Portal KDE Özelleştirme Kılavuzu: İşte KDE Destekli Linux Masaüstünüzün Görünümünü ve Hissini Değiştirmenin 11 Yolu

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
KDE Plasma, tartışmasız masaüstü özelleştirmede en iyi seçenektir, çünkü neredeyse istediğiniz her şeyi değiştirebilirsiniz. Bir döşeme (tiling) penceresi yöneticisi olarak hareket etmesini sağlayacak ölçüde onu ayarlayabilirsiniz.

KDE Plasma, sunduğu özelleştirme derecesiyle yeni başlayanları şaşırtabilir. Seçenekler üstüne seçenekler sunar ve kullanıcı bu seçenekler arasında kaybolmaya başlar.

Bu sorunu çözmek için, size KDE Plasma’yı özelleştirken bilmeniz gereken temel noktaları göstereceğim. Bunlar sadece bazıları:
kde-neon-neofetch.png


KDE Plasma’yı Özelleştirme
Bu makale için KDE Neon kullandım, ancak anlattıklarım KDE Plasma masaüstünü kullanan her dağıtımda geçerlidir.

1. Plasma Widget’ları (Pencere Öğeleri)
Masaüstündeki önemli öğelere anında erişmenizi sağladığı için, masaüstü pencere öğeleri (widget’lar) kullanıcılar için kolaylık sağlayabilir.

Günümüzde öğrenciler ve profesyonel kullanıcılar bilgisayarlarda her zamankinden daha fazla çalışıyorlar, kullanışlı bir pencere öğesiyle yapışkan notları masaüstünüze ekleyebilirsiniz.

Masaüstüne sağ tıklayın ve “Widget Ekle”yi seçin.
16-kde-neon-add-widgets.png


İstediğiniz widget’ı seçin ve masaüstüne sürükleyip bırakın.
17-kde-neon-widgets.png


2. Masaüstü Arka Planı
Bunun ne demek olduğunu zaten biliyorsunuz. Masaüstünüzün görünümünü değiştirmek için duvar kağıdını değiştirmek.
1-kde-neon-configure-desktop.png


Duvarkağıdı sekmesinde, duvar kağıdından daha fazlasını değiştirebilirsiniz. “Tasarım (Layout)” açılır menüsünden, masaüstünüzde simge olup olmayacağını seçebilirsiniz.

“Klasör Görünümü” düzeni, adını masaüstü dosyalarınıza erişebileceğiniz ana dizininizdeki geleneksel masaüstü klasöründen alır. Böylece, “Klasör Görünümü” seçeneği masaüstündeki simgeleri tutacaktır.

“Masaüstü” düzenini seçerseniz, masaüstü simgenizi özgür ve sade bırakacaktır. Ancak, masaüstü klasörüne ana dizinden yine erişebileceksiniz.
2-kde-neon-wallpaper.png


Duvarkağıdı Türü’nde, bir duvarkağıdı isteyip istemediğinizi, değişip değişmemesini ve son olarak Konumlandırma’da ekranınızda nasıl görüneceğini seçebilirsiniz.

3. Fare Hareketleri
Her bir fare düğmesi aşağıdaki eylemlerden birine yapılandırılabilir:
  • Masaüstüne Geç
  • Yapıştır
  • Pencereyi Değiştir
  • Standart Menü
  • Uygulama Başlatıcı
  • Etkinliği Değiştir
Sağ tıklama, masaüstüne sağ tıkladığınızda açılan menü olan Standart Menü olarak ayarlanır. Menünün içeriğini, yanındaki ayarlar simgesine tıklanarak değiştirilebilirsiniz.
3-kde-neon-mouse-actions.png


4. Masaüstü içeriğinizin konumu
Bu seçenek yalnızca duvarkağıdı sekmesinde “Klasör Görünümü”nü seçerseniz kullanılabilir. Varsayılan olarak, masaüstünüzde gösterilen içerik, ana dizindeki masaüstü klasöründe bulunan içeriktir. Konum sekmesi, farklı olan bir klasör seçerek masaüstünüzdeki içeriği değiştirme seçeneği sunar.

5. Masaüstü İkonları (Simgeleri)
Burada simgelerin nasıl düzenleneceğini (yatay veya dikey), sağa veya sola, sıralama kriterlerini ve boyutlarını seçebilirsiniz. Bu size yeterli gelmediyse, daha keşfedilecek birçok ek estetik özellik var.
10-kde-neon-location.png


6. Masaüstü Filtreleri
Dürüst olmak gerekirse her kullanıcının bir noktada dağınık bir masaüstü ile karşılaşacağını düşünüyorum. Masaüstünüz dağınık hale gelirse ve bir dosya bulamazsa, ada veya türe göre bir filtre uygulayabilir ve ihtiyacınız olan dosyayı bulabilirsiniz.


Ancak yine de, düzenli olmayı bir alışkanlık haline getirmek sizin için daha iyidir!
11-kde-neon-desktop-icons-filter.png


7. Uygulama Kontrol Paneli
GNOME 3 uygulama başlatıcısını seviyorsanız, KDE uygulama kontrol panelini deneyebilirsin. Tek yapman gereken, menü simgesine sağ tıklamak ve Alternatifleri Göster’i seçmek.
5-kde-neon-show-alternatives.png


Daha sonra “Uygulama Kontrol Paneli”ne tıklayın.
6-kde-neon-application-dashboard.png


8. Pencere Yöneticisi Teması
Pencere yöneticisi temasını KDE’de de bağımsız olarak değiştirebilirsiniz. Bu şekilde; panel için farklı bir tema, pencere yöneticisi için farklı bir tema seçebilirsiniz. Önceden yüklenmiş temalar yeterli değilse, daha fazlasını indirebilirsiniz.


Ayarlar > Uygulama Stili > Pencere Pekorasyonları > Tema’ya gidin
12-kde-neon-window-manager.png


9. Ana Tema
Yukarıda bahsedildiği gibi, KDE Plasma panelinin görünümü ve hissi Ayarlar > Ana tema sekmesinden yapılandırılabilir.

Önceden yüklenmiş çok sayıda tema yoktur, ancak -varsayılan Breeze Dark teması çok göz alıcı olsa da- yine göz zevkinize uygun başka bir tema indirebilirsiniz.
15-kde-neon-global-theme.png


10. Sistem Simgeleri (İkonları)
Sistem simgesi stili, masaüstünün nasıl göründüğünü önemli ölçüde değiştirebilir. Seçiminiz ne olursa olsun, ana temanız karanlıksa karanlık simge sürümünü seçmelisiniz. Tek fark, okunabilir hale getirmek için panel rengine çevrilen simge metni kontrastındadır. Sistem ayarlarından simge sekmesine kolayca erişebilirsiniz.
13-kde-neon-system-icons.png


11. Sistem Yazı Tipi
Sistem yazı tipleri, kişiselleştirmenin odak noktasında değildir, ancak günün yarısını ekranın önünde geçirirseniz, göz yorgunluğunda etkili olabilir. Disleksi olan kullanıcılar OpenDyslexic yazı tipini beğeneceklerdir. Kişisel seçimim, sadece estetik açıdan hoş olduğundan değil, aynı zamanda gözlerimi yorması için iyi bir yazı tipi olan Ubuntu yazı tipi. Tabii ki, harici kaynaklardan indirerek Linux sisteminize daha fazla yazı tipi yükleyebilirsiniz.
14-kde-neon-fonts.png


Sonuç

KDE Plasma, Linux topluluğunun kullanabileceği en esnek ve özelleştirilebilir masaüstlerinden biridir. Bu konuda uzman olsanız da olmasanız da, KDE Plasma şaşırtıcı modern özelliklere sahip sürekli gelişen bir masaüstü ortamıdır. En iyi yanı, kullanılabilir diğer sistem konfigürasyonlarını da yönetebilmesidir.

Bu kılavuzu yeni başlayanlar için uygun hale getirmeye çalıştım. Elbette, pencere değiştirme animasyonu gibi daha gelişmiş özelleştirme seçeneklerine de ulaşabilirsiniz. Bazılarını biliyorsanız, yorum bölümünden bizimle paylaşmaya ne dersiniz? Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen başkalarıyla paylaşmayı unutmayın.

Kaynak
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!