Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
freedom-clipart-xl.png

Tamamen Ücretsiz
Linux, hem fiyat hem de lisanslama açısından ücretsiz bir işletim sistemidir. Ücretsiz olarak indirip yükleyebilir ve hatta Linux işletim sisteminizi değiştirebilir, arkadaşlarınıza, ailenize ve iş arkadaşlarınıza dağıtmak için kopyalarını oluşturabilirsiniz.

computer-desktop-computer-home-computer-pc-workplace-icon-computer-3d-png-512_512.png

Eski Bilgisayarı Canlandırın
Eski bilgisayarınızı hemen çöpe atmayın! Düşük sistemli bilgiyarlarda yapılandırma konusunda Linux arkanızda. Bazı Linux işletim sistemleri sadece 128 MB RAM içeren bir sistemde dahi çalışabilir.

Protect+your+Linux+server.png

Tehlikesiz ve Güvenli
Linux, güvenliği ile popülerdir. Linux’ta bir antivirüse bile ihtiyacınız yok, sadece sisteminizi güncel tutun yeter. Oh be! Sonunda gizliliğinize saldıracak ve verilerinizi çalacak gizli izleyiciler barındırmayan bir işletim sistemi!

Awesome-Linux-Software.png

Binlerce Uygulama
Linux, ücretsiz olarak kullanılabilen binlerce açık kaynaklı uygulamaya sahiptir. Yazılımlara yazılım merkezinde göz atabilir, derecelendirmelerde ve incelemelere bakarak en iyi programları seçebilirsiniz. Ayrıca, Linux için bir dizi tescilli özel yazılıma sahip olacaksınız

customize-your-board-oliverstuff-cutting-boredom-online-customize-png-393_254.png

Özelleştirme
İşletim sisteminizin görünümünü en ince ayrıntısına kadar değiştirmeyi seviyorsanız, Linux’u seveceksiniz. Simgeler, temalar, Conky, panel, dock başlatıcıları ile Linux masaüstünün görünümünü hayal edebileceğiniz her şekilde özelleştirebilirsiniz.

Topluluk
Linux projesi aktif bir topluluk tarafından inşa edildi. Yardıma ihtiyacınız olduğunda dokümantasyonlar, forumlar ve canlı sohbetler gibi çeşitli şekillerde bu topluluklardan destek alabilirsiniz.

Linux’a Geçmek Düşündüğünüzden Daha Kolay
Linux, Windows gibi herhangi bir işletim sisteminde beklediğiniz tüm uygulamalara sahiptir.
Ve artık, Linux kullanmak için bir bilgisayar dehası olmanıza gerek yok.

1200px-LibreOffice_6.1_Calc_Icon.svg.png

LibreOffice sayesinde Microsoft Office’e ihtiyacınız olmayacak
Çoğu Linux işletim sistemi varsayılan olarak LibreOffice paketi yüklenmiş olarak gelir. Bu ücretsiz üretkenlik paketi, Microsoft Office’e en iyi alternatiftir ve bunun için tek bir kuruş dahi ödemek zorunda değilsiniz. LibreOffice ile, Microsoft Office ile yaptığınız gibi belgeler, elektronik tablolar ve sunumlar oluşturabilirsiniz. Hali hazırda sahip olduğunuz mevcut Word, Excel ve Powerpoint dosyalarını da açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

browser-icon.png

Linux’taki İnternet Tarayıcıları
İnternette gezinmek Linux’ta da aynıdır. Linux’ta Chromium, Mozilla Firefox, Brave gibi favori web tarayıcılarınıza aynı şekilde sahip olacaksınız – Internet Explorer hariç. Ama hey, Internet Explorer’ı kim kullanıyor ki zaten?

1024px-The_GIMP_icon_-_gnome.svg.png

Linux’ta grafik tasarım araçları
Linux ile, tüm yaratıcı ihtiyaçlarınız için açık kaynak alternatif uygulamalar kullanabilirsiniz. Grafik düzenleme için GIMP, Inkscape ve Krita; ses düzenleme için Ardor ve video düzenleme gereksinimleriniz için Kdenlive, OpenShot ve Blender var. Ve en güzeli, bu araçlardan herhangi biri için ödeme yapmanız gerekmiyor.

1200px-Rhythmbox_logo_256px.svg.png

Multimedya ihtiyaçlarınız için kullanışlı programlar
Müzik kitaplığınızı yönetmek için çok sayıda ücretsiz ve açık kaynak müzik oynatıcı seçeneğiniz var. Buna ek olarak, bu oynatıcılardan bazıları çevrimiçi radyo çalabilir ve en sevdiğiniz yayın hizmetini size aktarabilir.Bu müzik oynatıcılarının yeteneklerini ve görünümünü daha da geliştirmek için çok sayıda eklenti yükleyebileceğinizden bahsetmiyorum bile. Audacious, Rhythmbox, Clementine ve Spotify oynatıcıları sadece birkaç örnektir. Video ihtiyaçlarınız için VLC ve MPV oynatıcılar istediğiniz herhangi bir video formatını rahatlıkla oynatabilir.

logo.a2f1036fd4ea.png

Oyun başlasın!
Linux’ta oyun oynamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Binlerce Linux oyunu mevcut. Steam ve GOG gibi portallarda ana akım Linux oyunlarını arayabilir ve bulabilirsiniz. Steam’in deneysel yeni özelliği olan Proton, Linux’ta yalnızca Windows’a özgü birçok oyunu oynamanıza izin verir. Indie oyunları ise itch.io’dan indirebilir ve oynayabilirsiniz. Varsayılan yazılım merkezinde de çok sayıda bağımsız oyun bulabileceğinizi unutmayın.

Başlangıç olarak hangi Linux dağıtımını kullanmalısınız?
Pek çok Linux tabanlı işletim sistemi (Linux dağıtımları olarak adlandırılır) mevcuttur. İster oyun, ister hackleme, ister tasarım olsun, herkesin ihtiyaçları için bir Linux dağıtımı olduğunu söyleyebiliriz. Linux’a yeni başladığınızı düşünürsek, işte şu anda Windows’tan kurtulmak için kullanabileceğiniz en popüler ve başlangıç dostu iki Linux dağıtımı:

1024px-Former_Ubuntu_logo.svg.png

Ubuntu, masaüstü bilgisayarlar için en popüler Linux dağıtımlarından biridir. Kullanımı kolaylaştırmak için, internette size yardımcı olacak çok sayıda kaynak mevcut.

Ubuntu

1280px-Linux_Mint_Official_Logo.svg.png

Linux Mint, Windows benzeri görünümüyle yeni başlayan kullanıcılar arasında popüler bir dağıtımdır. Ubuntu’ya tabanlı olduğu için çoğu Ubuntu öğretim videosu veya dokümanı Mint için de geçerlidir.

Linux Mint

Kaynak: It’s Foss

AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!