Portal Linux İçin Açık Kaynak Terminal Tarayıcılar

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!
Status
Not open for further replies.

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
115
#1
Bu makaleyi okumak için muhtemelen Firefox veya Chrome tabanlı Brave gibi bir tarayıcı kullandığınızı tahmin ediyorum. Veya belki Google Chrome veya Chromium kullanıyorsunuz.
Başka bir deyişle, internette gezinmek için grafik arayüzüne sahip GUI tabanlı bir yaklaşım sunan tarayıcı kullanıyorsunuz. Ancak, geçmişte insanlar terminali kaynakları almak ve internette gezinmek için kullanıyordu. Çünkü o zamanlar webde her şey çoğunlukla metin tabanlı bilgilerden oluşmaktaydı.
Şu anda bir terminalden modern tarayıcılardaki gibi her bilgiyi alamasanız da, bazı metin tabanlı bilgiler için komut satırı tarayıcılarını deneyebilir ve Linux terminalinden bir web sayfası açabilirsiniz.
Sadece bununla da sınırlı değil, uzak bir sunucuya erişiyorsanız veya bir grafik arayüzü olmayan GUI'siz bir terminalde takılı kalırsanız bir terminal web tarayıcısı da propleminize çözüm olabilir.
Bu yüzden bu yazımda, Linux üzerinde deneyebileceğiniz bazı terminal tabanlı web tarayıcılarından bahsedeceğim.


Linux kullanıcıları için en iyi Terminal tabanlı Web tarayıcıları
1. W3M


W3m, terminal için popüler bir açık kaynaklı metin tabanlı web tarayıcısıdır. Orijinal proje olarak artık aktif olmasa da, farklı bir geliştirici olan Tatsuya Kinoshita tarafından aktif bir versiyonu geliştirilmektedir.
W3m oldukça basittir, SSL bağlantılarını, renkleri ve satır içi görüntüleri destekler. Elbette hangi kaynağa erişmeye çalıştığınıza bağlı olarak, ekranınızda farklı arayüze sahip siteler çıkacaktır.
Uygulamayı kurduktan sonra yardım almak için terminale w3m yazabilirsiniz. Merak ediyorsanız, GitHub'daki deposuna da göz atabilirsiniz.
W3m nasıl kurulur ve kullanılır?
W3M, Debian tabanlı herhangi bir Linux dağıtımı için varsayılan depoların çoğunda mevcuttur.
Ubuntu için şunu yazarak kurabilirsiniz:
# apt install w3m w3m-img

Burada, satır içi görüntü desteği için resim uzantısı ile birlikte w3m paketini de kuruyoruz. Ardından, başlamak için aşağıdaki komutu uygulamanız yeterlidir:
w3m xyz.com

Başlamak için xyz.com adresini göz atmak / test etmek istediğiniz herhangi bir web sitesi ile değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Son olarak, gezinmek için klavye ok tuşlarını kullanabileceğinizi ve bir işlem yapmak istediğinizde enter tuşuna basabileceğinizi bilmelisiniz.
Çıkmak için ÜST KARAKTER + Q tuşlarına basabilir ve önceki sayfaya dönmek için ÜST KARAKTER + B'ye basabilirsiniz. Ek kısayollar arasında yeni bir sekme açmak için ÜST KARAKTER + T ve yeni bir URL açmak için ÜST KARAKTER + U bulunur.
Destek sayfasına da giderek daha fazlasını keşfedebilirsiniz.
2. Lynx


Lynx, deneyebileceğiniz başka bir açık kaynak komut satırı tarayıcısıdır. Neyse ki, Lynx kullanırken bende daha fazla web sitesi çalıştırabildi, bu yüzden bunun bu açıdan kesinlikle daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
Buna ek olarak, çeşitli web kaynaklarını ziyaret ederken çerezleri kabul etmenize/reddetmenize izin verdiğini de fark ettim. Çerezleri her zaman kabul etmek veya reddetmek için de ayarlayabilirsiniz. Muhteşem !
Öte yandan, pencere, terminalden kullanılırken iyi bir şekilde boyutlandırılmıyor. Bunun için herhangi bir çözüm bulamadım, bu yüzden eğer bunu deniyorsanız, bunu yapmak isteyebilirsiniz. Ancak her iki durumda da harika çalışıyor ve klavye kısayollarının tüm talimatlarını terminalde programı başlattığınızda hemen alıyorsunuz.
Sistem terminali temasıyla eşleşmediğini unutmayın, bu nedenle terminaliniz nasıl görünürse görünsün farklı görünecektir.
Lynx nasıl kurulur?
W3m'den farklı olarak, denemek isterseniz bazı Win32 yükleyicileri edinebilirsiniz. Ancak, Linux'ta, varsayılan depoların çoğunda mevcuttur.
Ubuntu için şunu yazmanız yeterlidir:
# apt install lynx

Başlamak için aşağıdaki komutu uygulamanız yeterlidir:
lynx examplewebsite.com

Buradaki, örnek web sitesini ziyaret etmek istediğiniz bağlantıyla değiştirmeniz yeterlidir.
Diğer Linux dağıtımlarının kurulum paketlerini keşfetmek istiyorsanız, resmi web sitesi kaynaklarına göz atabilirsiniz.
3. Links2

Links2, iyi bir kullanıcı deneyimi ile terminalinizde kolayca kullanabileceğiniz ilginç bir metin tabanlı tarayıcıdır. URL'yi yazmanız ve başlattığınız anda devam etmeniz için size güzel bir arayüz sağlar.
Temanın terminal ayarlarınıza bağlı olacağını belirtmekte fayda var, onu "siyah-yeşil" olarak ayarladım, dolayısıyla gördüğünüz şey bu.
Bir komut satırı tarayıcısı olarak başlattığınızda, URL istemini getirmek için herhangi bir tuşa veya çıkmak için Q'ya basmanız yeterlidir. Yeterince iyi çalışıyor ve sitelerin çoğundan metin oluşturuyor.
Lynx'ten farklı olarak, tanımlama bilgilerini kabul etme / reddetme yeteneğine sahip değilsiniz. Bunun dışında gayet iyi çalışıyor gibi görünüyor.
Links2 nasıl kurulur?
Beklediğiniz gibi, onu varsayılan kod depolarının çoğunda bulabileceksiniz. Ubuntu için, terminale aşağıdaki komutu yazarak kurabilirsiniz:
# apt install links2

Başka bir Linux dağıtımına yüklemek istiyorsanız, paketler veya belgeler için resmi web sitesine başvurabilirsiniz.
4. eLinks


eLinks, Links2'ye benzer - ancak artık geliştirilmiyor. Bunu yine de çeşitli dağıtımların varsayılan depolarında bulacaksınız, bu nedenle onu bu listede tuttum.
Sistem terminal temanızla uyum sağlamaz. Dolayısıyla, ihtiyacınız olursa "karanlık" modu olmayan metin tabanlı bir tarayıcı olarak bu hoş bir deneyim olmayabilir.
ELinks nasıl kurulur?
Ubuntu'da kurulumu kolaydır. Terminalde aşağıdakileri yazmanız yeterlidir:
# apt install elinks

Diğer Linux dağıtımları için, onu standart depolarda bulmalısınız. Ancak, arşivde bulamazsanız, resmi kurulum talimatlarına başvurabilirsiniz.
DÜŞÜNCE
Terminalde çalışacak çok fazla metin tabanlı web tarayıcısının olması şaşırtıcı değil. Browsh gibi bazı projeler modern bir Linux komut satırı tarayıcısı sunmaya çalışsada bu benim için pek işe yaramadı.
Curl ve wget gibi araçlar, Linux komut satırından dosya indirmenize izin verirken, bu terminal tabanlı web tarayıcıları ile daha fazla ek özellikler sağlar.
Linux terminali için metin tabanlı web tarayıcıları hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bana bildirmekten çekinmeyin.
Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"