Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Daha önce masaüstü için birçok Linux dağıtımından bahsettik, ancak bugün ilk defa tablet cihazlar için bir Linux dağıtımına göz atacağız. Linux dediğime bakmayın o iPad arayüzünden esinlenmiş bir Linux işletim sistemi, yani klasik bir Linux arayüzü ile karşılaşmayacaksınız.

JingOs’un geliştiricileri, JingOs’un tablet cihazlar da İpad’e benzer ilk Linux dağıtımı olduğunu söylüyor. Sebebi ise basit; iPad kullanışlı bir arayüzü de olsa iPad özgür bir işletim sistemi sunmuyor ve kullanıcılar Apple tarafından kısıtlamalara mağruz bırakılıyor. JingOs, iPad arayüzünü seven ancak kısıtlamalara maruz kalmak istemeyen kullanıcılar için muhteşem bir iPad alternatifi.
jingos.jpg


Gerçekten harika bir tasarıma sahip. Eğer daha önceden iPad kullanmışsanız bunu seveceksiniz.

JingOs iki kullanım deneyimi ile birlikte geliyor hem bir tablet hem de bir laptop modu. Sebebi ise JingOs’un tablet uygulamaları yerine masaüstü uygulamaları çalıştıran tablet uyumlu bir sistem olması.

Ana sayfa, takvim, dosya yöneticisi ve web’de gezinmek için bir tarayıcıdan oluşur. Ve gene kendi varsayılan uygulama havuzu da ana sayfada mevcuttur.
( Bir fotoğraf uygulaması, sesli not aracı ve takvim dahil).

Ve bunların tümü ilk elden ulaşmak için ana sayfaya yerleştirildiler.

JingOS’un yapımcılarının Çinli bir ekip olduğunu belirtelim. Ve geliştirici ekip yakın zamanda JingOS için bir alfa sürümü yayınladı. JingOS henüz erken gelişim aşamasında olduğu için henüz kararlı bir yapıda değil.

Alfa yapısında Çekirdek bir JingOS masaüstü, kilit ekranı ve temel bir kontrol merkezi mevcut. Ayrıca bir bildirim merkezi, görev yöneticisi ve JingOS için özel olarak oluşturulmuş bir avuç hazır uygulama (fotoğraf uygulaması, sesli not aracı ve takvim dahil) da var.

KDE terminal uygulama konsülü, kamera yardımcı programı ve Dolphin dosya yöneticisi dahil olmak üzere önceden yüklenmiş KDE uygulama paketide mevcut.

Bu demo videosundan da gösterildiği gibi Discover uygulama mağazasından veya komut satırından daha fazla uygulama yüklemeniz mümkün.

JingOO, şu an sadece Huawei MateBook 14 ve Microsoft Surface 6 tablet cihazlar için destek sağlıyor. Ancak geliştirme ekibi ileride desteğin daha fazla cihaz içinde sağlanacağını belirtmiş.


Eksikleri
Jingoİ, yeni bir sistem olduğu için birçok hata ile karşılaşacağınızı unutmayın. Ayrıca Wi-Fi kurulumunu manüel olarak ayarlamanız gerekecek. Gene, yerleşik bir güncelleme mekanizması, sanal klavye ve sistem ayarları aracı, dosya yöneticisi ve benzeri yardımcı programların JingOS desteği mevcut değil.


JingOs İndir
JingOS posta listesine katılarak jingos 0.6’yı indirebilirsiniz.

Bu yapı hakkında daha fazla ayrıntıya ulaşmak, posta listesine bir bağlantı (bir indirme bağlantısı almak için gerekli) ve yükleme talimatları (“Virtualbox’ta nasıl çalışılacağı” dahil.iso) bilgiler için JingOS Forumu na göz atın.

JingOS mart ayında kararlı sürüme kavuşacak.

Ayrıca geliştirici ekip JingOS’u Arm tabanlı cihazlara getirmek içinde bağış kampanyası başlatacak.

Kaynak
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!