Portal Manjaro Linux'u Yükledikten Sonra Yapmanız Gereken 6 Önemli Şey

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
113
#1
Yeni bir Manjaro kurulumu yaptınız diyelim. Peki şimdi ne yapacaksınız?
İşte Manjaro kullanımızda yararlı olacak birkaç temel kurulum sonrası adımı sizin için topladım. Dürüst olmak gerekirse bunlar Manjaroyu kurduktan sonra yapmayı tercih ettiğim şeyler. Siz tabi ki ihtiyacınıza göre istediğinizi kullanabilir ya da es geçebillirsiniz.

Manjaro Linux'u Kurduktan Sonra Yapılması Önerilenler
Manjaro Xfce sürümünü kullanıyorum ancak adımlar, Manjaro'nun diğer masaüstü sürümleri için de geçerli.

1. En hızlı pacman yansısını ayarlayın

Sisteminizi güncellemeden önce, ilk olarak paket yansı listenizi düzenlemenizi öneririm. Manjaro sistemini yenilerken ve depolardan yazılım indirirken, optimize edilmiş bir yansıtma listesi sistem üzerinde gözle görülür performans etkisine sahip olabilir.

Terminal ortamını açın ve aşağıdaki komutu yazın:

# pacman-mirrors --fasttrack


2. Sisteminizi Güncelleyin

Sisteminizi güncel tutmak, güvenlik açıkları olasılığını azaltır. Sistem deponuzu yenilemek de yeni yazılım yüklemeden önce yapılması önerilen bir şeydir. Manjaro sisteminizi aşağıdaki komutu çalıştırarak güncelleyebilirsiniz.

# pacman -Syu3. AUR, Snap veya Flatpak desteğini etkinleştirin

Arch User Repository (AUR), bir kullanıcının Arch tabanlı bir sistemi seçmesinin ana nedenlerinden biridir. Size çok sayıda ek yazılıma erişim sağlar.

İsteğe bağlı olarak, Snaps ve Flatpaks desteğini doğrudan Pamac GUI paket yöneticisinden de etkinleştirebilirsiniz.


4. TRIM'i etkinleştirin (yalnızca SSD diskler için önerilir)

Kök dosya sisteminiz SSD üzerine kuruluysa, Manjaro'yu kurduktan sonra TRIM'i etkinleştirmek yapmanız gereken bir şeydir. TRIM, SSD'nizdeki blokları temizlemeye ve SSD'nizin ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Manjaro'da TRIM'i etkinleştirmek için, bir terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın:

# systemctl enable fstrim.timer

5. Seçtiğiniz bir başka linux çekirdeği kurma (ileri düzey kullanıcılar için önerilir)

Manjaro Linux incelememde ele aldığım konulardan biri, çekirdeklerin farklı sürüm ve konfigürasyonları arasında grafik arayüz aracılığıyla ne kadar kolay geçiş yapabileceğinizdir.

Komut satırını kullanmayı tercih ediyor musunuz? Sisteminizde kurulu kernel(ler)i listeleyebilir ve terminalinizi kullanarak bir başka kernel kurabilirsiniz.

Kurulu çekirdekleri listelemek için:

mhwd-kernel -li

Yeni bir çekirdek kurmak için (örneğin en son güncel 5.10 sürümlü çekirdek):
sudo mhwd-kernel -i linux58

6. Microsoft gerçek tip yazı tiplerini yükleyin (ihtiyacınız varsa)

Kişisel bilgisayarımdaki çalışma belgelerini sık sık düzenlemem gerekiyor ve bu nedenle Times New Roman veya Arial gibi Microsoft yazı tiplerine ihtiyacım var.

Microsoft yazı tiplerini de kullanmanız gerekiyorsa, pakete AUR'dan erişebilirsiniz. AUR paketleri için komut satırını kullanmak istiyorsanız, bir AUR yardımcısı kurabilirsiniz.


Sonuç

Arch Linux'un avantajlarını önceden yapılandırılmış, masaüstü için optimize edilmiş bir dağıtımda kullanmak istiyorsanız Manjaro harika bir dağıtımdır. Birçok temel özellik ile önceden yapılandırılmış olarak gelmesine rağmen, herkesin farklı bir kurulumu ve farklı ihtiyaçları olduğu için dağıtım geliştiricileri tarafından öntanımlı yapılamayacak birkaç adım vardır.

Lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, daha önce bahsedilenlerin dışında hangi adımlar sizin
için önemlidir.

Çeviri : Süleyman Poyraz
Kaynak : İtsFoss

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Top