R LineageOS 18.1 for Samsung Galaxy J7 Prime

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

trkzmn

Diktatör
Staff member
Administrator

Aciklama
Bu yazımda sizlere Samsung Galaxy J7 Prime (SM-G610F) cihazı için hazırlamış olduğumuz Android 11 tabanlı LineageOS romunu tanıtacağım.

EkranGoruntuleri

talimatlar
1- Cihazınıza herhangi bir tane custom recovery yükleyin.
2- Rom dosyasını indirin. [Gapps (Google Apps) yükleyecekseniz onu da indirin.]
3- İndirdiğiniz romu (ve gappsi) cihaz hafızasına ya da hafıza kartınıza yükleyin.
4- Cihazı recovery moduna alın.
5- Cihaz recovery modunda iken Wipe > Advanced Wipe > System ve Cache seçin ve temizleyin.
6- Wipe işleminden sonra ana menüye geri dönün.
7- Önce indirdiğiniz romu, sonra eğer yükleyecekseniz indirdiğiniz GApps dosyasını yükleyin.
8- İşlem bittikten sonra Reboot System diyerek sistemi yeniden başlatın. :cool:
1- Rom dosyasını indirin. [Gapps (Google Apps) yükleyecekseniz onu da indirin.]
2- İndirdiğiniz romu (ve gappsi) cihaz hafızasına ya da hafıza kartınıza yükleyin.
3- Cihaza custom recovery kurun ve cihazı recovery moduna alın.
4- Cihaz recovery modunda iken Wipe > Advanced Wipe > System ve Cache seçin ve temizleyin.
5- Wipe işleminden sonra ana menüye geri dönün.
6- Önce indirdiğiniz romu, sonra eğer yükleyecekseniz indirdiğiniz GApps dosyasını yükleyin.
7- İşlem bittikten sonra Reboot System diyerek sistemi yeniden başlatın. :cool:

Hatalar
Şu anlık yok

Dipnot
* Kurulum talimatlarını okumadan yükleme hatası alan kişilere yanıt verilmeyecektir.
* Romla beraber gelen AOD'u kesinlikle ama kesinlikle hiçbir suretle kapatmayın.
* CTS için Magisk yükleyip MagiskHide Props Config modülünü kullanmanız gerekmektedir.
1- Modülü kurup reboot atın.
2- Play Store'dan bir terminal uygulaması yükleyin. Termius veya Termux varsa o da olur.
3- props komutuyla ayarları açın. Gerekirse terminal uygulamasına root iznini verin. Eğer Termux kullanıyorsanız bu komutu direkt root izinleriyle çalıştırmanız gerekir (su -c props veya pkg install tsu && sudo props).
4- 1. seçeneği yani "Edit device fingerprint" seçeneğini seçin.
5- Sonra "f" harfinin atandığı seçeneği yani "Pick a certified fingerprint" seçeneğini seçin.
6- Essantial phone kısmına girip Android 10 versiyonunu seçiniz.
7- Fingerprint'in doğru olup olmadığını soracak. "y" tuşuyla onaylayın.
8- Prop yüklendikten sonra yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi soracaktır.
11- En son test amaçlı Play Storeden SafetyNet check uygulamasını indirip ctsProfile geçip geçmediğini kontrol edebilirsiniz.

Tesekkurler
DevOtag Ekibi:
- @hgunduz295
- @trkzmn
- @Sedenogen
- @Celexa
- @NaytSeyd

Exynos7870 Team (for pie trees)
Siddhant Naik (also for helios kernel patches)
Shivam Jha
McFy
AnanJaser
yEsPaP
--------------------------------------------
Stricted (for keep updated samsung stuff)
OGSPARTANICUS (for fastcharge patch)
and whoever has any patch on trees

Indirme
You need to like this in order to view this content.
You need to like this in order to view this content.

Last edited:
Ellerinize sağlık valla gayet güzel ve hızlı ;)
Daha yeni yükledim
Bir şey farkettim ama hata mıdır bilmem telefonu bilgisayara taktım statusbar da usb den şarj oluyor a bastım
Beni USB tercihlerine attı ama bütün seçenekler devre dışı. Ancak geliştirici seçeneklerindeki varsayılan usb yapılandırması çalışıyor ordan tele dosya fln atabiliyom. Bir bu var bug fln sa tabi birde dediğiniz gibi AOD yi kapatınca derin uykudan çıkmaması

Yeni bulgu:
Uygulamalara izin vermede sıkıntı olabilir.
Telefona PUBG kurdum ancak izni vermeme ragmen depolamaya erisim izni verilmedi gibisinden hata verdi. Hadi bu pubg den kaynaklaniyor desem sistemin icindeki tarayicida da birsey indiremedim. Izinler konusunda sıkıntısı olabilir uygulamalar depolamaya erisemiyor.
(Düzeltildi)

Not: Root ile izin vermeyi de denedim olmadi.

Başka buglar bulunca yazarim ;)
Tekrar ellerinize sağlık:)

Last edited:
Tarafımca Bulunan Buglar (08.05.2021)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

/> Şarjda bildirim ışığı telefonu kullanıyorken bile sürekli yanıyor. (Herhangi bir bildirim yokken)

/> Offline Şarj

/> Telefonu bilgisayara bağladığınızda bildirim panelindeki USB Bağlantı Ayarında seçimler devre dışı(Geliştirici Seçeneklerindeki ayarı ile dosya aktarımı yapılabilir)

/> Sistem telefonu çok yavaş kapatıyor.(Yeniden Başlat dediğimde Yeniden Başlatılıyor yazıyor ve ekranı kapatıyor. Ancak telefonun boot logosu çok geç geliyor. Yani sistemin kapanması çok yavaş)

/> Play Store 'da play protect sertifikası yok(Magisk modülünü dediğiniz gibi yaptım olmadı)

/> Play Store 'da birçok uygulamada cihaz ile uyumlu değil hatası mevcut. (Örn. Dijital Operatör , PUBG , Chrome , Telegram , Instagram ...) ( Düzeltildi )

/> 480p üstü videolarda kasma mevcut (Youtube izlerken :p) ( Düzeltildi )

/> Şarj çabuk bitiyor (Sanırım AOD den dolayı :()

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Last edited:

trkzmn

Diktatör
Staff member
Administrator
Değişiklikler:
* Play Storeye bağlı hatalar düzeltildi. ( Cts ve uygulama gözükmeme problemi )
* Videolardaki kasmalar düzeltildi.
* F2fs desteği eklendi.
* Perfomansa ve bataryaya yönelik birtakım optimizasyonlar yapıldı.

12.05.2021

--------------------------------------------------

/> Direk olayları anlatıyorum :)

1- Sistem bölümünden boot animasyonun değiştirmek istedim ancak sistem izin vermiyor uygulamaya root izni versem dahi. Adb üzerinden de denedim olmadı.

2- Telefon pc ye dosya aktarma ile bağlıydı. Telefonun ekranı kapandı ,kilitlendi. PC den telefonun depolaması gözükmedi ayrıca bilgisayarıda kastırdı. Telefonun kilidini açtım kablosunu ya da dosya aktarımını tekrar seçtiğimde yine telefonun ekranı kapanasaya kadar depolama gözüküyor.

3- Derin Uyku ve sonrasında yeniden başlama (AOD yi kapattım ve bilgisayara taktım ilginçtir ki ne derin uykuya girdi ne de yeniden başlattı. Ancak şarj ve deşarj da derin uykuya geçmekte.)

/> Kendi Düşüncem sistemin depolama ile arasında iletişim kopukluğu var gibi tabi bu rom portlama vb. seyleri çok bilmem ama sanırım kernel da bir sıkıntı var.

Last edited:

trkzmn

Diktatör
Staff member
Administrator
12.05.2021 Bulunan Hatalar

--------------------------------------------------

/> Direk olayları anlatıyorum :)

1- Sistem bölümünden boot animasyonun değiştirmek istedim ancak sistem izin vermiyor uygulamaya root izni versem dahi. Adb üzerinden de denedim olmadı.

2- Telefon pc ye dosya aktarma ile bağlıydı. Telefonun ekranı kapandı ,kilitlendi. PC den telefonun depolaması gözükmedi ayrıca bilgisayarıda kastırdı. Telefonun kilidini açtım kablosunu ya da dosya aktarımını tekrar seçtiğimde yine telefonun ekranı kapanasaya kadar depolama gözüküyor.

3- Derin Uyku ve sonrasında yeniden başlama (AOD yi kapattım ve bilgisayara taktım ilginçtir ki ne derin uykuya girdi ne de yeniden başlattı. Ancak şarj ve deşarj da derin uykuya geçmekte.)

/> Kendi Düşüncem sistemin depolama ile arasında iletişim kopukluğu var gibi tabi bu rom portlama vb. seyleri çok bilmem ama sanırım kernel da bir sıkıntı var.
1.si hata değil. Sistem açılışta read-only olarak ayarlanmış durumda. Bunun için sistemi root yardımıyla read-write şeklinde bağlayarak dilediğinizi yapabilirsiniz. İlgili kod:
mount -o rw,remount /

2. si ekran kapalı olduğu müddetçe bilgisayar telefondaki depolamayı hiçbir suretle görüntüleyemez.

3. Şarj esnasında cihaz restart atmıyor. Bu doğru bir tespit. Ancak yine de hata tam olarak belli olmadığı için müdahale edemiyorum.
Kerneldeki depolama driveri oldukça sağlıklı çalışmakta. Obb için ilgili driveri güncellemiştim.

1.si hata değil. Sistem açılışta read-only olarak ayarlanmış durumda. Bunun için sistemi root yardımıyla read-write şeklinde bağlayarak dilediğinizi yapabilirsiniz. İlgili kod:
mount -o rw,remount /

2. si ekran kapalı olduğu müddetçe bilgisayar telefondaki depolamayı hiçbir suretle görüntüleyemez.

3. Şarj esnasında cihaz restart atmıyor. Bu doğru bir tespit. Ancak yine de hata tam olarak belli olmadığı için müdahale edemiyorum.
Kerneldeki depolama driveri oldukça sağlıklı çalışmakta. Obb için ilgili driveri güncellemiştim.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Zor da olsa hallettim. Dün akşam şunu da farkettim AOD kapalı iken telefona USB bellek te taktim ve yarim saat ekranı kapalı bir şekilde beklettim. Sistem derin uykuya da geçmedi yeniden de başlatmadı. Logcat alıp atayim isterseniz yardımcı olur mu?

trkzmn

Diktatör
Staff member
Administrator
Yanıtınız için teşekkür ederim. Zor da olsa hallettim. Dün akşam şunu da farkettim AOD kapalı iken telefona USB bellek te taktim ve yarim saat ekranı kapalı bir şekilde beklettim. Sistem derin uykuya da geçmedi yeniden de başlatmadı. Logcat alıp atayim isterseniz yardımcı olur mu?
Teşekkür ederim ama buna gerek yok. Kendim vaktim oldukça bakmaya çalışırım.