Portal PDF MİX TOOL: Açık Kaynak PDF Düzenleme Aracı

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
113
#1
Özet: PDF Mix Tool, PDF dosyasından sayfa çıkarmak, iki PDF dosyasını birleştirmek, PDF dosyasından sayfa silmek gibi birçok işlevi olan basit, hafif ve açık kaynak bir PDF düzenleme aracıdır.

Linux için kullanılabilir çeşitli PDF düzenleyicileri vardır. Bunlar genellikle ikiye ayrılır:

• İçeriği düzenlemenizi (açıklama ekleme, vurgulama, metni değiştirme, resim ekleme/çıkarma vb.) sağlayan PDF düzenleyicileri.
• Dosyaları birleştirerek, bölerek, sayfa çıkarak dosyalar üzerinde değişiklikler yapmanızı sağlayan PDF düzenleyicileri.

PDF Mix Tool ikinci kategoriye giriyor. Ayrıca, C++ ile yazılmış ve Qt5 kullanan açık kaynak bir yazılımdır. Birleştirmek istediğiniz sayfaları seçip iki veya daha fazla PDF dosyasını birleştirmenize, sayfaları döndürmenize, boş sayfalar eklemenize, sayfa silmenize ve sayfa çıkarmanıza olanak tanır.

Gelin beraber PDF Mix Tool’un kullanımına bir göz atalım.

Linux'ta PDF'leri düzenlemek için “PDF Mix Tool” aracının kullanımı


PDF Mix Tool çok fazla özellik sunmaz ama inanılmaz derecede önemli olan bazı özellikler içerir.

PDF Dosyalarını Birleştirme


Birden fazla PDF dosyasını istediğiniz sayfaları seçerek kolayca birleştirebilirsiniz. Sayfa numaraları ve sayfa yönü üzerinde ince ayar yapabilme hatta “Alternatif mix” ile sayfaların sırasını tersine çevirerek birleştirme seçeneği sunar.

Dosya eklemek ve mevcut seçeneklerle (yukarıda gösterildiği gibi) düzenlemek için tek yapmanız gereken “PDF Dosyası Ekle”ye basmaktır.

Sayfaları Döndürme
Birden çok dosyayı birleştirirken veya tek bir PDF dosyası üzerinde çalışırken sayfaları döndürebilirsiniz.

Dosyaları birleştirirken döndürmek için yukarıdaki ekran görüntülerine bakabilirsiniz. Tek bir dosyadaki sayfaları döndürmek ise bu şekildedir:


Çeşitli seçenekler mevcut ama sayfaları döndürmek için yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi “Sayfa düzenini düzenle” seçeneğini seçmeniz gerekir.

Sayfa Ekleme Veya Kaldırma
Boş bir sayfa eklemek istiyorsanız bunu tek bir dosyayı seçerken yapabilirsiniz. Sadece boş sayfa eklemek ile sınırlı değilsiniz, ayrıca istediğiniz sayfaları da silebilirsiniz. Buradan silme seçeneği belirtilmiş ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz:


PDF Dosyasından Sayfa Çıkarma


Farklı bir PDF dosyasından yeni sayfalar eklemek için bu seçeneği kullanmak en iyisidir.
Diğer tüm seçeneklere ilaven, bir PDF dosyasından belirli sayfaları (ya da hepsini) çıkarabilirsiniz. Çıkardığınız tüm sayfalar için yeni bir PDF dosyası oluşturabilirsiniz veya çıkardığınız her sayfa için ayrı bir PDF dosyası oluşturabilirsiniz. Şüphesiz, ihtiyacınız olduğu durumlarda çok işinize yarayacaktır.

Diğer İşlevler
Yukarıda bahsedilen tüm özelliklerle birlikte, istediğiniz gibi tamamen yeni bir PDF oluşturabilirsiniz. Sırayı tersine çevirin, sayfaları çıkarın, ayrı PDF dosyaları oluşturun ve daha fazlası...

Fakat PDF Mix Tool dosyanın boyutunu azaltmaz. Linux’ta PDF dosyalarını sıkıştırmak için başka araçlar kullanmanız gerekiyor.

Sonuç olarak PDF Mix Tool aracı, mevcut seçenekleri bir araya getirip kullandığınızda tabiri caizse bir İsviçre çakısına dönüşüyor.

Linux’ta PDF Mix Tool’u indirmek


PDF Mix Tool, Snap ve Flatpack paketleri olarak mevcuttur. Bu da demek oluyor ki, eğer destekleniyorlarsa dağıtımınızın yazılım yöneticisinde bulabilirsiniz.

Alternatif olarak, Snap paketi desteğini etkinleştirdiyseniz, indirmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

# snap install pdfmixtool

Flatpak kullanmak isterseniz:

flatpak install flathub eu.scarpetta.PDFMixTool


Arch Linux kullanıyorsanız, topluluk deposundan indirebilirsiniz:

# pacman -S pdfmixtool

Kaynak kodu için GitLab sayfalarına bakabilirsiniz.

Sonuç
PDF Mix Tool belki en çok özelliğe sahip PDF düzenleme aracı olmayabilir ama hafif ve açık kaynak olduğunu göz önünde bulundurursak, indirilmesi gereken çok kullanışlı bir uygulamadır.

Siz ne düşünüyorsunuz? Henüz denediniz mi? Düşüncelerinizi aşağıda yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Kaynak: It's Foss
Çeviri: Hasan Ünver

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Last edited:
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"