Portal Sanal Alemdeki Parmak İziniz

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
113
#1
Teknoloji gün geçtikçe gelişmeye geliştiği oranda ise tehlike arz etmeye devam ediyor. Birçok sosyal platformu tarafından önümüze sunulan birçok kolaylık beraberinde birçok tehlikeleri getiriyor. Aradığımız ürüne kolayca ulaşmamız, eski dostlarımızı çabucak bulmamız veya yakınımızdaki bir alışveriş mağazasından haberdar olmamız internete yön veren teknoloji devlerinin sizi yeryüzündeki milyarlarca insandan ayırt etmek için kullandığı derin parmak izi tarama yöntemlerinden geçiyor.

Elinzdeki parmak iziniz çok karmaşık ve çok derindir. Parmak iziniz ne kadar karışık olursa ayırt edilmeniz bir o kadar kolay olur.

Web dünyasındaki parmak izinizde aynen böyledir. Gelin bu konuyu gizlilik için tercih edilen araçların başında gelen vpnler üzerindeki yanlış inançlar üzerinden bakalım. İnternet üzerinde tek başına vpn kullanmak sizi dış gözlerden direkt olarak gizleyemez. Aslında girmiş olduğunuz internet siteleri veya kullandığınız uygulamalar VPN kullandığınızda vpn kullandığınızı rahatlıkla anlayacaktır.

Gene internet siteleri veya uygulamalar kullandığınız ip adresinizin yerel ip adresiniz olup olmadığını anlayabilirler. Bunun sebebi ise çok basit çünkü ip adresleri bir şirkete veya bir kuruma aittir.
Kullandığınız ip adresinin bir vpn şirketi tarafından sağlanmış olması kullandığınız ip adresinin yerel ip adresiniz olmadığını gösterecektir.

Eğer kullandığınız ip adresi herhangi bir ülkedeki mobil telekomünikasyon şirketine aitse internet siteleri veya uygulamalar bunu yerel ip adresiniz olarak algılayacaktır.
İsterseniz buradaki adresten ip adresinizi sağlayan kurumu görebilirsiniz.
Şöyle diyenleri duyar gibiyim " Evet vpn kullandığımız anlaşılabilir, ancak gerçek ip adresimizi maskeledik"
Evet bu doğru ( Bu arada internet sitelerinden veya uygulamalardan yerel ip adresinizi gizlesinizde vpn sağlayıcınızın bundan istisna olduğunu asla unutmayın. Vpn şirketi yerel ip adresinizi daima görebilirler. O yüzden sıfır kayıt politikası izleyen vpn servislerini kullanmanızda yarar var.
Lütfen bu yazılarımıza bir göz atın.

1- Yeni Nesil Vpn Sistemi: DVpn
2- Linux Ve Android İçin En İyi Vpn Hizmetleri )
ancak yazılımlar ve web üzerinde gerçekleşen tanımlamalar sadece ip adreslerine dayalı bir tanımlama değil. Rehberinizdeki kişilerden cihazınızdaki kurulu uygulamalara kadar derin parmak izi takip yöntemleri var.
Bugün sisteminizde kurduğunuz bir uygulama:
- kişiler
- arama kayıtları
- cihazının işletim sistemini ve sürumü
- cihazınızın ekran boy ve genişlik bilgisi
- kurulu diğer uygulamalarin listesi
- yerel saat ve cihazda kullanılan yerel dili
- Wi-Fi ve Hücresel ağ bilgileri
- takvim ve etkinlikler
- gelen sms mesajları
- IMEI bilgileri
- bildirimler

gibi birçok bilgiyi elde edebilir. Uygulamaların bu özelliklerden birçoğunu bilmesi için uygulamaları kurmanız bile yetiyor. Bütün bu bilgiler milyarlarca insan arasından farklı bir profil oluşturmak için oldukça yeterli bilgiler.
Bu yüzden salt olarak sadece vpn kullanmak sizi 3. taraflara karşı asla korumayacaktır. İp adresinizi gizlediğiniz uygulamarın elinde donanım bilgileriniz mevcut.
İşin daha karmaşık olduğu tarayıcı kısmı var birde. Tarayıcılarında birer uygulama olup yukarıda saydığımız birçok özelliğe erişebileceği bilgisini es geçiyorum.
Tarayıcılardan ayrı olarak dolaştığınız internet siteleride kendilerine teslim ettiğiniz kişisel hesap bilgilerinizden ayrı olarak tarayıcınız aracılığıyla ip adresinize ve donanım bilgilerinize ulaşabilir.
Bu adresteki "User-Agent" kısmından tarayıcınızın internet sitelerine sağladığı donanım bilgilerinizi görebilirsiniz.
Gene internet siteleri tarayıcınız aracılığıyla cihazınızın batarya bilgisini, ekran genişlik bilgisini, ses donanım özelliklerinizi, yerel saat diliminizi, yerel dilinizi, ülke konumunuzu,wertc açık ise vpn kullansanız dahi yerel ip adresinizi ( tarayıcılarda video görüşme için kullanılan webrtc özelliği ip sızıntılarına sebep olabilir. Birçok vpn yazılımı buna karşı önlem alsada sorun birçok vpn yazılımı için devam ediyor.
Bu adreste yer alan " Local IP Address" yerel ip adresinizin sızıp sızmadığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.) bilebilir.
Tabi tarayıcıların internet sitelerine sağladığı bu bilgilerin altında yatan sebep genellikle sitelerin cihazıza uygun şekilde görüntülenmesi sağlamaktır. Ancak bunların amacı dışında kullanıldığı malum.
Ayrıca internet siteleri arasından gezerken kullanılan başka izleme yöntemleride mevcut.

Bugün birçok internet sitesi Google, Yandex veya Twitter gibi birçok şirketin izleyicilerini analizler yapmak için internet sitelerine yerleştirmiş durumda. Buda Google'nin hizmetlerinden çıksanız dahi ziyaret ettiğiniz herhangi bir internet sitesinde Google'nin sizi beklediği anlamına geliyor. Teknoloji devleri bu sayede sadece kendi adreslerinde değil birçok adreste sizi bu izleyiciler ile takip etmeye: begenileriniz, siyasi görüşünüz, hobileriniz vb. birçok bilgi hakkında fikir sahibi olmaya devam ediyorlar.
Ntv Haber adresinde kullanılan yerleşik izleyiciler.

Üzülerek belirtmeliyim ki bu izleyiciler sadece dolaştığınız internet sitelerinde değil sisteminizde kurulu uygulamalarda da mevcut. Yani artık Google kullanmayacağım Yandex kullanacağım dediğinizde de Google gibi birçok istilacı şirket orada sizi bekliyor olacaktır.
Yandex Navigasyon uygulamasında analiz amacıyla kullanılan yerleşik izleyiciler.

Yani Google hizmetleride kullanmasanız dahi kullandığınız uygulamalarda eğer Google gibi yerleşik izleyiciler mevcutsa Google gibi birçok reklam şirketi sizi izlemeye ve tanımlamaya devam edecektir.
Uygulamalarda yer alan yerleşik izleyiciler kullandığınız uygulamaların yukarda saydığımız birçok bilgiye sahip olması gibi bu bilgilere sahip olabilir. Keza birçok uygulama bu tür bilgileri analiz için direkt olarak yerleşik izleyicileri ile paylaşırlar.


Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere...

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Last edited:
Top