Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

windowzytch

Wind/owZ
Moderatör

Aciklama

Hello DevOtag users! Today I introduce you all ArrowOS for General Mobile 4G by trkzmn!

Merhaba DevOtag kullanıcıları! Bugün sizlere trkzmn'dan General Mobile 4G için ArrowOS'i takdim ediyorum!

EkranGoruntuleri

owZ' Stuff

talimatlar

[Assuming you have Seed TWRP installed.]
1- Download GApps for Android 11 ARM. Link for OpenGApps Pico is provided in downloads.
2- Change file extension of the Magisk build you downloaded to zip. This is how it works starting with 21.0.
3- Reboot to TWRP. Wipe > Advanced Wipe > [Mark Dalvik/ART cache, system, data, cache.] > Slider to right.
4- When wiping is done, go to main menu > Install > /path/to/Arrow-v11.0-seed-UNOFFICIAL-20201002-VANILLA.zip
5- Add GApps, SuperUser and Migrate packages to queue as well.
6- Slider to right. Don't forget to take a cup of coffee. This will take long. ;)
7- When installation is complete, just wait for boot, set it up as you want and good to go!

[Seed TWRP'nin yüklü olduğunu farz ediyorum.]
1- Android 11 ARM için GApps'i indirin. OpenGApps Pico için link indirmelerde verilmiştir.
2- İndirdiğiniz Magisk sürümünün dosya uzantısını zip olarak değiştirin. Sürüm 21.0'dan itibaren bu böyle çalışıyor.
3- TWRP'ye yeniden başlatın. Sil > Gelişmiş sil > [Dalvik/ART Önbelleği'ni, system'ı, data'yı ve cache'i işaretleyin.] > Kaydıraç sağa.
4- Silme bitince, ana menüye gidin > Yükle > /path/to/Arrow-v11.0-seed-UNOFFICIAL-20201002-VANILLA.zip
5- GApps, SuperUser ve Migrate paketlerini de ayrıca sıraya ekleyin.
6- Kaydıraç sağa. Bir fincan kahve almayı unutmayın. Bu uzun sürecek. ;)
7- Yükleme bitince, sadece açılışı bekleyin, istediğiniz gibi kurun ve gitmeye hazırsınız!

Hatalar

Bug? What is that?

Hata mı? O da ne?

Dipnot

- To report issues/bugs, please make sure you followed the guide STEP X STEP! I tried this all by myself and worked just fine. So, nothing to do in our side unless you follow the guide step x step.
- Logs, logs, logs! Logs are really important to find out if the issue can be resolved or not!
- Everyone saying something like "Please help!" or "You're responsible for breaking my phone!" will be completely ignored. Describe your issue briefly, kindly and with logs.

- Hataları bildirmek için, lütfen talimatları ADIM ADIM takip ettiğinizden emin olun. Ben bunu tamamen kendi başıma denedim ve çok iyi çalıştı. O yüzden, talimatları adım adım takip etmediğiniz sürece kendi tarafımızda yapabileceğimiz bir şey yok.
- Kayıtlar, kayıtlar, kayıtlar! Kayıtlar sorunun çözülebilir olup olmadığını bulabilmem için gerçekten önemli!
- "Lütfen yardım!" veya "Telefonumun bozulmasından sen sorumlusun!" diyenler tamamen yok sayılacaktır. Hatanızı kısaca, kibarca ve kayıtlarla açıklayın.

Tesekkurler
Kernel // Çekirdek: @Celexa
Forum: @hgunduz295
Sensei: @trkzmn
Testing // Deneme: @windowzytch (Feat. @mrnsxx)

Indirme

You need to like this in order to view this content.

Last edited:

windowzytch

Wind/owZ
Moderatör
Dipnot

According to a report I got just now, Android Go flag is causing general lag on this ROM. I already want to punch it but mercy for devices with actually low RAM...
To turn that flag off, all we need to do is removing a line in build.prop and then rebooting the system.

For this process, we need one of these. Only one point is enough. No need for both.

If you have a PC: You only need a recovery that has support for ADB and mounting system partition and platform-tools installed on PC.
1- You need to reboot to recovery, connect your phone to your PC and mount system partition first. If you want to check if it's connected properly, you can do adb devices and check for a device in "recovery" mode.
2- Now pull the build.prop. Make sure the command is EXACTLY this. Because of SaR mechanism, there are 2 system folders under each other.
Code:
adb pull /system/system/build.prop
3- Now open the build.prop file we've just pulled and remove this line from it, saving the file.
Code:
ro.config.low_ram=true
4- Now push it back to where it was.
Code:
adb push /system/system/build.prop
5- After all, just reboot to system and you're good to go.

If you don't have a PC: You need to root the ROM and install a root explorer with text editing support or a build.prop editor. My personal choice here is Total Commander.
Assuming you have Total Commander installed. If you're going to use another root explorer/build.prop editor, just hit me up with the app's name and I'll help you through the process.
1- If this is the first time you've installed Total Commander, we need to configure it so it's going to use root for unreadable folders like data, system, etc.
[Top right three dots > Configure... > Check "Root functions everywhere"]
2- Now close and the reopen TotalCMD and navigate to [File system root > system].
3- Now open build.prop file, which is located at the bottommost of the listing, AS TEXT and choose TotalCMD-Editor as the app to open.
4- Now look for the search button, which is located at top right so we can look for this line;
Code:
ro.config.low_ram=true
5- When you find that line, just delete it and save the file. Keep in mind that on process of saving, the editor will ask to remount the partition. Just allow that and the file will be saved.
6- Now just reboot the system. After reboot, phone might lag for a minute and after that, even after next reboots, the system won't lag anymore.

Thanks to People11 for helping me find the flag.

--------------------

Şimdi aldığım bir bildiriye göre, Android Go bayrağı bu ROM'da genel kasmaya sebep oluyormuş. Zaten onu yumruklamak istiyorum ama gerçekten az RAM'li cihazlar için acıyorum işte...
O bayrağı kapatmak için, tek yapmamız gereken build.prop'ta bir satırı kaldırmak ve sonra sistemi yeniden başlatmak.
Bu işlem için bunlardan birine ihtiyacımız var. Sadece bir nokta yeterlidir. İkisine birden gerek yok.

Eğer bilgisayarınız varsa: Sadece ADB ve sistem bölümünü bağlama desteği olan bir kurtarmaya ve bilgisayarda platform-tools'un yüklü olmasına ihtiyacınız olacak.
1- İlk olarak kurtarmaya yeniden başlatmanız, telefonu bilgisayara bağlamanız ve sistem bölümünü bağlamanız gerekiyor. Eğer telefonun düzgün bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek isterseniz, adb devices yapıp "recovery" modunda bir cihazı kontrol edebilirsiniz.
2- Şimdi build.prop'u çekin. Komutun BİRE BİR böyle olduğundan emin olun. SaR mekanizması nedeniyle birbirinin içinde 2 tane system klasörü var.
Code:
3- Şimdi daha yeni çektiğimiz build.prop dosyasını açın ve kaydetmek suretiyle içinden bu satırı silin;
Code:
ro.config.low_ram=true
4- Şimdi olduğu yere geri koyun.
Code:
5- Hepsinden sonra sadece sisteme yeniden başlatın ve kullanmaya hazırsınız.

Eğer bilgisayarınız yoksa: ROM'u rootlamanız ve metin düzenleme destekli bir root gezgini yüklemeniz veya build.prop düzenleyicisi yüklemeniz gerek. Benim kişisel tercihim Total Commander.
Total Commander'ı yüklediğinizi farz ediyorum. Eğer başka bir root gezgini/build.prop düzenleyicisini kullanacaksanız sadece bana uygulamanın adıyla ulaşın ve ben size işlem boyunca yardımcı olacağım.
1- Eğer Total Commander'ı ilk defa yükediyseniz; data, system gibi okunamayan klasörleri okumada root kullanması için ayarlamamız gerekiyor.
[Sağ üst üç nokta > Ayarla... > "Her yerde root özellikleri"ni işaretleyin]
2- Şimdi TotalCMD'yi kapatıp açın ve [File system root > system] dizinine gidin.
3- Şimdi listelemenin en altında yer alan build.prop dosyasını METİN OLARAK TotalCMD-Editor kullanarak açın.
4- Şimdi bu satırı bulun ve silin.
Code:
ro.config.low_ram=true
5- Dosyayı kaydederken düzenleyici bir bölümün yeniden bağlanıp bağlanmayacağını soracak. Sadece onaylayın ve dosya kaydedilecektir.
6- Şimdi sadece sistemi yeniden başlatın. Yeniden başlatma sonrası telefon 1 dakikalığına kasabilir. Bu sadece tek seferliktir ve sonraki yeniden başlatmalarda bile sistem daha kasmayacaktır.

Bayrağı bulmamda yardımcı olduğu için People11'a teşekkür ederim.​

Last edited:
Dipnot

According to a report I got just now, Android Go flag is causing general lag on this ROM. I already want to punch it but mercy for devices with actually low RAM...
To turn that flag off, all we need to do is removing a line in build.prop and then rebooting the system.

For this process, we need one of these. Only one point is enough. No need for both.

If you have a PC: You only need a recovery that has support for ADB and mounting system partition and platform-tools installed on PC.
1- You need to reboot to recovery, connect your phone to your PC and mount system partition first. If you want to check if it's connected properly, you can do adb devices and check for a device in "recovery" mode.
2- Now pull the build.prop. Make sure the command is EXACTLY this. Because of SaR mechanism, there are 2 system folders under each other.
Code:
3- Now open the build.prop file we've just pulled and remove this line from it, saving the file.
Code:
ro.config.low_ram=true
4- Now push it back to where it was.
Code:
5- After all, just reboot to system and you're good to go.

If you don't have a PC: You need to root the ROM and install a root explorer with text editing support or a build.prop editor. My personal choice here is Total Commander.
Assuming you have Total Commander installed. If you're going to use another root explorer/build.prop editor, just hit me up with the app's name and I'll help you through the process.
1- If this is the first time you've installed Total Commander, we need to configure it so it's going to use root for unreadable folders like data, system, etc.
[Top right three dots > Configure... > Check "Root functions everywhere"]
2- Now close and the reopen TotalCMD and navigate to [File system root > system].
3- Now open build.prop file, which is located at the bottommost of the listing, AS TEXT and choose TotalCMD-Editor as the app to open.
4- Now look for the search button, which is located at top right so we can look for this line;
Code:
ro.config.low_ram=true
5- When you find that line, just delete it and save the file. Keep in mind that on process of saving, the editor will ask to remount the partition. Just allow that and the file will be saved.
6- Now just reboot the system. After reboot, phone might lag for a minute and after that, even after next reboots, the system won't lag anymore.

Thanks to People11 for helping me find the flag.

--------------------

Şimdi aldığım bir bildiriye göre, Android Go bayrağı bu ROM'da genel kasmaya sebep oluyormuş. Zaten onu yumruklamak istiyorum ama gerçekten az RAM'li cihazlar için acıyorum işte...
O bayrağı kapatmak için, tek yapmamız gereken build.prop'ta bir satırı kaldırmak ve sonra sistemi yeniden başlatmak.
Bu işlem için bunlardan birine ihtiyacımız var. Sadece bir nokta yeterlidir. İkisine birden gerek yok.

Eğer bilgisayarınız varsa: Sadece ADB ve sistem bölümünü bağlama desteği olan bir kurtarmaya ve bilgisayarda platform-tools'un yüklü olmasına ihtiyacınız olacak.
1- İlk olarak kurtarmaya yeniden başlatmanız, telefonu bilgisayara bağlamanız ve sistem bölümünü bağlamanız gerekiyor. Eğer telefonun düzgün bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek isterseniz, adb devices yapıp "recovery" modunda bir cihazı kontrol edebilirsiniz.
2- Şimdi build.prop'u çekin. Komutun BİRE BİR böyle olduğundan emin olun. SaR mekanizması nedeniyle birbirinin içinde 2 tane system klasörü var.
Code:
3- Şimdi daha yeni çektiğimiz build.prop dosyasını açın ve kaydetmek suretiyle içinden bu satırı silin;
Code:
ro.config.low_ram=true
4- Şimdi olduğu yere geri koyun.
Code:
5- Hepsinden sonra sadece sisteme yeniden başlatın ve kullanmaya hazırsınız.

Eğer bilgisayarınız yoksa: ROM'u rootlamanız ve metin düzenleme destekli bir root gezgini yüklemeniz veya build.prop düzenleyicisi yüklemeniz gerek. Benim kişisel tercihim Total Commander.
Total Commander'ı yüklediğinizi farz ediyorum. Eğer başka bir root gezgini/build.prop düzenleyicisini kullanacaksanız sadece bana uygulamanın adıyla ulaşın ve ben size işlem boyunca yardımcı olacağım.
1- Eğer Total Commander'ı ilk defa yükediyseniz; data, system gibi okunamayan klasörleri okumada root kullanması için ayarlamamız gerekiyor.
[Sağ üst üç nokta > Ayarla... > "Her yerde root özellikleri"ni işaretleyin]
2- Şimdi TotalCMD'yi kapatıp açın ve [File system root > system] dizinine gidin.
3- Şimdi listelemenin en altında yer alan build.prop dosyasını METİN OLARAK TotalCMD-Editor kullanarak açın.
4- Şimdi bu satırı bulun ve silin.
Code:
ro.config.low_ram=true
5- Dosyayı kaydederken düzenleyici bir bölümün yeniden bağlanıp bağlanmayacağını soracak. Sadece onaylayın ve dosya kaydedilecektir.
6- Şimdi sadece sistemi yeniden başlatın. Yeniden başlatma sonrası telefon 1 dakikalığına kasabilir. Bu sadece tek seferliktir ve sonraki yeniden başlatmalarda bile sistem daha kasmayacaktır.

Bayrağı bulmamda yardımcı olduğu için People11'a teşekkür ederim.​
yani android go açık olduğunda sistem de kasma mı yapıyor? Birde android q daki bluetooth sıkıntısı bunda da varmı?

windowzytch

Wind/owZ
Moderatör
Bluetooth sıkıntısı devam ediyor go modunu kapatınca kasmıyor ama pil tüketimi artar diye düşünüyorum
BT sorununu foruma attıktan çok daha sonra fark etmiştim. Benim telefonumun ekranın kırılması da beni şimdilik testlerden saf dışı etti.

Go moduna gelince. Go modu kapanınca pil tüketimi alabildiğine azaldı.

build.prop da gerekli değişikliği yapmama rağmen kullanılmayacak şekilde kasıyor. Gayet akıcı şekilde çalışırken sık bir şekilde 3-4 saniyeye varan takılmalar donmalar mevcut. Ekran kilidi yokken de güç tuşuna 2 saniye geç tepki veriyor. build.prop izinleri ne olmalı orada mı bir hata yapıyorum acaba ? Root explorer ile yapıyorum düzenlemeleri.

MehmetKCR

Mehmet KOÇER
Moderatör
build.prop da gerekli değişikliği yapmama rağmen kullanılmayacak şekilde kasıyor. Gayet akıcı şekilde çalışırken sık bir şekilde 3-4 saniyeye varan takılmalar donmalar mevcut. Ekran kilidi yokken de güç tuşuna 2 saniye geç tepki veriyor. build.prop izinleri ne olmalı orada mı bir hata yapıyorum acaba ? Root explorer ile yapıyorum düzenlemeleri.
Go modunu kapatmanıza rağmen böyle bir hata var ise optimizasyon sorunu vardır. Tavsiyem başka rom kurun

windowzytch

Wind/owZ
Moderatör
Bu soruna ROM'un derlendiği zamandaki kaynaklar sebep olmaktadır. Aynı zamanda başka bir cihaza derlenen Arrow'da, bir Mi 9T kullanıcısının bildirdiğine göre, aynı donmalar mevcuttu. İllaki Android 11 kullanayım derseniz Revenge kullanmanızı tavsiye ederim.

baubora

Üye
Üye
merhaba konudan farklı olarak bir şey sormak istiyorum.Ben stock romdayım fakat ses seviyesi kulaklıkta çok az.bunun için herhangi bir kernel var mı? stock romu seviyorum ve
sadece bunu düzeltmek istiyorum

windowzytch

Wind/owZ
Moderatör
merhaba konudan farklı olarak bir şey sormak istiyorum.Ben stock romdayım fakat ses seviyesi kulaklıkta çok az.bunun için herhangi bir kernel var mı? stock romu seviyorum ve
sadece bunu düzeltmek istiyorum
Merhabalar! Bu konuda, bende böyle bir sorun olmadığı için, yardımcı olamayacağım. Ancak geçici bir süre custom ROM geçip onda aynı sorun var mı diye bakabilirsiniz. ;)

Kayıtlı Kullanıcı
Üye
Bu soruna ROM'un derlendiği zamandaki kaynaklar sebep olmaktadır. Aynı zamanda başka bir cihaza derlenen Arrow'da, bir Mi 9T kullanıcısının bildirdiğine göre, aynı donmalar mevcuttu. İllaki Android 11 kullanayım derseniz Revenge kullanmanızı tavsiye ederim.
stabil, özelleştirilmeli, pil süresi iyi bi rom önerir misin?