Portal Linux için mevcut en iyi Açık Kaynak 5 CAD programı

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
113
#1
Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD), birçok mühendislik akışının önemli bir parçasıdır. CAD, mimarlık, otomobil parçaları tasarımı, uzay mekiği araştırması, havacılık, köprü inşaatı, iç tasarım ve hatta giyim ve mücevherlerde profesyonel olarak kullanılmaktadır.

Linux platformunda SolidWorks ve Autodesk AutoCAD gibi bir dizi profesyonel CAD programı doğal olarak desteklenmez. Bu yüzden bugün Linux için mevcut olan en iyi CAD programlarına bir göz atacağız. Hemen içeri girelim.

Linux için mevcut en iyi CAD yazılımıUbuntu&Debian tabanlı Linux dağıtımları için kurulum talimatları verilmiştir. Diğer dağıtımların kurulum prosedürlerini öğrenmek için ilgili web sitelerini kontrol edebilirsiniz.

Liste belirli bir sırada değil. Bir numaradaki CAD uygulaması, üç numaradakinden daha iyi görülmemelidir ve bu böyle devam eder.

1. FreeCAD
3D modelleme için FreeCAD, hem ücretsiz ( hem de açık kaynaklı mükemmel bir seçenektir. FreeCAD, hedef amaçları olarak makine mühendisliği ve ürün tasarımı için oluşturulmuştur. FreeCAD çok platformludur ve Windows ve macOS ile Linux'ta mevcuttur.FreeCAD birçok Linux kullanıcısının tercihi olmasına rağmen, bunun tam teşekküllü bir çözüm olmadığı unutulmamalıdır. Bununla birlikte, aktif olarak geliştirildiğini ve Github'daki en son sürümleri de bulabileceğinizi bilmek güzel.

FreeCad
FreeCAD, doğrudan 2D çizimlere ve organik şekillerin canlandırılmasına odaklanmaz, ancak Makine Mühendisliği ile ilgili tasarım için mükemmeldir. Freecad sürüm Ubuntu depolarında mevcuttur.

Böylece doğrudan yazılım merkezinizden yükleyebilirsiniz. Orada bulamazsanız, aşağıdaki komutu çalıştırarak yükleyebilirsiniz:

# apt install freecad

Daha yeni günlük yapılar elde etmek için GitHub bültenleri sayfasına gidin.

2. LibreCAD

LibreCAD, ücretsiz ve açık kaynaklı bir 2D CAD çözümüdür. Genel olarak CAD, yoğun kaynak gerektiren bir görev olma eğilimindedir ve oldukça mütevazı bir donanıma sahipseniz, kaynak kullanımı açısından gerçekten hafif olduğu için LibreCAD'e gitmenizi öneririm. LibreCAD, geometrik yapılar için harika bir araçtır.


Bir 2D aracı olarak, LibreCAD iyidir, ancak 3D modellerde ve kaplamalarda çalışmaz. Bazen kararsız olabilir, ancak işinizin boşa gitmesine izin vermeyecek güvenilir bir otomatik kaydetmeye sahiptir.

LibreCad


Aşağıdaki komutu çalıştırarak LibreCAD yükleyebilirsiniz:

# apt install librecad

3. OpenSCAD
OpenSCAD ücretsiz bir 3D CAD programıdır. Çok hafif ve esnektir. OpenSCAD etkileşimli değildir: modeli ‘programlamanız’ gerekir ve OpenSCAD görsel bir model oluşturmak için bu kodu yorumlayacaktır. Bir anlamda, bir derleyici gibi. Modeli çizemezsiniz-modeli tanımlarsınız.OpenSCAD bu listedeki en karmaşık araçtır, ancak bunu tanıdıktan sonra keyifli bir çalışma ortamı sağlar.

OpenScad
Openscad'i yüklemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

# apt-get install openscad

4. BRL-CAD
BRL-CAD, piyasadaki en eski CAD araçlarından biridir. Ayrıca, modülerlik ve özgürlük felsefeleriyle uyumlu olduğu için Linux/UNIX kullanıcılarının da favorisidir.BRL-CAD projesi 1979'da başladı ve halen aktif olarak geliştiriliyor. Şimdi, BRL-CAD bir AutoCAD değildir, ancak termal ve balistik penetrasyon gibi taşıma çalışmaları için hala mükemmel bir seçimdir. BRL-CAD, sınır gösterimi yerine CSG kullanır. BRL-CAD'i tercih ederseniz bunu aklınızda bulundurmanız gerekebilir. BRL-CAD'i resmi web sitesinden indirebilirsiniz.

BRL-CAD
5. QCAD


QCAD, Qt çerçevesine dayalı ticari olarak temin edilebilen açık kaynak bir CAD programıdır.

Ücretsiz topluluk sürümü açık kaynaklıdır ve kaynak kodu mevcuttur. Profesyonel sürüm, gelişmiş DXF desteği, DWG desteği ve birçok ekstra araç ve özellik için eklentiler içerir.

Diğer bir deyişle, ücretsiz topluluk sürümü belirli özelliklerle sınırlıdır.

QCAD, var olan en iyi CAD yazılımı olmayabilir, ancak kullanıcı arayüzü ve sağladığı seçenekler birçok kullanım için iyidir. Bu nedenle, açık kaynaklı CAD yazılımını denemekle ilgileniyorsanız, test sürüşü yapmak için deneme sürümünü indirebilirsiniz.

Oturumu yeniden başlatmanız gerekmeden önce 15 dakika çalışan ilk deneme sürümünü seçebilirsiniz. Ve deneme sürümünü kullanmayı seviyorsanız, yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

QQCAD

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Top