Nezahat BAYSEL - Unutulmuş Kadın Milli Mücadele Kahramanımız -

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

12 yaşında onbaşı rütbesi alan tek Türk kız çocuğu

- Nezahat Baysel -

Meclis kürsüsünden, "İstiklal Madalyasını hak eden ilk isimlerden biri o olmalı” diye konuşmalar yapılıyor, İstiklal Madalyası yasası çıkıyordu.
95 bin kişi boynuna madalyalarını taktı.
Bir tek o unutuldu.
O, Türk "Jan Dark" olarak tanınan Nezahet Baysel’di.

Peki ama niye İstiklal Madalyası verilmemişti?

Kurtuluş Savaşı’nı anlatan tüm kitaplarda adına rastlanan, Meclis tutanaklarında geçen bu kadın kahramanın onbaşılık belgesi kayıptı.
1944 yılında Samet Ağaoğlu’nun, "Kuva-i Milliye Ruhu" kitabıyla kamuoyunun keşfettiği onbaşı Nezahet’in peşine düşen gazeteciler sorumluydu bu durumdan.

Gazeteci Kadri Kayabal, kendisiyle görüşmüş, tüm belgeleri geri getirmek üzere almış ve kaybetmişti. Kayabal, hatasını sahibi olduğu Türk Haberler Ajansı’ndan kamuoyuna duyuruyla telafi etmeye çalıştı ama nafile. Türk Jan Dark’ı bürokrasiye kurban edildi.

1986’da dönemin TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Baysel’e Dolmabahçe Sarayı’nda birkaç kişinin katıldığı törenle Şükran Belgesi verdi. İstiklal Madalyası yine kayıp evraka takılmıştı. 78 yaşındaki Baysel, gözyaşlarıyla belgeyi aldı. Aileye o törenden bir kare fotoğraf bile kalmadı.

1993 yılına kadar İstanbul/Kadıköy’de yaşayan Nezahet Baysel, rahatsızlanınca Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne kaldırıldı.
Hasta yatağında zihni mücadele günlerine giden Onbaşı Nezahet, kızına “Bak gördün mü alay geldi. Karşıda askerler. Babam beni almaya geldi” diyordu.

Son sözleri ise “Koca memlekette bir İstiklal Madalyası’nı bana çok gördüler” oldu.​

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mbtt

Super Mod
Super Mod
Eline sağlık. Bazı düzenlemeler yaptım.
Yazıları
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
isimli konudaki gibi düzenler ve uzun tutarsan sevirinim.

Ve bu arada hoşgeldin. Portalı yaparsam Alabörü mutlaka konu paylaşmak ister diyordum.

Eline sağlık. Bazı düzenlemeler yaptım.
Yazıları
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
isimli konudaki gibi düzenler ve uzun tutarsan sevirinim.

Ve bu arada hoşgeldin. Portalı yaparsam Alabörü mutlaka konu paylaşmak ister diyordum.
Hoşbulduk hocam ve bu tür konular gelecek kısa ve öz yazdım çok gereksiz bilgiler vardı kisa ve öz yazmasaydim okurken sıkılırdınız hazır konularım var onlar gelecek boş vakitlerimde konu açacağım
Beni iyi tanismissiniz hocam :)
Ayrıca yazmi duzeltmissiniz teşekkür ederim
NOD32 yi kurdum moruq adam modemi soktu götürüyor :))

hgunduz295

Administrator
Yönetici
Administrator
Hoşbulduk hocam ve bu tür konular gelecek kısa ve öz yazdım çok gereksiz bilgiler vardı kisa ve öz yazmasaydim okurken sıkılırdınız hazır konularım var onlar gelecek boş vakitlerimde konu açacağım
biraz uzun olması portal için daha iyidir hocam mbttnin gösterdiği konuyu örnek alabilirsiniz elinize sağlık

Mbtt

Super Mod
Super Mod
Unutmadım. :)

Adımızın geçtiği yerden haberimiz olur.