Portal Linux İçin Açık Kaynak Paint Alternatifleri

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
113
#1
Paint, çocukken Windows XP kullanmaya başladığımda kullandığım en favori programdı. Karalamakla saatlerimi geçirirdim. Şaşırtıcı bir şekilde çocuklar hala Paint uygulamasını seviyorlar ve Sadece çocuklar değil birçok durumda Paint uygulaması çok kullanışlı bir program gibi geliyor.
Görüntüleri düzenlemenizi, boyamanızı veya değiştirmenizi sağlayan bir dizi uygulama bulabilirsiniz. Ancak bazıları tescillidir. Linux kullanıcısı iseniz neden açık kaynak kodlu boyama uygulamalarına odaklanmıyorsunuz? Bu makale de linuxta tescilli boyama uygulamalarına layık alternatifler olabilecek Açık Kaynak kodlu uygulamaları göstereceğiz.

Açık kaynak boya ve çizim uygulamaları

Not: Yazı belirli bir sıralama listesine göre değildir.

1.Pinta

Anahtar kelimeler
• Paint.net ve Microsoft paint'e alternatif
• Eklenti desteği (webP goruntu destegi)
• Katman desteği

Pinta, temel görüntü düzenleme işlevi ve mükemmel çizim sağlayan etkileyici bir açık kaynak kodlu görüntü düzenleme(boyama) uygulamasıdır. Diğer bir ifadeyle süslü özellikleriyle basit bir görüntü düzenleme uygulamasıdır

Pintayı Linux taki MSpaintin alternatifi olarak düşünebilirsiniz-fakat katman desteği ve fazlasıyla. Sadece MSpaint değil Windows için Paint.net yazılımının Linux taki uygulaması gibidir. Paint.net en iyisi olsa da Pinta'da iyi bir alternatifi olarak kabul edilebilir. .

İşlevselliğini geliştirmek için birkaç eklenti kullanılabilir, mesela Linuxta Webp görüntülerini destekleme özelliği gibi. Katman desteğine ek olarak kolaylıkla görüntüleri boyutlandırabilir, efektler ekleyebilir, ayarlar yapabilir(parlaklık zıtlık gibi) ve hatta görüntüyü dışa aktarırken kalitesini ayarlayabilirsiniz.

Pinta Nasıl Kurulur?

Pintayı Yazılım Merkezi(Software center)/ Uygulama Merkezi(App Center)/ paket yöneticisinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Sadece Pinta yazın ve kurmaya başlayın her iki durumda da Flatpack paketini deneyin.
Veya aşağıdaki komutu terminalde girin.

# apt install pinta

Indirme paketleri ve kurulum yönergeleri hakkında daha fazla bilgi için resmi web adresine başvurun.

https://pinta-project.com/pintaproject/pinta/releases
2. KRİTA

ANAHTAR KELİMELER
• Hdr Boyama
• Psd desteği
• Katman Desteği
• Fırça sabitleme
• 2d animasyon
Krita Linux için en iyi gelişirilmiş açık kaynak kodlu boyama/grafik uygulamalarından biridir. Krita eskizler çizmeniz ve tuvali kasıp kavurmanızın yanında size pek çok özellik sunar.
Mesela eğer çizim yaparken elleriniz titriyorsa fırça darbelerinizi sabitleyebilirsiniz. Ayrıca krita da komik paneller oluşturmak için vektör araçları ve başka ilginç şeyler de var. Eğer tam teşekküllü bir renk yönetimi, çizim yardımcıları ve katman yönetimi arıyorsanız, Krita size göre.

KRİTA NASIL YÜKLENİR?
Pinta ya benzer bir şekilde, Yazılım Merkezinde Uygulama merkezinde veya paket yöneticisinde bulmanız gerekiyor. Flatpak repository den de ulaşılabilirsiniz.
Terminalle kurmak için
# apt install krita
yazmanız yeterli.
Her iki durumda da Applmage dosyasını indirmek ve çalıştırmak için https://krita.org/en/download/krita-desktop/ sayfasına başvurabilirsiniz.

3. Tux Paint

Anahtar Kelimeler
• Çocuklar için pratik bir boyama uygulaması
Şaka yapmıyorum, Tux Paint ,3-12 yaşlar arasındaki çocuklar için en iyi açık kaynak kodlu uygulamalardan birisi. Tabi ki karalamaktan başka bir özellik istemiyorsanız. Bu yüzden Tux Paint yetişkinler için bile bu konuda en iyisi.

Tux Paint Nasıl Kurulur?

Tux paint'i yazılım merkezinden veya paket yöeticisinden indirilebiir. Ubuntu/Debianda kurmak için
# apt install tuxpaint
Komutunu terminalde yazın.
Daha fazla bilgi için, lütfen resmi sitesine göz atın.
4. Drawpile

Anahtar Kelimeler
• Ortak çizim
• Diğer kullanıcılarla etkileşim için sohbet
• Katman desteği
• Çizimleri kaydetme
Drawpile, başka kullanıcılarla aynı anda ortak çalışma yapabileceğiniz ilginç bir açık kaynak kodlu yazılımdır. Kendiniz anında çizim yapabilme özelliğinin yanında katman desteği, çizim seanslarınızı kaydedebilme ve hatta diğer işbirliği yapan kullanıcılarla iletişim için kolay sohbet özelliğine de sahip bir uygulama.
Kendiniz herkese açık bir oturuma evsahipliği yapabilir veya bunun gibi bir oturuma katılabilirsiniz. Ayrıca arkaaşınızla şifreli bir oturum da başlatabilirsiniz. Varsayılan sunucu sizin bilgisayarınız olmakla birlikte istediğiniz takdirde uzak sunucuyu da seçebilirsiniz.
İşibirlikçi ortak çalışmalarınız için bi Drawpile hesabı açmanız gerektiğni unutmayın.
Drawpile nasıl kurulur?
Sadece Flatpak repository den bulabilirsiniz.
5. MyPaint

Anahtar Kelimeler
• Dijital çizimciler için kolay kullanımlı araçlar
• Katman yönetimi desteği
• Fırça ve çizimler için birçok seçenek

MyPaint, dijital çizimciler için basit ama güçlü bir araç. En iyi fırça darbesini oluşturmakm için gerekli olan küçük fırça darbeleri için birçok seçenek sunuyor.

Ayrıca, isterseniz katman yönetimini de destekler. Kararlı sürüm birkaç yıldır güncellenmedi, ancak son alfa yapısı (test ettiğim) gayet iyi çalışıyor. Linux'ta açık kaynaklı bir boyama uygulaması arıyorsanız - bunu deneyin.
MyPaint nasıl kurulur?

MyPaint, resmi depoda mevcuttur. Ancak bu eski versiyondur. Hala devam etmek istiyorsanız, bunu Yazılım Merkezinde arayabilir veya terminale aşağıdaki komutu yazabilirsiniz:
# upt install mypaint
6. KolourPaint

Anahtar kelimeler
• Linux ta ms paintin basit bir alternatifi
• Katman desteği yok

Katman desteği yönetimi aramıyorsanız ve sadece birşeyler çizmek için açık kaynak kodlu bir program arıyorsanız bu program size göre.
Kolorpaint aslında KDE masaüstü ortamı için tasarlanmış olsa da diğerlerinde de kusursuzca çalışıyor.

KolourPaint nasıl kurulur?

Yazılım merkezinden indirebilir veya terminalden

# apt install kolourpaint14

yazarak kurabilirsiniz.

Flathub' daki deposundan da faydalanabilirsiniz.

7. Drawing


Anahtar kelimeler
• BMP dosya düzenleme
• Serbest çizim için kalem aracı kullanımı
• Temel düzenleme için gerekli araçlar

Drawing app linuxta gerçekten ms paint alternatifi olabilecek uygulamalmalardan birisi. Bulanıklık gideren filtre, saydamlık ve benzer efektlere sahip. Düzenleme için temel araçların yanında sunduğu kalem aracıyla baştan çizime başlayabilirsiniz.

Drawing uygulaması nasıl kurulur?

Linux dağıtımınızda en son sürümü almak için mevcut PPA veya Flatpak paketini kullanabilirsiniz.

Debian tabanlı bir dağıtım kullanıyorsanız, PPA aracılığıyla yüklemek için aşağıdaki komutları yazın:
# add-apt-repository ppa:cartes/drawing
# apt update
# apt install drawing

yazın
Her iki durumda da flatpakı tercih ediyor ve linuxta nasıl kullanılır biliyorsanız bu yolu da deneyebilirsiniz.
Ppa veya flatpak package kullanmıyorsanız kendi websitesinden de kullanılabilir paketleri araştırabilirsiniz.

Kaynak : It'sFoss
Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Last edited:
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"