Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Signal mesajlaşma uygulaması kullanıcılar arasında her türlü iletişimi güvende tutmak için uçtan uca şifreli iletişim sağlayan açık kaynak kodlu bir mesajlaşma habercisidir. Bugün dünyanın önde gelen kullanıcı gizliliği ve güvenliğini savunan bir çok aktivist güvenli mesajlaşma için Signal mesajlaşma uygulamasını tavsiye ediyor.

Bu yazımızda Signal’in sunduğu özelliklere, kullanılabilirliğine ve güvenlik açısından ne noktada durduğuna bakacağız.

Öne çıkan özellikler
 • Uçtan uca şifreleme (E2E)
 • Şifreleme algoritmaları: Metin mesajları, sesli mesajlar ve görüntülü aramalar için Mükemmel İletim Gizliliği (PFS) ile Signal protokolü
 • Açık kaynak kodlu yazılım
 • Kaybolan mesajlar (kendi kendini imha eden mesajlar)
 • Yayınlanan şeffaflık raporları
 • Minimum veri toplama
 • IP adresleri günlüğe kaydedilmez
 • Signal’i SMS uygulaması olarak kullanabilme
 • Tamamen ücretsiz

Eksik yanlar
 • Kaydolmak bir telefon numarası gerektirir

Şimdi Signal Messenger’ın temel özelliklerini kısaca ele alacağız.

Kısaca bilmeniz gerekenler.

Signal uygulamasının sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz için göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel özellikleri:
 • Signal genellikle mevcut olan en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak kabul edilir.
 • %100 açık kaynak kodlu. Kodları Github‘da mevcuttur.
 • Signal mesajlaşma Protokolü 2016 yılında bağımsız olarak denetlenmiştir.
 • Hizmet tamamen GDPR uyumludur.
 • Kullanıcılar için Android, iOS, Mac OS, Windows, Linux istemcileri.

Şirket Bilgileri
2013 yılında, Moxie Marlinspike (gerçek adı Matthew Rosenfeld) Signal uygulaması ve protokolünü geliştirmek için açık iletişim sistemleri kurdu. 2018 yılında Marlinspike ve Brian Acton, hem signal uygulamasının hem de signal protokolünün geliştirilmesini devralmak için Signal Messenger, LLC’Yİ kurdu.

Signal Messenger, LLC , 501 (c) (3) kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Signal Teknoloji Vakfı (aka Signal Foundation) tarafından finanse edilmektedir. Signal Foundation’ın tüm ürünleri ücretsiz ve açık kaynak bir yazılım olarak yayınlanmaktadır.

Signal’de hangi verileriniz saklanır?
Signal’i kullandığınızda, verileriniz cihazlarınızda şifreli olarak saklanır. Her kullanıcı için Signal sunucularında saklanan tek bilgi, kayıt olduğunuz telefon numarası, hizmete katıldığınız tarih ve saat ve en son oturum açtığınız tarihtir.

Bununla birlikte, mesajlarınızın kopyalarını saklamak istiyorsanız, bunları yedeklemek ve cihazınıza geri yüklemek için Signal’ı yapılandırmanız gerektiğini unutmayın.

Üçüncü taraf Test ve Signal denetimleri

Signal protokolünün resmi bir güvenlik analizi 2016’da yapıldı. Almanya, İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan gelen araştırmacılar tarafından yürütülen bu analize göre, Signal sisteminde büyük bir sorun yoktu. Araştırma Protokolün kriptografik şifreleme açısından sağlam olduğunu gösterdi.

Bu analiz, o zamandan beri yapılan araştırmada olduğu gibi protokolün sağlam olduğu sonucunu değiştirmeden birkaç kez daha güncellenmiştir. Son güncelleme Temmuz 2019’da yayınlandı.

Not: Eylül 2019’da, Signal uygulamasının Android sürümünün kullanıcı arayüzünde, bir saldırganın Signal kullanıcılarını dinlemesine izin verebilecek bir açık keşfedildi.

Vice.com‘a göre, hata bildirildiği gün düzeltildi.

Bir Android telefona Signal kurma

Android cihazlara Signal mesajlaşma uygulamasını kurmak için uygulamayı Play store mağazasından indirmeniz ve telefon numaranız ile kaydolmanız gerek. Her ne kadar telefon numarası ile kaydolmak anonimliği zedelese de kişilerinize ulaşmak ve hizmetin kötüye kullanımının engellenmesi için Signal telefon numaraları ile kaydolmayı zorunlu hale getirir.

Not: Signal uygulanmasını APK olarak yüklemek için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Ancak Signal geliştiricileri uygulamayı mümkünse resmi mağazalardan yüklemenizi tavsiye ediyor.

Not: Signal mesajlaşma uygulamasını varsayılan SMS uygulaması yaparsanız, Signal’de oturum açan kişilerinize normal SMS yollayamazsınız. Bunun sebebi Signal’in rehberinizde kayıtlı kişilerin Signal hesabı varsa sadece bu kişiler için Signal’in kendi sunucularından mesaj atmayı desteklemesi. Bu yüzden rehberinizde Signal kullanan kişiler varsa ve internet bağlantıları kapalıysa veya oturum açmamışlarsa iletileriniz internet üzerinden de onlara ulaşamaz. O yüzden Signal’i SMS uygulaması yaparken dikkatli kullanın.

Signal deneyimi

Signal uygulanmasını ilk açtığınızda Signal’de kayıtlı kişilerinizi ve onlarla iletişiminiz hakkında bilgiler görürsünüz. Arayüz sade ve kullanışlıdır.
704.jpg


Ancak Signal, gizliliğinizi artırabilecek, kullanıcı arayüzünü özelleştirebilmenize izin verecek veya animasyonlu çıkartmalar gibi kullanışlı özellikler ekleyebileceğiniz bir dizi özelliğe sahiptir. İşte bu özelliklerden bazıları:
 • Güvenli bağlantı göstergeleri-İOS ve Masaüstü Signal uygulamaları için tüm iletişim her zaman güvenlidir. Android uygulaması için, bir görüşmenin metin giriş alanı “Signal mesajı” bildirimini gösterecek ve mesaj gönder simgesi mavi olacak ve bağlantı güvenli olduğunda kapalı bir kilit resmi içerecektir.
 • Farklı emoji şekilleri-emoji çeşitleri ile mesajlara hızlı bir şekilde cevap verin.
 • Sadece bir kez gözükecek medyalar-mobil cihazlarda, fotoğrafları ve videoları bir kez görüntülendikten sonra kaybolacak şekilde yapılandırabilirsiniz.
 • Grup sohbetleri-aileniz ve diğer insan gruplarıyla bağlantıda kalın.
 • Insights-Android kullanıcıları için, Signal mesajlarınızın yüzde kaçının şifrelenmiş olarak gönderildiğini gösteren bir sistem.
 • Kaybolan mesajlar – belirli bir süre geçtikten sonra mesajları hem sizin hem de mesajlaştığınız kişilerin cihazlarında kaybolacak şekilde ayarlayın.
 • Güvenlik Numaraları-güvenlik numaralarını karşılaştırarak konuşmak istediğiniz kişilerle iletişim kurduğunuzdan emin olun.
 • Şifreli çıkartmalar-güvenliğinizden ödün vermeden biraz eğlence.
Signal mobil uygulamaları Apple uygulama mağazasında 5 üzerinden 4,8 ve Google Play mağazasında 5 üzerinden 4,5 puan almış.

Signal masaüstü istemcileri

Signal resmi olarak aşağıdaki masaüstü platformlarını destekler:
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux (64 bit ve 32 bit)
Windows ve MacOS işletim sistemlerine Signal’i kurmak normal bir uygulama kurmak gibidir. Ancak bu işlem Linux işlemciler de bu kadar kolay değil. Kurulum için Linux komut satırında biraz uğraşmanız gerekebilir. Ancak birkaç adımdan sonra Signal kullanılmaya hazır hâle gelecektir.

Telefon numaranız Signal’ın sizi tanımlayabilmesinin tek yolu olduğundan, mobildeki hesabınızı Signal masaüstüne bağlamanız gerekir. Signal Masaüstünü ilk kez başlattığınızda, Signal, numaranız ile kayıtlı cihaza bağlantıyı kurmanız için kullanabileceğiniz bir QR kodu görüntüler:
signal-desktop-linking.png


Signal masaüstü istemcisini mobil cihazınıza bağlamak ve verilerinizi ikisi arasında senkronize etmek için bu pencerenin altındaki talimatları izleyin.

Masaüstü istemciyi cep telefonunuzla senkronize ettiğinizde, Signal arayüzü Signal’de kayıtlı rehberinizle birlikte açılır.
signal-desktop-interface.png


Destek
Signal destek, formu farklı konularda merak ettiğiniz sorulara cevap vermek için hazırlanmış 70 tane farklı destek cevaplarından oluşur.
signal-support-page.png


Signal ne kadar güvenli ve özel
Güvenlik
ve kullanıcı gizliliği söz konusu olunca Signal hep kazanan tarafta. Signal protokolü o kadar popüler oldu ki bugün WhatsApp, Google Allo, Facebook Messenger ve benzeri birçok mesajlaşma uygulaması bu protokolü kullandıklarını iddia ediyor. Ve yukarda belirttiğimiz gibi Signal mesajlaşma uygulaması çok az veri kaydediyor.

Şeffaflık Raporları
Signal mesajlaşma uygulaması buradaki bağlantıda görebileceğiniz gibi sadece 2016 yılına ait detaylı olarak sadece 1 tane şeffaflık raporu yayınladı.
signal-encryption-report-.png


Sonuç: 2021’de Signal kullanmayı düşünün
Signal, bugün mevcut olan en güvenli mesajlaşma uygulamalarından biri.

Ayrıca, Whatsapp ve Facebook ile alakalı gizlilik endişeleri arttıkça, insanların 2021’de adeta akın ettiği Whatsapp‘a karşı harika bir alternatif.

Ama bu konuda tavsiyemi dinlemenize gerek yok. Kullanıcılar her yönden Signal’in gizlilik dünyasına koşuyor. The Verge’de Şubat 2020 de yayınlanan bir makaleye göre, Avrupa Birliği çalışanlarına kamudaki yaptıkları anlık mesajlaşmalar için Signal’a geçmelerini söyledi.

Ve önde gelen gizlilik ve güvenlik savunucularından Signal için söylenen şu sözleri unutmayalım.


“Signal’i her gün kullanıyorum.”
699.jpg

Edward Snowden Whistleblower yazılımlar ve gizlilik savunucusu

“Signal’e güveniyorum çünkü
çok iyi tasarlanmış, ancak daha
önemli olan nasıl tasarlandığı: açık kaynak, uzmanlar tarafından incelendi ve tamamen hibelerle veya bağışlarla finanse edildi
700-1.jpg

Jack Dorsey
Twitter ve Square CEO’su


“Signal en denetlenebilir olan şifreleme araçlarına sahip. Aynı zamanda o
ücretsizdir ve güvenlik uzmanlarınca incelendi. Ben
insanları her zaman onu kullanmaya teşvik ediyorum
701-1.jpg

Laura Poitras
Oscar ödüllü film yapımcısı ve gazeteci


“Hem güvenlik hemde kullanılabilirlik açısından ondan etkilendim. Bu benim ilk şifreli konuşma tercihim.”
702.jpg

Bruce Schneier
Dünyaca ünlü güvenlik uzmanı

Kaynak: Restoreprivacy
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!