Rehber Project Treble Hakkında Her Şey

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

mitux

Üye
Üye
Messages
4
Likes
7
#1
Project Treble Rehberi
Tanımlar ve Anahtar Kelimeler

Treble, Google'ın Android cihazlara güncellemeleri daha çabuk sunmak amacıyla uygulamaya koyduğu bir projedir. Bu proje kapsamında Android sistemi iki ayrı bölüme ayrılır:

Sistem: Android işletim sisteminin olduğu yerdir. Örneğin Android Oreo veya daha yeni bir Android sürümü.​

Vendor: Sürücüler gibi cihaza özel dosyaların olduğu yer.
Sistem
Treble'dan önce hem işletim sistemi hem de cihaza özel dosyalar bir arada bulunurdu. Bu da bir Android sürümü çıktığında diğer cihazlara getirilmesini zorlaştırmaktaydı. Fakat Treble, Android'i modüler bir işletim sistemi haline getiriyor. Mesela Android 9 güncellemesi kaynaktan sunulduğunda, geliştiriciler bütün sistemi baştan yazmak yerine sadece cihaza özel sürücüleri sisteme uygun hale getiriyorlar. Bu da işlemi bir hayli kısaltıyor ve kolaylaştırıyor.

Buraya kadar her şey çok iyi gibi görünse de, Treble aslında kısa vadede pek bir fark yaratmayacak. Eski Android telefonların neredeyse hiçbiri Treble'dan yararlanamıyor, çünkü Treble sadece Android Oreo ve sonrasında kullanılabilir. Asıl farkı Treble desteği iyice yaygınlaşınca göreceğiz. Güncellemeler aylar yerine günler içerisinde dağıtılacak ve güncellemeler bir problem olmaktan çıkacak! Fakat, maalesef eski telefonlar bunun dışında kalacak.

Vendor
Vendor pack veya vendor image olarak da bilinir. Treble bağlamında, vendor; bir Treble sistemi ile uyumlu olması için Treble uyumlu cihazınıza flaşlanabilen bağımsız bir dosyadır. Genellikle .zip veya .img uzantılı olurlar. Cihazda kendi bölümleri vardır ve sistemin düşük seviyeli işlevselliğini sağlamak amacıyla bir cihaza özel olarak yazılmışlardır. Bu bakımdan kernel dosyalarına benzerler. Çoğunlukla sürücüleri içerirler, fakat Android'e eklenen uygulamaları ve kaplamaları da içerebilirler.

Mi A1'in Treble geliştiricileri, ROMlarda kullanım için bağımsız vendor dosyaları yazabilirler. Bunlar genellikle GSI'lar içindir, fakat aynı zamanda AIO'ların da bir parçasıdırlar.

GSI
Generic System Image (Genel Sistem Görüntüsü) anlamına gelir. XDA üyesi @phhuson tarafından tanıtılan ve geliştirilen bu konsept, cihazın GSI uyumlu bir vendor ve kernel kurulumu olduğu sürece, mevcut bir Treble cihazında çalışmak üzere tasarlanmış olan bir ROM'dur. Resmi Treble desteğine sahip cihazlar için @phhuson GSI sistemini bu cihazlara uyarlamaya çalışıyor. Ancak Mi A1 gibi resmi olmayan Treble desteğine sahip cihazlarda, GSI uyumlu bir vendor ve kernel (çekirdek) dosyası oluşturmak tamamen cihaz geliştiricilerinin sorumluluğu altında.
Not: Cihaz geliştiricileri derken Xiaomi'den değil, özel ROM geliştiricilerinden bahsediyorum.

A/B Sistem Güncellemeleri
Sorunsuz güncellemeler olarak da bilinen A/B sistemi güncellemeleri, OTA güncellemesi sırasında çalışan bir sistemin diskte kalmasını sağlar. Bu yöntem güncellemeden sonra cihazın çalışmaz hale gelmesi olasılığını azaltır, bu da onarım ve garanti merkezlerinde daha az cihaz değişimi ve cihaz tamiri anlamına gelir. ChromeOS gibi diğer ticari işletim sistemleri de A/B güncellemelerini kullanır.
Yukarıda sağlanan yararlarından dolayı, cihazımız çift (A/B) partisyonludur ve bir GSI veya AIO indirirken de buna dikkat etmek gerekir.


AIO
All in One (Hepsi bir Arada) anlamına gelir. Bir ROM dosyasında sistem, vendor ve çekirdek dosyalarını içeren Treble uyumlu yazılımdır. Bu sayede cihaza özgü bir ROM ile Treble deneyimi yaşanabilir. AIO'lar kendi ROM'larıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanmışlardır ve GSI uyumlu olmaları için çaba gösterilmelidir.
AIO'nun ne olduğunu anlamanız için örnek vereyim: Pixel 3 stok romu da bir AIO'dur. Cihaz için gerekli sistem, vendor ve kernel birleştirilip paketlenerek cihaza yüklenerek optimum performans sağlanmıştır.


Kurulum ve Kullanım
En çok kullanılan Treble destekli yazılımlar Pixel Dust, Resurrection Remix Oreo, AOSP Pie (GSI) ve Android Pie semiGSI'dır. Bunlardan Resurrection Remix dışında hepsi GSI iken, Resurrection Remix oldukça ilginç bir duruma sahip. Resurrection Remix Oreo, cihazımız için var olan tek AIO. Dolayısıyla onun kurulumu sıradan bir GSI kurulumuna göre biraz farklı.


Code:
ÖNEMLİ UYARI
Aşağıdaki işlemleri yaptıktan sonra cihazınızdaki tüm veriler silinecek ve cihazınız garanti

dışında kalacaktır. Cihazınızın başına gelebilecek herhangi bir şeyden dolayı kesinlikle

sorumluluk kabul etmiyorum.
Bir GSI veya AIO kurmadan önce cihazınızda Treble uyumlu bir TWRP'nin kurulu olduğundan emin olun. Eğer cihazınızda TWRP kurulu değilse linkini verdiğim konudan kurabilirsiniz. Xiaomi Mi A1 - Bootloader Kilidi Açma ve TWRP Kurma Rehberi
GSI'ların Kurulumu

TWRP'yi başlatın.
Wipe bölümünden Format Data seçimini yapın ve işlemi başlatın.
Advanced bölümünden Tissot Manager'a giriş yapın.
Tissot Manager açılınca alttaki uyarı kutucuğunu işaretleyip Next'e dokunun.
Repartition seçimini yapın.
Shrink Userdata'yı işaretleyin ve Next'e dokunun.
Singleboot seçeneğini işaretleyin ve Next'e dokunun.
Alttaki uyarı kutucuğunu işaretleyip Repartition'a dokunun.
İşlem bitince Reboot TWRP'ye dokunun.
Bir bilgisayar yardımıyla GSI'ı, vendor dosyasını, system dosyasını, Magisk'i ve Treble uyumlu kernel'inizi telefonunuza kopyalayın.
Mount bölümüne gelin ve sadece Data'nın işaretli olduğuna emin olun.
Install bölümüne gelin ve Install İmage'e dokunun.
Vendor dosyasını seçin, Vendor Image seçeneğini işaretleyin ve işlemi başlatın.
Mount bölümünden Vendor'u da işaretleyin.
Install bölümüne gelin ve Install İmage'e dokunun.
System dosyasını seçin, System Image seçeneğini işaretleyin ve işlemi başlatın.
Install bölümüne gelin ve GSI dosyasını kurun.
Treble uyumlu kernel'inizi (Lightning, Halifax, Moun, Canting veya DPA kullanabilirsiniz.) kurun.
Magisk'i kurun.
Reboot System'i seçin ve Treble'ın tadını çıkarın.
Reboot bölümünden Recovery'yi seçin. TWRP açıldığında yeniden Format Data yapın.

AIO'ların Kurulumu

TWRP'yi başlatın.
Wipe bölümünden Format Data seçimini yapın ve işlemi başlatın.
Advanced bölümünden Tissot Manager'a giriş yapın.
Tissot Manager açılınca alttaki uyarı kutucuğunu işaretleyip Next'e dokunun.
Repartition seçimini yapın.
Shrink Userdata'yı işaretleyin ve Next'e dokunun.
Singleboot seçeneğini işaretleyin ve Next'e dokunun.
Alttaki uyarı kutucuğunu işaretleyip Repartition'a dokunun.
İşlem bitince Reboot TWRP'ye dokunun.
AIO'yu kurun.
TWRP Installer dosyasını kurun.
Reboot bölümünden Recovery'yi seçin.
TWRP açılınca GApps ve Magisk'i kurun.
Reboot bölümünden System'i seçin ve Treble'ın tadını çıkarın.
Kaynakça:
[GUIDE] [Q&A] [TREBLE] From Stock to Treble - everything you need to know!
 
Last edited:
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"