Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Bu haftanın Linux’ta göze çarpan yazılımlar bölümünde, müzik yapmaya yardımcı olup gerekli birçok özelliği sunan ücretsiz ve açık kaynak bir DAW’a göz atacağız.

LMMS: Müzik Yapmaya Yardımcı Olacak Ücretsiz ve Açık Kaynak Bir Yazılım
LMMS, GitHub’da barındırılan açık kaynak kodlu ve çapraz-platform bir DAW’dır. Kullanımı tamamen ücretsizdir ve kullanmak için herhangi bir lisans satın almanıza gerek yoktur. Eğer merak ettiyseniz, “LMMS” kısaltmasının resmi bir açılımı yoktur ancak şu satırlarda “Let’s Make Music (Hadi Müzik Yapalım)” ya da yıllar önce bir resmi forum gönderisi’nde belirttikleri gibi eskiden bilindiği üzere onun açılımını “Linux MultiMedia Studio” olarak düşünebilirsiniz. Yani, LMMS’nin yardımıyla Linux’ta müzik yapma üzerine çalışabilirsiniz. Elbette, ücretsiz bir DAW‘ın tescilli eklentilerle birlikte gelen tam teşekküllü profesyonel bir DAW‘ın yerini almasını beklememelisiniz – ancak yeni başlayanlar için bu hiç de kötü bir program değil.
lmms-screenshot.png

Eğer diğer DAW’lara alışkansanız, kullanıcı arayüzüne alışmanız biraz zaman alacaktır. Örneğin, daha önce yeni başlayan bir kullanıcı olarak Studio One ve Mixcraft kullandım – doğrusunu söylemek gerekirse LMMS’nin arayüzü gerçekten farklı.

Ancak, iyi haber şu ki – LMMS’nin detaylı şekilde anlatılmış resmi dokümantasyonu’na yardım almak için başvurabilirsiniz. Yani nasıl çalıştığına dair sorunlar yaşıyorsanız, web sitelerinde bulunan resmi dokümasyonlara bakabilirsiniz.

LMMS’nin Özellikleri
lmms-project.png

Diğer herhangi bir DAW gibi eklentiler, kullanılacak örnekler, araçlar ve MIDI desteği bulacaksınız. Özelliklerin listesi uzayıp gider; ancak, bütün bir günü bunları açıklamaya ayırmak yerine, LMMS’nin sağladığı dikkate değer özelliklerin altını çizmeme izin verin.
  • Ayrı bir not alma uygulamasına ihtiyaç duymadan proje içinde not ekleyebilme
  • MIDI veya klavye ile nota yazımı
  • MIDI Editor
  • Enstrümanlar için ayrı editörler
  • Track Automation (Parça Otomasyon) desteği
  • 64-bit VST enstrüman desteği (wine-tabanlı VST’ler için)
  • Yamaha ve Roland için bazı popular emülatörleri içeren yerleşik sentezleyiciler (synthesizers)
  • Özellik açısından zengin yerleşik ses eklentileri
  • Kolayca başlamak için demo projeler
  • Birkaç örneklem (samples) mevcudiyeti
  • Yüksek kaliteli enstrüman yamaları ve bankaları için SoundFont (SF2), Giga (GIG) ve Gravis UltraSound (GUS) formatları için yerel çoklu-örneklem(multisamples) desteği (eğer yaptığınız işle alakalıysa)
  • LADSPA eklenti desteği
  • Ayrıca temel özelliklerde yerleşik olarak gecikme (delay), yankı (reverb), sıkıştırma (compressor), sınırlayıcı (limiter) ve distorsiyon araçlarını bulabileceksiniz.
  • İzgesel çözümleyici (spectrum analyzer)

Linux’ta LMMS’yi Yükleme
LMMS kullanımı ile ilgili kapsamlı belgelere ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, LMMS’nin kendi forumunda yardım isteyebilirsiniz.
lmms-setup.jpg

LMMS’yi dağıtımınızın yazılım merkezinde de bulabilirsiniz, ancak en son sürümü içermeyebilir. En son LMMS sürümü için, .AppImage dosyasını resmi indirme sayfasından edinebilirsiniz. GitHub‘daki en son veya önceki sürümlere bir göz atmak isterseniz bunları releases bölümünde bulabilirsiniz. Eğer Flathub’da bulunan Flatpak paketini yüklemeyi de denemek isteyebilirsiniz.

LMMS’yi indirin

LMMS Hakkındaki Düşüncelerim
lmms-midi-editor.png

Zengin özelliklere sahip ücretsiz ve açık kaynaklı bir DAW olmasına rağmen, kişisel olarak, UX‘I (kişisel deneyim) biraz sıkıcı buldum. Tabi ki teknik olarak oldukça fazla özellik sunuyor ve bu, müzik üretmek için cebine boşaltmak istemeyen herkes için faydalı olabilir. Her şeyi geçersek, müzik yapmak için açık kaynak bir çözümdür. Sonuç olarak profesyonel bir müzik yapımcısı olmadığımı belirterek, bir kuruş harcamadan Linux‘ta LMMS’i keşfetmekten ve ondan en iyi şekilde faydalanmaktan çekinmemenizi öneririm. LMMS (veya benzer bir DAW) kullandıysanız, aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bana bildirin.

Kaynak: It’s Foss

AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!