Magisk Canary Kokoro Edition, which I'll provide download link for.
3- Put your device to recovery mode.
4- [Assuming you have TWRP] Wipe > Advanced wipe > [Check Dalvik/ART Cache, system, data and cache.] > Pull the slider to right.
5- [When wiping is done] Go to home screen > Install > ProjectSakura-VANILLA-2.Q-20200911-2121-h815_usu-UNOFFICIAL.zip
6- Also add GApps and Magisk packages to queue, too.
7- Now pull the slider to right. Don't forget to get a cup of coffee. This may take long. =)
8- After installation is complete, reboot to system and wait for the boot animation.
9- Start counting once boot animation comes up. When the time reaches/exceeds 60 seconds, pull the battery out and put it back. Power the device back up.
10- Now wait for it to boot. If you experience issues on boot, please send the boot logs from /cache partition to me:
You do not have permission to view link Log in or register now.

11- After your ROM boots, set it up as you want (English language is MANDATORY as you have the risk of getting INSTANT soft-brick.) and enjoy it! =D

[BL kilidi açıldıktan sonra gerekli olduğu için recovery vs. yüklediğinizi farz ediyorum.]
1- Android 10 ve arm işlemci için GApps'i indirin. Benim tavsiyem, Google'ın OOBE'sini de sağladığı için, OpenGApps.
2- Magisk'i indirin. Bir arkadaşım ayrıca linkini verecek olduğum Magisk Canary Kokoro Sürümü'nü de yapıyor.
3- Cihazınızı kurtarma moduna alın.
4- [TWRP olduğunu farz ediyorum.] Sil > Gelişmiş sil > [Dalvik/ART Önbelleği'ni, system'ı, data'yı ve cache'i işaretleyin.] > Kaydıracı sağa çekin.
5- [Silme bittiğinde] Ana ekrana dönün > Yükle > ProjectSakura-VANILLA-2.Q-20200911-2121-h815_usu-UNOFFICIAL.zip
6- Ayrıca GApps'i ve Magisk'i de kuyruğa ekleyin.
7- Şimdi kaydıracı sağa çekin. Bir fincan kahve almayı da unutmayın. Bu uzun sürebilir. =)
8- Yükleme bittiğinde, sisteme yeniden başlatın ve açılış animasyonunu bekleyin.
9- Açılış animasyonu geldiği anda saymaya başlayın. Süre 60 saniyeye ulaştığında/60 saniyeyi geçtiğinde, bataryayı çıkarın ve tekrar geri takın. Cihazı tekrar açın.
10 Şimdi açılışı bekleyin. Eğer açılışta sorun yaşıyorsanız /cache bölümünden açılış loglarını bana gönderin:
You do not have permission to view link Log in or register now.

11- ROM'unuz açıldığında, istediğiniz gibi kurun (ANINDA soft-brick yeme ihtimaliniz olduğu için İngilizce dili ZORUNLU.) ve tadını çıkarın. =D

- Camera doesn't work due to trees.
- RIL doesn't work on most cases. It's dependent to how lucky you're for it to work. (Kessaras' tree fixed it.)

- Ağaçlardan kaynaklı kamera çalışmıyor.
- RIL çoğu durumda çalışmıyor. Çalışması ne kadar şanslı olduğunuza bağlı. (Kessaras'ın ağacı onu düzeltti.)

- To report issues/bugs, please make sure you followed the guide STEP X STEP! This model is really eccentric. So, nothing to do in my side unless you follow the guide step x step.
- Logs, logs, logs! Logs are really important to find out if the issue can be resolved or not!
- PLEASE DON'T INSTALL THIS ROM ON A NON-USU MODEL! IF YOU'VE DONE SO, I'M NOT RESPONSIBLE! I WARNED YOU!
- Everyone saying something like "Please help!" or "You're responsible for breaking my phone!" will be completely ignored. Describe your issue briefly, kindly and with logs.

- Hataları bildirmek için, lütfen talimatları ADIM ADIM takip ettiğinizden emin olun. Bu model gerçekten ekzantrik. O yüzden, talimatları adım adım takip etmediğiniz sürece kendi tarafımda yapabileceğim bir şey yok.
- Kayıtlar, kayıtlar, kayıtlar! Kayıtlar sorunun çözülebilir olup olmadığını bulabilmem için gerçekten önemli!
- LÜTFEN BU ROMU USU OLMAYAN BİR MODELE KURMAYIN! EĞER YAPTIYSANIZ, SORUMLU DEĞİLİM!, SİZİ UYARDIM!
- "Lütfen yardım!" veya "Telefonumun bozulmasından sen sorumlusun!" diyenler tamamen yok sayılacaktır. Hatanızı kısaca, kibarca ve kayıtlarla açıklayın.

Unfortunately, I won't be able to update this as roxirp's server got shut down. If you have one, please mind lending me. I promise I won't ever do anything else. I'll just build ROMs, download them and test them on the relevant device.

Maalesed, roxirp'in sunucusu kapandığı için bunu güncelleyemeyeceğim. Eğer bir tane varsa, lütfen bana ödünç vermeyi düşünün. Söz veriyorum başka hiçbir şey yapmayacağım. Sadece ROM'ları yapacağım, onları indireceğim ve ilgili cihazda test edeceğim.

Idea // Fikir: theDerpfestGuy - IReallyLikeCakes
Testing // Deneme: theDerpfestGuy - MrVoidex
Server // Sunucu: roxirp
Device trees and compile debugging // Cihaz ağaçları ve derleme hatalarını giderme: kessaras - aoleary

You need to like this in order to view this content.

Last edited: