Portal OnionShare: Tor Ağı Üzerinden Güvenli Dosya Paylaşımı

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! ____________________________________ DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!
Messages
41
Likes
74
#1
OnionShare, dosyalarınızı güvenli ve anonim bir şekilde paylaşmak için tor ağı kullanan açık kaynak kodlu bir paylaşım aracıdır.
Dosyalarınızı güvenli bir şekilde paylaşmak için birçok farklı hizmeti kullanmış olabilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri tamamen anonim olmayabilir.
Ayrıca merkezi dosya paylaşım sistemleri hizmetlerine her an son verebilir ve buda sizi sıkıntıya sokabilir.
Mozilla vakfı, geçtiğimiz günlerde uçtan uca şifreli dosya paylaşım hizmeti Firefox Send'i istismar edildiği gerekçesiyle tamamen kapatmıştı.
İşte OnionShare, tüm bu riskleri ortadan kaldıran oldukça başarılı açık kaynak bir dosya paylaşım aracıdır. Tüm bulut tabanlı paylaşım hizmetlerine mükemmel bir alternatif.
Gelin nasıl çalıştığına yakından bakalım.


OnionShare: Dosyaları Tor üzerinden anonim olarak paylaşın.
OnionShare; Linux,Windows ve Macos ile uyumludur.
OnionShare ile dosya paylaşımı yaparken herhangi bir kimlik bilginizi paylaşmanıza gerek kalmadan dosyanızı bilgisayarınız üzerinden direkt olarak alıcıya iletebilirsiniz.


Hizmeti kullanmak için kaydolmanıza gerek yok çünkü OnionShare, merkezi sistemlere güvenmez.

Özelliklerine Göz Atalım

Sadece güvenlik ve anonimlik isteyen herhangi bir kullanıcı iseniz ekstra bir ayara ihtiyacınız yok. Ancak ihtiyacınız için OnionShare'de bazı gelişmiş ayarları da kullanabilirsiniz.
• Çapraz Platform Desteği (Linux, Windows ve MacOS)
• Dosyaları gönderme ve alma.
• Komut satırı için ayarlar.
• Onion sitelerini yayınlama.
• Körüleri kullanma seçeneği (tor bağlantınız çalışmıyorsa)
• Paylaşım için kalıcı url bağlantısı kullanma (üst düzey kullanıcılar için)
• Gizli mod (Daha güvenli )


Onionshare'i Linux'a yükleme

OnionShare'yi yüklemek için linux mağazanıza bakabilirsiniz. Eğer orada yoksa Ubuntu & Debian tabanlı dağıtımlarda aşağıdaki komutları kullanarak PPA'yı ekliyebilirsiniz.

# add-apt-repository ppa:micahflee/ppa
# apt update
# apt install -y onionshare


Diğer Linux dağıtımlarına yüklemek istiyorsanız Fedora kurulum ve ayar seçenekleri için OnionShare'nin resmi internet adresini ziyaret edin.
OnionShare İndir

OnionShare Nasıl Çalışır?

OnionShare'nin kullanımı oldukça basit ve kullanışlıdır.
Sadece bir kez yüklenir ve Tor ağına bağlanır.

Dosya paylaşımı

Yükle (Add) kısmına tıklayıp göndermek istediğiniz dosyayı seçip daha sonra paylaşımı başlat (start sharing) butonuna tıklayın.

İşiniz bittiğinde, sağ alt köşede paylaşım (sharing) menüsü ve aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi bir onionshare adresi gözükecek. ( link otomatik olarak panonuza kopyalanır.)

Dosyayı paylaşacağınız kişinin ihtiyacı olan şey yukarıdaki gibi bir OnionShare adresidir.

Ve dosyaları indirmek için Tor tarayıcı (tor ile uyumlu başka bir tarayıcıda olabilir. (Brave Browser gibi)
Dosyayı paylaşıp işlem bittiğinde sistem işlemin bittiğini size haber verir. Tekrardan başka birine dosya göndermek istediğinizde yukardaki işlemi tekrardan yapıp alıcıya yeni bir onionshare adresi yollamanız gerekir.

Dosyaların Alınmasına İzin Ver
Herhangi birinden OnionShare üzerinden dosya almak isterseniz (kimden aldığınıza dikkat edin)
OnionShare'yi başlattıktan sonra dosyaları al (receive files) seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Başlamak için alma modunu başlat “Start Receive Mode” seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Ardından bir OnionShare adresi alacaksınız. (dosyayı paylaşırken olduğu gibi)
Alıcının Tor tarayıcısını kullanarak ona erişmesi ve dosyaları yüklemeye başlaması gerekir.
Biri bilgisayarınıza yükleme yaparken dosya aktarımı konusunda bilgilendirileceksiniz, ancak işiniz bittiğinde alma modunu manuel olarak durdurmanız gerekir.
Dosya İndirme/Yükleme

Yüklü bir Tor tarayıcınız olduğunu göz önünde bulundursak, URL adresindeki OnionShare adresine tıklamanız ve oturum açmayı onaylamanız gerekir. (Tamam'a basın) aşağıdaki gibi gözükecek)
Benzer şekilde, dosyaları yüklemek için bir adres aldığınızda, şöyle görünmelidir:
Onion Sitelerinde Yayınla

İsterseniz statik bir onion sitesinde yüklediğiniz dosyaları barındırabilirsiniz. Yüklemeler eşlerarası bir bağlantıda gerçekleşeceği için dosyalarınızın yüklenmesi çok uzun sürecektir.
Test etmeniz için burada ücretsiz bir şablon var. Çok iyi çalışıyor (ancak çok yavaş) Bu ağ bağlantıza görede değişiklik gösterebilir.

Komut Satırları
Yukarıda belirtilen tüm özelliklere ek olarak, komut satırını da kullanabilir ve gerekirse bazı gelişmiş ayarları tercih edebilirsiniz.
OnionShare, herhangi bir özel ayara ihtiyaç duymadan dosyaları anonim olarak kolayca paylaşmanızı sağlayan etkileyici bir açık kaynak dosya paylaşım aracıdır.
Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Last edited by a moderator:
Top