Portal Mac İşletim Sistemlerinin Tarihi

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

mutluemir08

Geliştirici
Geliştirici

Mac işletim sistemlerinin yırtıcı dağ kedileri ile adlandırılan tarihi, aslında bir dağ ayısı ile başlamıştı: Kodiak. 30 dolardan satışa sunulan Kodiak, 6 ay kadar sonra yerini Cheetah işletim sistemine devretti. Gelin Mac OS X tarihinde neler olup bitmiş resimleriyle inceleyelim.

Cheetah, Mart 2001 - OS X 10.0

İlk resmi Cheetah OS 10.0 Aqua ismi verilen bir kullanıcı ara yüzüne sahipti Bu işletim sisteminde TextEdit, Preview, Mail ve QuickTime gibi yazılımlar kullanılabiliyorlardı. Cheetah 2000 yılları için oldukça süper konfigürasyon sayılabilecek 128 MB RAM ve 800 MB harddisk sürücü kapasitesine ihtiyaç duyuyordu.

Puma, Eylül 2001 - OS X 10.1

Cheetah’ın üzerinden 6 ay geçmeden Mac işletim sürümü Puma’ya yükseldi. Sistem yeni özellikler sunmak yerine, performansın artmasını sağlamaya odaklanıyordu. Puma Mac OS X 10.1.2 sürümüne güncellendikten sonra yeni çıkan cihazlar Mac OS 9’u desteklemeyi tamamen bıraktılar.

Jaguar, Ağustos 2002 - OS X 10.2

Jaguar iChat ve AdressBook yüklü olarak cihazlara geldi. Aynı zamanda Universal Access adı verilen işitme engellilerin kullanabileceği bir ara yüzü de beraberinde getirdi. Bu sürümle beraber sistem açılışına Happy Mac Logosu eklenerek, Apple logosunun da değiştiği görülüyor.

Panther, Ekim 2003 - OS X 10.3

Microsoft Windows’da çalışan pek çok programın Mac sistemlerde çalışmaya başlaması Panther sürümüne denk geliyor. Safari’nn yanı sıra Internet Explorer tarayıcısı, Mac cihazlar ile uyum sağlamaya bu sürümle başladı. Apple Panther sürümüyle beraber Exposé uygulamasını işleme koydu. Bu uygulama çoklu pencere açıldığında daha verimli çalışabilmeyi mümkün kılıyordu.

Tiger, Nisan 2005 - OS X 10.4

Tiger Mac OS kullanıcılarına çok değerli bir özellik olan Spotlight’ı bu sürümle tanıttı. Tiger, aynı zamanda “widgets” olarak da bildiğimiz masa üstü eklentileri kullanılmasına da olanak tanıyordu. Tüm bunların yanı sıra Apple Mac OS 10.4 ile Intel işlemciler kullanmaya başladı.

Leopard, Ekim 2007 - OS X 10.5

iOS ve iPhone temelli eş zamanlı çalışmalar yapan Apple bu sürüm için çok ter döktü. Geliştirilmesi 2 seneyi bulmuştu. TimeMachine isimli bir yedekleme sistemi ile kullanıcılara sunulan Leopard, artık 64 bit makineleri de destekliyordu. Leopard bir devrim daha yapıyor ve BootCamp isimli uygulamayla Mac’lerde Windows gibi başka işletim sistemlerinin de kullanılabilmesine olanak tanıyordu.

Snow Leopard, Ağustos 2009 – OS X 10.6

İsminden de anlaşılacağı gibi Leopard tabanının üzerinden geliştirilen yeni işletim sistemi, Mac App Store’u kullanıcılarına sundu. Bu sunum iOS ile eş zamanlı gerçekleştirildi.

Lion, Temmuz 2011 - OS X 10.7

Tüm kedigillerin kralı, ormanların fatihi Lion artık CD ve DVD’ler ile gelmiyor, doğrudan internet üzerinden güncelleniyor ve iOS’da bulunan Gestures, LaunchPad gibi uygulamalarını da beraberinde getiriyordu. Apple’ın yeni göz bebeği iCloud, Lion ile hayata geçiyordu.​

Mountain Lion, Temmuz 2012 – OS X 10.8

Dağ aslanı hem iOS'a hem de Mac cihazlara pek çok yeni kavram getirdi. Messages uygulaması iChat’in yerini aldı, Reminders ve Notification Center uygulamaları organize olmamamıza yardımcı oldu. Mountain Lion sürümü Apple’ın kullanıcılara yeni bir söz vermesiyle daha da önem kazanmıştı; Apple artık her sene güncellenmiş bir sürüm sunmayı vaat ediyordu.

Mavericks, Ekim 2013 – OS X 10.9

Mavericks Apple’ın vahşi doğadan ayrılıp, biraz insan içine çıkan sürüm adları kullanmaya başlamasını da işaret eder. Mavericks; toplum kurallarına uymayan başına buyruk insanlara takılan bir isim. Apple bu sürümü pek başına buyruk ve sıra dışı olarak benimsemiş olmalı. Maps ve iBook gibi uygulamalar Mavericks’in kullanıcıya sunduğu yeniliklerden bazılarıydı. iOS 10.9 için ücretsiz olarak gelen Mavericks ile beraber Apple gelecekteki tüm sürüm güncellemelerini de ücretsiz yapacağının sözünü veriyordu.

Yosemite, Ekim 2014 – OS X 10.10

Başına buyruk sistemden (Mavericks) daha dingin, huzur veren bir isim arayan Apple, sonunda bu sene Yosemite Milli Parkı'nda karar kıldı. Yıllar sonra yapılan en büyük tasarım güncellemesi de Yosemite ile gerçekleşti. Apple tasarımın getirdiği dinginlik ile Yosemite isminin uyumlu olduğunu düşünüyor.
Hem Mac’ler de hem de iOS ’da fark edilir derecede br değişiklik gözlemlendi. Şeffaflık ve bulanık efektler oldukça göz alıcıydı. Şimdi artık Yosemite ile birlikte gelen Handoff özelliği sayesinde kullanıcılar hiç sıkıntı yaşamadan tablet, telefon ve masaüstü cihazlarına da hızla geçiş yapabiliyorlar.