Portal Linux'ta Kullanılabilecek Açık Kaynak Microsoft Ofis Alternatifleri

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!
Status
Not open for further replies.

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
115
#1
Linux'ta kullanmak için Microsoft Office'ye alternatif programlar mı arıyorsunuz ?
İşte sizin için en iyi açık kaynak ve ücretsiz microsoft ofis alternatifleri !
Ofis Paketleri, herhangi bir işletim sisteminin zorunlu bir parçasıdır. Ofis yazılımı olmayan bir masaüstü işletim sistemi kullanmayı hayal etmek çok zor.
Windows, MS Office Suite'e ve Mac OS X'in ise özellikle bu işletim sistemleri için tasarlanmış diğer Office Paketlerinden ayrı olarak kendi iWork'ü varken, Linux'ta da kullanılabilecek bazı alternatif ofis yazılımları da var.
Bu yazıda, Linux için en iyi Microsoft Ofis alternatiflerini listeleyelim.

Linux için Microsoft Ofise en iyi açık kaynak alternatifler


MS Ofis alternatiflerini görmeden önce, iyi bir ofis paketinde ne aradığınızı görelim:

  • Kelime işlemci​
  • Elektronik​
  • Sunu​
Microsoft Ofis'in bu üç özellikten çok daha fazlasını sunduğunu biliyorum, ancak gerçekte bu üç aracı çoğu zaman daha fazla kullanacaksınız. Açık kaynak ofis paketleri de sadece bu üç ürüne sahip değildir. Bazıları daha fazla özelikte sunuyor, ancak biz burada yukarıda belirtilen özelliklere odaklanacağız.
Linux için hangi ofis takımlarının burada olduğunu görelim:
6. Apache OpenOffice


Apache OpenOffice veya kısaca OpenOffice ( bir isim /sahip değişikliği geçmişine sahiptir.)
1999 yılında Sun Microsystems tarafından Star Office olarak doğdu ve daha sonra onu OpenOffice olarak yeniden adlandırarak MS Ofise karşı ücretsiz ve açık kaynaklı bir alternatif olarak sundu. Oracle, 2010'da Sun'ı satın aldığında, bir yıl sonra OpenOffice'in geliştirilmesini durdurdu. Ve nihayet onun gelişimini Apache destekledi ve şimdi ismi Apache OpenOffice olarak biliniyor.
Apache OpenOffice; Linux, Windows, Mac OS X, Unix, BSD'yi içeren bir dizi platform için mevcuttur. Ayrıca, kendi OpenDocument biçiminden ayrı olarak MS Office dosyaları için de destek içerir. Ofis paketi aşağıdaki uygulamaları içerir: Writer, Calc, Impress, Base, Draw, Math.
OpenOffice'yi kurmak, iyi bir yükleyici sağlamadığı için acıdır. Ayrıca, OpenOffice geliştirilmesinin durmuş olabileceğine dair söylentiler var. Bu ikisi, onu önermememin ana nedenleridir. Burada onu daha çok tarihsel amaçlar için listeledim.

5. Feng Office


Feng Office, Daha önce OpenGoo olarak biliniyordu. Normal ofis paketi olarak kullanamazsınız. Tamamen Google Dokümanlar gibi çevrimiçi bir ofis paketi olmaya odaklanmıştır. Diğer bir deyişle, açık kaynaklı bir ortak çalışma platformudur.
Masaüstü sürümü maalesef mevcut değil, bu yüzden Linux masaüstünde kullanmak istiyorsanız, burada şansınız yok. Öte yandan, küçük bir işletmeniz, bir kurumunuz veya başka bir kuruluşunuz varsa, bunu yerel sunucuya kurmayı deneyebilirsiniz.

4. Siag Office


Siag, 16 MB'lık bir sistemde çalıştırılabilen Unix benzeri sistemler için son derece hafif bir ofis paketidir. Çok hafif olduğu için standart bir ofis paketinde bulunan özelliklerin çoğundan yoksundur. Ama hafif boyutta olması, güzel değil mi? Sadece hafif Linux dağıtımlarında çalışabilen bir ofis paketinin gerekli tüm işlevlerine sahiptir. Damn Small Linux'ta varsayılan olarak gelir.
3. Calligra Suite


Daha önce KOffice olarak bilinen Calligra, KDE'de varsayılan Ofis paketidir. Mac OS X ve Windows'u destekler. Gene Linux ve FreeBSD sistemi içinde mevcuttur. Ayrıca Android için de bir uygulaması piyasaya sürüldü. Ancak, maalesef artık Android için mevcut değil. Akış şemaları için Flow ve proje yönetimi için Plane gibi bazı ekstra uygulamaların yanı sıra bir ofis paketi için gereken tüm araçlara sahiptir.Calligra, son geliştirmelerden sonra epey bir gürültü yarattı ve artık LibreOffice'e iyi bir alternatif olarak görülebilir.
2. ONLYOFFİCE


Piyasada nispeten yeni bir oyuncu olan ONLYOFFICE, daha çok işbirlikçi kısma odaklanmış bir ofis paketidir. Kuruluşlar (ve hatta bireyler) Google dökümanlardaki gibi ortak çalışma ofis paketine sahip olmak için bunu kendi sunucularında dağıtabilir.
Merak etmeyin. Bir sunucuya yüklemekle uğraşmanıza gerek yok. ONLYOFFICE'ın ücretsiz ve açık kaynaklı bir masaüstü sürümü vardır. Masaüstü Linux sisteminize kolayca yüklemek için .deb ve .rpm ikili dosyaları bile kullanabilirsiniz.

1. LibreOffice


Oracle, OpenOffice'in geliştirilmesini durdurmaya karar verdiğinde, onu çatallaştıran ve bize Libre-Office olarak bilinen şeyi veren Belge Vakfı oldu. O zamandan beri, bir dizi Linux dağıtımında varsayılan ofis uygulamaları olarak LibreOffice, OpenOffice'in yerini aldı.
Linux, Windows ve Mac OS X için mevcut olup, platformlar arası bir ortamda kullanımı kolaylaştırır. Apache OpenOffice gibi, bu da kendi OpenDocument biçiminden ayrı olarak MS Office dosyalarını destekler. Ayrıca Apache OpenOffice ile aynı uygulamaları içerir.


LibreOffice'yi, Collabora Online kullanarak işbirliğe dayalı bir platform olarak da kullanabilirsiniz. Temel olarak, LibreOffice eksiksiz bir pakettir ve şüphesiz Linux, Windows ve macOS için en iyi Microsoft Ofis alternatifidir.

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Last edited by a moderator:
Status
Not open for further replies.
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"