Portal İçerik Dağıtım Ağı’nın Artı ve Eksileri (CDN)

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Basitçe ifadeetmek gerekirse CDN, dijital varlıkları farklı konumlarda ki ağlarda dağıtmayı amaçlayan sunucular grubudur.
Hızlıca veri iletmenin yanında CDN bazı yaygın siber saldırılara karşı koruma da sağlar.

CDN’nin temelinde yatan mantık sitenizin birçok farklı ülkedeki sunuculara kayıt edilmesi ve sitenize ulaşmak isteyen kullanıcıların kendine en yakın sunucu konumundan sitenize ulaşmasını sağlamaktır.

CDN kullanmak büyük web sitelerini yönetmek için fayda sağlasa da bazı dezavantajlarada sahip.

CDN’in artıları
  • Hızlı veri iletimi
  • Çok sayıda kullanıcıya hizmet
  • Trafik yük kontrolü
  • Veri iletimi üzerinde kontrol
CDN’in eksileri
  • Pahalı maliyetler
  • Sunucuların konumlarının uzaklığı
  • Destek sorunları
content-delivery-networks4031780479029437430.jpg


CDN’ın artıları
Verilerin Hızlı İletilmesi
CDN geniş çaplı sunucu dağıtımıyla sitenin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Sunucuların kullanıcılara yakın konumlara yerleştirilmesi bu hızı daha da artırır.

Çok Sayıda Kullanıcıya Hitap
Eğer kalabalık bir kitleye sahip bir siteniz varsa CDN sizin en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır.
CDN kullanmak yüksek trafik akışıyla kullanıcıların aynı anda sunucularınıza fazladan yük bindirmeden erişim sağlamasına olanak verir.

Trafik Yönetimi
Dinamik trafik yükü yönetimi söz konusu olduğunda CDN son derece etkilidir. Geniş sunucu zinciri CDN’in gelen trafiğe göre kaynaklarınızı ayarlamasına olanak sağlar.

Ani trafik yüklerini kaldıramamak küçük web sitelerinin en bilindik sorunudur.

Veri İletimi Üzerinde Kontrol
CDN ile birlikte o anda hangi sunucuların aşırı yüklendiğine veya yetersiz kullanıldığına bağlı olarak varlıkların farklı sunucular aracılığıyla teslimatı üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.

CDN’in eksileri
Her Güzel Şey Bedeliyle Gelir
CDN kullanmanın en belirgin sorunu onunla beraber gelen maliyetidir. Büyük sitelerin yönetimi için ideal olduğundan genellikle yüksek ücretlerde sunulur.

Sunucuların Konumları
Kitleniz ve sunucularınızın konumları uyuşmuyorsa CDN kullanmanın size pek faydası olmaz. O yüzden kullanıcı kitlenizin konumlanmasına göre CDN sunucularınızı yerleştirmelisiniz.

Destek Sorunları
CDN çoğunlukla üçüncü taraf altyapılarca işletildiğinden bir meseleyi çözmek çok fazla görüşme ve konuşma yapmanız gerekebilir.

Kaynak
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!