Portal Mobil Cihazlar İçin Açık Kaynak Alternatif İşletim Sistemleri

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! ____________________________________ DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!
Açık kaynaklı işletim sistemlerinin mobil cihazların dünyasına hükmettiğini söylemek abartı olmaz. Sonuçta, Android hala açık kaynaklı bir projedir. Ancak, tüketici cihazlarında Android ile birlikte gelen özel yazılım paketleri nedeniyle, birçok kişi bunu açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak görmüyor .
Peki Android'e alternatifler nelerdir?
Bir değil, iki değil, birkaç alternatif, Linux tabanlı mobil işletim sistemini burada listeleyeceğim.

Android (ve iOS) için en iyi Açık Kaynak alternatifleri)

Buradaki liste herhangi bir hiyerarşik sıralamaya göre değildir.

1. Plasma Mobile

Birkaç yıl önce, KDE kendi açık kaynaklı mobil işletim sistemi Plasma Mobile'ı duyurdu. Plasma Mobile, masaüstü Plasma kullanıcı arayüzünün mobil versiyonudur ve KDE kullanıcıları için yakınsama sağlamayı amaçlamaktadır.
İşletim sistemi geliştirme aşamasındadır ve LG Nexus 5 gibi birkaç cihazda test edilebilir.

2. PostmarketOS

PostmarketOS (kısaca pmOS), akıllı telefonlara kurulabilen, kendi paketlerine sahip, dokunmatik olarak optimize edilmiş, önceden yapılandırılmış bir Alpine Linux'tur.
Fikir, akıllı telefonlar için 10 yıllık bir yaşam döngüsü sağlamaktır. Muhtemelen birkaç yıl sonra Android ve iOS'un eski akıllı telefonlar için güncelleme sağlamayı bıraktığını zaten biliyorsunuzdur. PostmarketOS, Linux'u dokunmatik olarak optimize edilmiş bir platforma dönüştürerek mobil platformda da aynı işi başarmak istiyor.
Ancak çok heyecanlanma. PostmarketOS, geliştirmenin çok erken aşamalarında ve büyük olasılıkla onu henüz normal bir akıllı telefon gibi kullanamayacaksınız. Ancak, PinePhone'un postmarketOS topluluk sürümüne göz atabilirsiniz.

3. PureOS / Librem

Ubuntu’nun yakınsama sistemi çabaları gerçekleşmedi, ancak bu başkalarını yakınsama hayallerinden caydırmadı.
Yakınsama, basit bir ifadeyle, masaüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve akıllı telefonlarda çalışan aynı işletim sistemine sahip olmaktır. Ubuntu bunu denedi ve projeyi terk etti. Windows da başarısız oldu.
Güvenlik ve gizlilik odaklı şirket Purism'in kendi PureOS Linux dağıtımı vardır. Ayrıca Librem5 adlı Linux tabanlı, güvenli bir akıllı telefon üzerinde çalışıyorlar. Purism, PureOS'un yakınsak olduğunu ve Librem akıllı telefonların onu çalıştıracağını iddia ediyor. PureOS dışında GNOME ve KDE'yi Debian, Ubuntu, SUSE, Fedora ve hatta Arch Linux ile çalıştırılabilir.
Librem'in sloganı, "tasarım gereği güvenliğe ve varsayılan olarak gizlilik korumasına odaklanan bir telefon olmaktır. Özgür / Libre ve Açık Kaynak yazılımını ve diğer tüm telefon sağlayıcılarının duvarlarla çevrili bahçeleri yerine açık bir geliştirme ütopyası yaratmak için tasarlanmış bir GNU + Linux İşletim Sistemini çalıştırmak ”.
Linux tabanlı bir akıllı telefon işletim sistemi yerine daha çok Linux tabanlı bir akıllı telefon, ancak yakınsak PureOS'un bazı ince ayarlarla diğer cihazlarda da çalışabilmesi gerektiğine inanıyorum.
İlgileniyor musun? Librem 5 teknik özelliklerine ve kullanılabilirliğine göz atın.

4. UBports tarafından Ubuntu Touch

Masaüstü Linux dünyasının kralı Ubuntu, açık kaynaklı mobil işletim sistemi Ubuntu Touch ile bölgesini genişletmeye karar verdi. Canonical (Ubuntu'nun ana şirketi) yakınsamayı göz önünde bulundurarak ilk Ubuntu Telefonu Edge'i oluşturmak için 32 milyon dolarlık bir kitle fonlama kampanyası başlattı. İstenilen miktarı alamamasına rağmen, kampanyaya 12 milyon dolardan fazla taahhüt vererek yeni bir rekor kırdı.
Başarısız kitle fonlaması kampanyasından sonra Canonical, Ubuntu Phone'u başlatmak için bazı cihaz üreticileriyle birlikte çalıştı. İspanyol üretici BQ, Şubat 2015'te Ubuntu Touch'ı çalıştıran ilk cihazın üreticisi oldu. Bunu kısa süre sonra Çinli üretici Meizu izledi. Bu ilk birkaç cihaz geliştiricilere yönelikti.
İki yıl ve birkaç Ubuntu tabanlı telefondan sonra Canonical, nihayet mobil işletim sistemlerinde bırakmaya karar verdi. Ancak, UBports hala Ubuntu Touch'ı canlı tutmaya çalışıyor.
UBports'un çabalarıyla, Ubuntu Touch bazı güncellemeler alıyor. Ubuntu Touch tarafından desteklenen bir avuç cihaz var. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

5. LuneOS

LuneOS, Linux çekirdeğine dayanan açık kaynaklı bir mobil işletim sistemidir. Android'e zengin özelliklere sahip bir alternatif olmayabilir (tabii ki!). Ancak, Palm/Webos'un halefidir.
Son sürüm 2018'in sonundaydı. O zamandan beri, şu ana kadar projede güncelleme yapılmadı.
LuneOS ile ilgili iyi olan şey, cihazınız CyanogenMod ile uyumluysa, büyük olasılıkla LuneOS üzerinde çalışacaktır. Ekim 2019'dan bu yana yeni güncelleme yapılmadan WebOS Portları tarafından bakımı yapılmaktadır.

6. Tizen

Tizen açık kaynak kodlu, Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Proje Linux Vakfı tarafından desteklendiğinden, genellikle resmi bir Linux mobil işletim sistemi olarak adlandırılır .
Linux Vakfı'nın yanı sıra, tizen projesi teknoloji devleri Samsung ve Intel tarafından destekleniyor. Başlangıçta 2013'ün sonlarında piyasaya sürüldü, ancak Ocak 2015'te ilk Tizen telefonu olan Samsung Z, Güney Asya pazarında piyasaya sürüldü. Ne yazık ki, Samsung Z rekabetçi bir Hint pazarında çok fazla dikkat çekemedi.
Linux tabanlı olmasına rağmen, tizen OS güvenlik sorunları tarafından gölgelendi. Açıkçası, Tizen OS için parlak bir gelecek görmüyorum. Fişin bu projeden çekilmesi sadece bir zaman meselesidir, ancak şu an için aktiftir ve geliştiriciler için stüdyo paketi de sunar.

7. Mobian OS (mobil cihazlar için Debian)
Mobian, Debian GNU / Linux'u mobil cihazlara taşımayı amaçlayan açık kaynaklı bir projedir. Proje şu anda başlangıç aşamasındadır ve şu anda sadece Pine Phone'u desteklemektedir.
Mobian, platformunda bulunan uygulamaların bir listesine sahiptir ve bu uygulamalar için apt paket yönetim sistemini kullanmanızı önerir.
Açıkçası, bu deneyseldir ve DIY tinkerers için tasarlanmıştır.
Android'e ücretsiz açık kaynak projeler
Şimdiye kadar gördüğünüz yukarıdaki açık kaynaklı mobil işletim sistemlerinin çoğu geliştirme aşamasındadır ve çok çeşitli mobil donanımlar için mevcut değildir.
Umutsuzluğa kapılma. Android'e dayanan ancak Google hizmetlerini kaldırmak için özelleştirilmiş birkaç proje var. Bu Android dağıtımları açık kaynaklıdır ve bunları beğeninize göre özelleştirebilirsiniz.
Ana akım Android'e açık kaynaklı bir alternatif arıyorsanız, bu projeler iyi bir seçim olabilir.

8. LineageOS ve Replicant (açık kaynak Android dağıtımları)

LineageOS ve Replicant, açık kaynak Android dağıtımlarıdır. Başka bir deyişle, onlara özel ROM'lar diyebilirsiniz.
LineageOS, çok daha başarılı Android dağıtımı CyanogenMod'un durdurulmasının ardından oluşturuldu. LineageOS, CyanogenMod'un bir çatalıdır.
Replicant, 2010 yılında birkaç Özgür Yazılım grubu tarafından kurulmuş olmasına rağmen, şimdi temel olarak LineageOS'un kaynak kodunu kullanıyor. Replicant tarafından desteklenen cihazların listesini burada görebilirsiniz.

9. /e/ (daha önce eelo olarak bilinir)

Daha önce eelo olarak bilinen /e/, Mandrake Linux geliştiricisi tarafından başlatılan, kar amacı gütmeyen bir projedir. Bu bir Android dağıtımıdır ve fikir, Google'dan ücretsiz olarak açık kaynaklı bir mobil işletim sistemine sahip olmaktır.
/e/, sizi takip etmeme veya verilerinizi Google gibi reklamverenlere satmama sözü vererek Google hizmetlerini kendi hizmetleriyle değiştirir. /e/ ayrıca mümkün olduğunca açık kaynak alternatiflerini kullanacaktır.
/e/ aktif geliştirme aşamasındadır ve zaten çeşitli cihazlara yüklemeyi deneyebilirsiniz. Hatta /e/ ile önceden yüklenmiş yenilenmiş cihazları bile satın alabilirsiniz. Bu, /e/ projesini desteklemenin birkaç yolundan biridir.

10. GrapheneOS
GrapheneOS Açık kaynak kodlu, gizlilik odaklı bir mobil işletim sistemidir. Gizlilik ve güvenlik teknolojisinin araştırılması ve geliştirilmesine odaklanmıştır.
GrapheneOS, Android uygulama uyumluluğuda sunar. Ayrıca, gizlilik ve güvenlik odaklı çeşitli uygulamalar ve hizmetler geliştirir.
Temel olarak, GrapheneOS'u Google hizmetleri olmadan Android'in sertleştirilmiş bir sürümü olarak düşünebilirsiniz.
GrapheneOS, bu makaleyi yazarken Pixel 2 (eski), Pixel 2 XL (eski), Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4 ve Pixel 4 XL için resmi üretim desteğine sahiptir. Kurulum talimatları burada bulunabilir.

Yazımız Burada sona ermiştir.

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın

Last edited: