Portal LawnChair Launcher’ın kurucusuna Polis baskını

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
İsviçre polisi Silikon vadisindeki kameralara saldırılarda bulunup gizlice erişim sağladığı iddiasıyla Cuma günü LawnChair Launcher’ın 21 yaşındaki genç kurucusu Tillie Kottmann’ın evine baskın düzenledi. LawnChair açık kaynak kodlu popüler bir Launcher uygulaması.

Hacker news ve Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre Kottmann’ın evine, Silikon vadisinin güvenlik kameralarından sorumlu şirketi Verkada’nın kameralarına izinsiz erişim sağlayıp müşterilerin sistemlerine gizlice eriştiği için baskın düzenlendi. Baskında bilgisayar ve bazı önemli elektronik materyallere el konuldu.

Kottmann’ın evine yapılan baskın Cuma günü Verkada şirketine yapılan saldırıdan sonra FBI tarafından başlatılan “Bilgisayar veri tabanlarının hacklenmesi ve kaynak kodu gizli belgeler ve kullanıcı verileri de dahil olmak üzere verilerin dağıtılması” yönündeki soruşturmanın bir parçası.

Kottmann, korumalı bilgisayarlara yetkisiz erişim, hırsızlık ve dolandırıcılıkla suçlanıyor.

Söz konusu saldırı Tesla ve CloudFlare başta olmak üzere hastaneler ve hapishaneler gibi birçok kurumun güvenlik kameralarına gizlice erişim sağlamıştı.
Kottmann, Pazar günü şirketin tüm kameralara erişim sağlayan süper yönetici hesabını ele geçirmiş Verkada ise saldırıyı Pazartesi günü açıklamıştı.

Bu genç hacker’ın ilk icraatı değil, Kottmann daha öncede otomobil üreticisi Nissan’a saldırılarda bulunmuş ve çip yonga üreticisi Intel’e ait bazı önemli belgeleri ele geçirmişti.

21 yaşındaki geliştirici Varkada’yı hacklemesinin sebebinin, büyük bir merak ve öğrenme amacından kaynaklandığını ve fikri mülkiyeti yıkmak için kapitalizme karşı savaşmanın eğlenceli olduğunu söyledi.

Baskının ardından Bloomberg News’e verdiği mesajda Kottmann, “Amerikan hükümeti para olmadan bir işi yapmanın ne demek olduğunu asla anlayamaz” ifadelerinde bulundu. Kottmann kendisi gibi ailesinin de yetkililer tarafından arandığını söylüyor.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!