Portal Masaüstünde Pano Geçmişini İzlemek İçin Açık Kaynak CopyQ Pano Yöneticisi

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!
Status
Not open for further replies.

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
115
#1
Bir metin nasıl kopyalayıp yapıştırılır?
Ya farenizin sağ tıklama menüsü ile yada Ctrl+C yapıp metni kopyalayıp Ctrl + V ile kopyaladığınız metni yapıştırarak.
Pano yöneticiniz sisteminizde kestiğiniz veya kopyaladığınız yazıları sisteminizin hafızasında taşıyan özel bir bölümdür.
Ancak bir metni koplayalıp ardından tekrar başka bir metni kopyaladığınızda önceki kopyaladığınız metne hiç ihtiyacınız oldumu? Bir yazıdan belli bölümleri kopyalarken bunları tek tek not defterinize kaydetmek de bir işkence haline gelebilir.
Bir metni tekrar kopyalamak için tekrar o metni bulmak yerine bir pano yöneticisi kullanabilirsiniz.
Pano yöneticisi, kopyaladığınız metnin geçmişini tutan kullanışlı küçük bir araçtır. Daha önce kopyalanan metni kullanmanız gerekiyorsa, pano yöneticisini metni hızlıca yeniden kopyalamak için kullanabilirsiniz.

Linux için birkaç pano yöneticisi var. Bu yazıda, CopyQ adı verilen böyle bir aracı ele alacağım.

CopyQ Pano Yöneticisi
CopyQ, sisteminizin panosunu yönetmek için birçok özelliğe sahip şık bir pano yöneticisidir. Büyük Linux dağıtımları için ücretsiz olarak kullanılabilen açık kaynaklı bir yazılımdır.

Diğer herhangi bir pano yöneticisi gibi, CopyQ'de sistem panosunu izler ve içeriğini kaydeder. Panodan kopyladığınız hem metin hem de görüntüleri kaydedebilir.
CopyQ, sistem tepsisinde oturur ve oradan kolayca ona erişebilirsiniz. Sistem tepsisinden, istediğiniz metne tıklamanız yeterlidir. Bu metni otomatik olarak kopyalayacak ve kopyalanan metnin kaydedilen yazıların en üstüne taşındığını fark edeceksiniz.


Sistem tepsisinde, yalnızca son beş kopyaladığınız metin gösterilir. Sistem Tepsisindeki Show/hide main window “ana pencereyi Göster/Gizle” seçeneğini kullanarak ana pencereyi açabilirsiniz. CopyQ, 200'e kadar kopyaladığınız yazıyı kaydeder. Pano öğelerini bu kısımdan düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca birkaç tuşa basarak pano yöneticisi açmak için bir kombinasyon da oluşturabilirsiniz.
Bu seçenek Preferences->Shortcuts (Tercihler->Kısayollar'da mevcuttur.)
CopyQ'yu her zaman kullanmak isterseniz, otomatik başlatmayı etkinleştirmenizi tavsiye ederim, böylece sistemi başlattığınızda CopyQ otomatik olarak çalışır.
CopyQ ayrıca varsayılan olarak, 200 öğe kaydeder ve bence bu çok fazla. Bunu da değiştirebilirsiniz.
CopyQ, aynı zamanda birçok ek özelliğe sahip gelişmiş bir pano yöneticisidir. Kaydedilen pano öğelerinde metin arayabilirsiniz. Pano öğelerinin sıralamasını sıralayabilir, oluşturabilir, düzenleyebilir veya değiştirebilirsiniz.
Ayrıca panoya kaydetmeyi geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. CopyQ, Vim hayranları için vim benzeri bir editör ve kısayoluda destekler.
Kendi başınıza keşfedebileceğiniz daha birçok özellik var. Benim için en dikkat çekici özellik, eski kopyalanan metne kolay erişim sağlamasıdır ve bundan memnunum.

Copyq'yu Linux'a yükleme
CopyQ Linux, Windows ve macOS için kullanılabilir. Windows ve macOS için kurulabilir dosyayı web sitesinden alabilirsiniz.
Linux için CopyQ, tüm büyük Linux dağıtımlarının depolarında mevcuttur. Bu, yazılım merkezinizde bulabileceğiniz veya dağıtımınızın paket yöneticisini kullanarak yükleyebileceğiniz anlamına gelir.
Universe repository etkinse, Ubuntu kullanıcıları yazılım merkezinde bulabilir.

Alternatif olarak yüklemek için apt komutunu kullanabilirsiniz:
# apt install copyq
Ubuntu kullanıcıları ayrıca resmi PPA'YI kullanma ve her zaman en son kararlı CopyQ sürümünü alma seçeneğine de sahiptir. Örneğin, Bu makalenin yazıldığı sırada, Ubuntu 20.04'teki CopyQ sürümü 3.10 iken, PPA daha yeni bir sürüm 3.11'e sahiptir. Bu gerçekten senin seçimin.
# add-apt-repository ppa:hluk/copyq
# apt update
# apt install copyq


Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Last edited by a moderator:
Status
Not open for further replies.
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"