Portal Linux'ta Kullanılabilecek Açık Kaynak Kodlu Adobe Alternatifleri

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
113
#1
Adobe, "Adobe Creative Cloud" ve "Adobe Creative Suite" altında bir dizi uygulama sunar. Bunlar sadece Photoshop ile sınırlı değil. Öncelikle Web tasarımı, logo yapımı, video düzenleme, pdf düzenleme ve daha pek çok konuda yardımcı olan çeşitli yazılımlardır.
Bu yazıda, Linux için Adobe ürünlerine en iyi açık kaynak alternatiflerden bazılarını ele alacağız.
Linux için en iyi Adobe alternatifleri
1. GIMP: Adobe Photoshop'a alternatif
Adobe Photoshop, hem normal hem de profesyonel kullanıcılar için en popüler ve yaygın olarak kullanılan grafik düzenleme aracıdır. Fotoğraf düzenleme, web sitesi tasarımı ve grafik oluşturma için mükemmel bir araçtır.
Adobe Photoshop'a alternatif söz konusu olduğunda, GIMP en iyi seçenektir.
Gımp, GNU/Linux, Mac, Windows ve diğer işletim sistemleri için kullanılabilen ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir resim editörüdür. Bir grafik tasarımcısının ve fotoğrafçının çalışmasını kolaylaştıran bir avuç sofistike araç sağlar.
Yüksek kaliteli fotoğraf işlemeden orijinal sanat eseri oluşturmaya kadar GIMP, simgeler, grafik tasarım öğeleri, renk yönetimi özellikleri vb. Oluşturma seçenekleri içerir. Ayrıca, üçüncü taraf eklentilerle birlikte özelleştirme seçenekleri işinizi biraz daha kolaylaştırır.
Büyük olasılıkla Gımp Linux sisteminizde zaten yüklü. Değilse, GIMP yüklemek için resmi yazılım deposunda arama yapabilirsiniz .
Gımp İndir

2. Inkscape: Adobe Illustrator'a alternatif
Adobe Illustrator, vektör grafik düzenleme ve tasarım için uygun standartlarda bir araçtır. Etkileyici çizim araçları ve efektleri seti ile vektör düzenleme, poster oluşturma vb. işlerde yaygın olarak kullanılır.
Inkscape, Adobe Illustrator için güçlü, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir alternatif araçtır. Güçlü bir vektör editörü olan Inkscape, esnek çizim araçlarına, çeşitli dosya formatı uyumluluğuna, güçlü metin araçlarına ve Bezier ve spiro eğrileri için desteğe sahiptir. Pazarlar, klonlar ve harmanlama gibi gelişmiş ölçeklenebilir vektör grafik özelliklerini destekler.
Inkscape indir
3.Scribus: Adobe Indesign'a alternatif
Adobe InDesign, öncelikle posterler, el ilanları, broşürler, dergiler, Gazeteler, kitaplar vb. işler oluşturmak için kullanılan bir masaüstü yayıncılık uygulamasıdır. E-kitap oluşturmak için dosyayı epub formatında dışarıya aktarmayı destekler. Adobe Indesign'a bir alternatif söz konusu olduğunda, Scribus güçlü ve kolay bir alternatif sunar.
Scribus, tüm büyük işletim sistemleri için mevcut olan ücretsiz ve açık kaynaklı bir uygulamadır ve ücretsiz Qt araç setini temel alır. Mizanpaj oluşturmaktan dizgi ayarlarına ve animasyonlu ve etkileşimli PDF sunumları ve formları oluşturmaya kadar, Scribus gazete, broşür, haber bülteni, poster ve kitap oluşturmak için kullanılır.
Scribus İndir

4.KdenLive: Adobe Premiere Alternatif
Adobe Premiere Pro, yüksek çözünürlüklü video düzenleme, örnek ses seviyesi düzenleme, 5.1 surround ses karıştırma ve daha fazlası için kullanılan Adobe System'in bir video düzenleme uygulamasıdır.
Kdenlive, Adobe Premier Pro'nun yerine geçebilecek en güçlü ve kullanımı kolay açık kaynak bir video düzenleyicidir.
Kdenlive Qt ve KDE çerçeveleri kütüphaneleri üzerine inşa edilmiştir. Video işlemenin çoğu , FFmpeg , freı0r , movıt, ladspa, sox, vb. gibi diğer birçok açık kaynak projesine dayanan MLT Çerçevesi tarafından yapılır
Özellikleri :
• Çok parçalı video düzenleme
• Birden çok video ve ses formatı
• Yapılandırılabilir arayüz ve kısayollar
• Birden fazla efekt vs geçiş
• Düşük çözünürlüklü görüntüler için proxy düzenleme
Ve daha birçok özellik...
Kdenlive indir

5. Synfig: Adobe Animate'e alternatif
Adobe Animate, mobil cihazlardan ultra yüksek çözünürlüklü ekranlara kadar birçok cihazda çalışan etkileşimli animasyonlar oluşturmak için kullanışlı bir programdır. Adobe Animate'e bir alternatif söz konusu olduğunda Synfig, harika bir açık kaynak alternatiftir.
Synfig, animasyon tasarımı ve render için ücretsiz ve açık kaynak bir 2D vektör grafikleri ve zaman çizelgesi tabanlı animasyon programıdır. Uygulamanın amacı, daha az kaynakla kaliteli animasyon sağlamak ve manuel ara doldurma sağlayarak sizi her kareyi çizme zahmetinden kurtarmaktır.
Synfig, kavisli gradyanlar kullanarak yumuşak gölgelendirmeyi simüle eder ve katmanlara veya bir grup katmana uygulanabilen çok çeşitli gerçek zamanlı efektler sağlar. Çizgilerin genişliğini kontrol noktalarında kontrol edebilir ve hareketlendirebilir ve ilgili tüm verileri bir nesneden diğerine bağlayabilirsiniz.
Syfing İndir

6. Darktable: Adobe Lightroom'a alternatif
Adobe Lightroom, çok sayıda dijital görüntünün görüntülenmesine, düzenlenmesine ve rötuşlanmasına olanak tanıyan bir fotoğraf işlemcisi ve görüntü düzenleyicidir. Lightroom ile fotoğraflarınızı geliştirmek için renkleri vurgulayabilir, dikkat dağıtıcı nesneleri kaldırabilir ve çarpık çekimleri düzeltebilirsiniz.
Adobe Lightroom'a bir alternatif söz konusu olduğunda, en iyi alternatif ücretsiz ve açık kaynak kodlu Darktable'dir.
Darktable, dijital negatifleri veya ham görüntüleri yöneten, bunları görüntülemenizi ve bunları geliştirmek için özelliklere sahip olmanızı sağlayan bir fotoğraf iş akışı uygulaması ve raw geliştiricisidir.
Kırpma ve döndürme, vurgu rekonstrüksiyonları, beyaz dengesi, ters çevirme işlemi ve pozlama kontrolü gibi temel görüntü işlemlerini düzenler. Ton görüntü işlemleri, pozlamayı değiştirme, seviye ayarı, hafifliği değiştirme, HDR görüntüleri için kontrastı yeniden oluşturma vb. işlevler içerir
Darkable ayrıca, ayrıca aşırı pozlamayı ve rengi düzeltmek için renkli görüntü işlemlerini içerir. Ve doygunluğu arttırmak vede RGB kanallarını manipüle etmek için renkli görüntü işlemlerini de destekler. Düzeltme modülleri; Ayrıntıların keskinleştirilmesini, gürültü seviyesini, lekelerin giderilmesini, renk sapmalarını ve daha fazlasını yönetmenize yardımcı olur.
Darktableyi İndir

7. Ardour: Adobe Audition için alternatif
Adobe Audition, ses içeriklerini düzenlemek ve karıştırmak için Adobe Systems tarafından sunulan bir dijital ses iş istasyonudur. Audition'a açık kaynak bir alternatif söz konusu olduğunda, Ardor mükemmel bir açık kaynak yazılımdır.
Ardour, çeşitli ses dosyalarını kolayca kaydetmek, düzenlemek ve karıştırmak için ücretsiz ve açık kaynak bir çapraz platform uygulamasıdır.
Ardour İndir

8. Natron : Adobe Aftereffects'e alternatif
Adobe After Effects, film yapımı ve televizyon üretimi için kullanılan bir görsel efekt ve hareketli grafik uygulamasıdır.
Natron, hareket düzenleme ve çoklu görünüm iş akışı ile Adobe After Effects'e mükemmel bir alternatif sunar. Sezgisel bir kullanıcı arayüzü ve hızlı bir render ile, sağlam bir eğri editörü ile anahtar karelerle çalışabilirsiniz.
Büyük görüntüler için düzgün yakınlaştırma ve kaydırmayı destekler ve zaman uzayındaki klipleri ve ana kareleri hızlı bir şekilde düzenlemek için tam özellikli bir dope sayfası içerir.
Natronu İndir


Bizi Telegram Kanalımızdan Takip Edin
Diğer Yazılarımıza Ulaşmak İçin Tıklayın
 
Last edited by a moderator:
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"