Portal macOS gibi görünen en iyi Linux dağıtımları

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
macOS, Apple tarafından geliştirilen grafiksel işletim sistemi markasıdır ve Mac bilgisayarların birincil işletim sistemidir. Son sürümü 39 lisanda kullanılabilen macOS 11.0 Big Sur C, C++, Swift, ve Objective C dillerinde yazılmış açık kaynaklı bileşenlere sahip, kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

macOS, hoş açılır gölgelere sahip uygulamalarıyla ve modern ve şık görünümü ile tanınmıştır. Belirgin özelliklerini saymak gerekirse: pürüzsüz animasyon ve geçişler, gözleri yormayan yazı tipleri, özelleştirmeler ve geliştirici dostu düzeni.

Linux dünyası ise özel yapı ve tasarım yaklaşımları ile belli bir sorunu çözme ihtiyacına odaklı çeşitli dağıtımlarla doludur. Kimyacılar, astrologlar, müzik yapımcıları için ve macOS’a benzemek üzere tasarlanan dağıtımlar mevcuttur.

Eski Mac’inizin arayüz tasarımını mı özlediniz? Ya da dizüstü bilgisayarınıza macOS’tan ayırt edilmesi zor, parlak bir görünüm kazandırarak bilgisayar deneyiminizi geliştirmek ister misiniz? Bugünün listesi, macOS’a benzeyen en iyi Linux dağıtımları:

1. Ubuntu Budgie
Ubuntu Budgie basitlik, şıklık ve güçlü performans üzerine odaklanmış bir dağıtımdır. Bunu da Budgie desktop ortamı (Solus projesi) kullanarak ve biraz daha görsel iyileştirmelerle macOS görünümünü taklit ederek sağlar.
Ubuntu-Budgie-Linux-Distro.jpg

Ubuntu Budgie az çok Ubuntu‘nun macOS’laşmış sürümüdür. Ubuntu, güvenilirliği, topluluk desteği ve dünya çapında uzmanların onayını alması ile meşhur bir işletim sistemidir. Budgie de kendine has özellikleri ile ayrı bir hava katar.

2. Zorin OS
Zorin OS, özellikle uygulama menüleri ile Windows ya da macOS işletim sisteminin estetiğini arattırmayarak, yeni kullanıcıları daha rahat hissettirmek üzere tasarlanmış bir dağıtımdır.
Zorin-OS-Linux-Distro.png

Zorin OS kullanıcı gizliliğine riayet eder. Eski donanımlarda bile güvenilir performans sağlaması, geliştirme, medya üretimi, simülasyonlar ve oyun için iyi bir işletim sistemi adayı olmasını sağlar.

Zorin OS’un bir diğer özelliği de bir çok Windows uygulamasını çalıştırabilmesidir. Ki bu da onu aynı zamanda bir Windows alternatifi de yapar. Harika değil mi?

3. Solus
Solus çeşitli ayarlar ile kullanıcılara masaüstünü daha iyi özelleştirmelerini sağlayan, ev kullanımı için bağımsız olarak geliştirilen bir işletim sistemidir. Solus’ta benim için favori olan görsel özellikler ise aydınlık ve karanlık tema destekli ‘bugün‘ sürgüsü ile macOS’u andıran bildirimler panelidir.
Solus-Linux-Distro.jpg

Grafik Kullanıcı ara birimi ise özel yapım Budgie desktop sayesinde; Firefox, Rhythmbox, GNOME MPV, Mozilla Thunderbird, vs. içeren uygulama paketi ile birlikte güzelce çalışır.

4. Elementary OS
elementary OS Pantheon adı verilen özel yapım masaüstü ortamı ile gizlilik odaklı bir dağıtımdır. Hoş simgeler, yazı tipleri, animasyonlar ve harika duvar kağıtları ile macOS estetiğini taklit etmek üzere tasarlanmıştır.
Elementary-Linux-Distro.jpg

Çoklu görev görünümü, görüntü içinde görüntü özelliği ve rahatsız etme modu gibi güzel özellikleriyle iftihar eder. Diğer dağıtımlar gibi, kullanımı kolay uygulama mağazası ve derhal üretken olabileceğiniz seçkin yazılımlarla birlikte gelir.

5. Deepin Linux
Deepin, temel amacı Linux kullanıcılarına şık, güvenilir ve kullanıcı dostu bir ortam sağlamak olan bir işletim sistemidir. Tüm önyüklü uygulamaları, uygulamalar ve etkinlik akışları arasında tutarlı bir masaüstü deneyimi sağlayabilmek için sıfırdan oluşturulmuş ya da yeniden yazılmıştır.
Deepin-Linux-Distro.jpg

Deepin, kullanımı kadar özelleştirmesi de kolay olduğu için Windows ve macOS’dan gelen yeni Linux kullanıcıları için ideal bir seçenektir.

6. PureOS
PureOS Purism tarafından geliştirilen gizlilik ve güvenlik merkezli bir işletim sistemidir. Kullanıcılarına en son teknolojiyi, kullanıcı haklarını ihmal etmeksizin, performanstan ödün vermeden, tüm özelliklere sahip, kullanıcı dostu ve denetime açık bir işletim sistemi şeklinde sunar.
pureos-linux-distro.png

macOS arabirimi estetiği, HTTPS Everywhere tarayıcı eklentisi ve varsayılan arama motoru DuckDuckGo ayarlanmış bir şekilde USB ya da CD’den çalıştırabilmeniz, ayırt edici özelliklerindendir.

7. Backslash
Backlash 64-bit işlemciler için 2016 yılında ortaya çıkmış nispeten yeni bir Linux tabanlı işletim sistemidir. macOS görünümü ve hissiyatı sağlayan KDE tabanlı özel bir arayüz kullanır ve her yeni güncelleme, arayüz için güzel geliştirmeler içerir.
BackSlash-Linux-Distro.jpg

Kayda değer her proje gibi Backlash de hem kullanıcı, hem de (yeni ya da uzman) geliştiriciler için kapsamlı çevrimiçi belgelere sahiptir. Bir göz atın.

8. Pearl OS
Pearl-Linux-Distro.jpeg

Pearl OS macOS ve Windows’tan gelen kullanıcıları rahat ettirmek üzere tasarlanmış bir Linux dağıtımıdır. Hâlihazırda kullandığı masaüstü ortamı Xfce olmasına rağmen, ileride LXDE ve Xfce karışımı bir masaüstü ortamı olan kendine has PearlDE kullanacaktır. Ayrıca LXDE, GNOME, ve MATE ile de kullanılabilir.

Pearl OS masaüstü özelleştirmeleri ve efektler için Compiz kullanmakta ve kullanıcının özelleştirme yaparken kaybolması ihtimaline karşı ana dizinde bir “Pearl-Compiz-Varsayılan-Ayarlar” sıfırlama dosyası bulundurmaktadır.

Bahse Değer Diğer Dağıtımlar

1. Trenta
Trenta, kullanıcılarına rekabetçi ve yenilikçi bir tasarım sunmak üzere doğmuş bir dağıtımdır. Geliştirici topluluğunun yetersiz desteği nedeniyle atıl kaldığından, ilk 10’a girememiştir. Geliştiricileri, Trenta simgelerinin tanıtımına ve yeni çıkacak Trenta Duvar Kağıtları ve Trenta Araçları’na dikkatlerini vermişlerdir.
Trenta-Linux-Distro.jpg

2. Gmac
Gmac diğer seçeneklerden farklıdır, çünkü içinde macOS’tan neredeyse ayırt edilemez bir şekilde dekore edilmiş GNOME masaüstü ortamı çalıştıran Ubuntu barındırır. Logosu Apple ve GNOME logolarının birleşimidir. macOS’laştırılmış bir Ubuntu kullanmak isteyenler için biçilmiş kaftan.
Gmac.jpeg

Yukarıda bahsedilen dağıtımların tüm genel faydalarının (kolay özelleştirmeler, şık animasyonlar, vs.) yanı sıra, hepsi de geliştiriciler, içerik üreticiler, oyun severler ve diğer kullanıcılar için ev ve ofis kullanımına uygundur.

Böylelikle listemizin sonuna geldik. Eminim okumanız bittiğinde deneme sürüşü yapmak üzere bir tanesini gözünüze kestirdiniz bile. Ya da belki de listeye eklenmesini tavsiye edeceğiniz önerileriniz vardır. Aşağıda yorumlarda belirtmekten çekinmeyin.

Paylaşmak Önemsemektir…

Kaynak

AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!