Portal Syncthing: Açık Kaynak Eşlerarası (P2P) Dosya Eşitleme Aracı

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Staff member
Moderatör
Messages
54
Likes
112
#1
Özet: Syncthing, dosyaları birden çok cihaz (bir Android telefon dahil) arasında senkronize etmek için kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir eşler arası (P2P) dosya senkronizasyon aracıdır.

Genellikle, dosyalarımızın bulutta yedeğini alırken paylaşmayı kolaylaştırmak için MEGA veya Dropbox gibi bir bulut senkronizasyon çözümümüz var.

Ancak, dosyalarınızı bulutta depolamadan birden çok cihaz arasında senkronize etmek istiyorsanız ne yaparsınız?

Syncthing işte burada önemli bir çözümle geliyor.

Syncthing: Dosyaları cihazlar arasında senkronize etmek için açık kaynaklı bir araç


Syncthing, dosyalarınızı birden fazla cihazda senkronize etmenize olanak tanır (Android akıllı telefonlar için destek dahil). Öncelikle Linux'ta bir web kullanıcı arayüzü üzerinden çalışır, ancak aynı zamanda bir GUI (ayrı olarak kurmak için) sunar.

Bununla birlikte, Syncthing herhangi bir bulut ortamı kullanmaz – çünkü, eşler arası bir dosya senkronizasyon aracıdır. Verileriniz merkezi bir sunucuya gitmez. Bunun yerine, veriler aralarındaki tüm cihazlarla senkronize edilir. Dolayısıyla, Linux'taki tipik bulut depolama hizmetlerinin yerini almaz.

Uzak cihazlar eklemek için, sadece cihaz kimliğine ihtiyacınız var (veya sadece QR kodunu tarayın), hiçbir IP adresine ihtiyacınız yok.

Dosyalarınızın uzaktan yedeklenmesini istiyorsanız, muhtemelen bunu değil bir bulut ortamı kullanmanız gerekir..


Her şey düşünüldüğünde, Syncthing pek çok şey için kullanışlı olabilir. Teknik olarak, önemli dosyalarınızı birden çok sistemde güvenli ve özel olarak, verilerinizi gözetleyen kimsenin endişesi olmadan erişilebilir hale getirebilirsiniz.

Örneğin, bazı hassas dosyaları bulutta depolamak istemeyebilirsiniz - böylece bu dosyaların bir kopyasını senkronize etmek ve saklamak için başka güvenilir cihazlar ekleyebilirsiniz.

Kısaca anlatmış olsam da, göründüğünden daha fazlası var. Ayrıca nasıl çalıştığına dair kafa karışıklığını gidermek için resmi SSS sayfasını okumanızı tavsiye ederim – tabi ki eğer ilgileniyorsanız.

Syncthing’in Özellikleri

Muhtemelen bir senkronizasyon aracında çok fazla seçenek istemezsiniz.Dosyalarınızı senkronize etmek için güvenilir bir şekilde çalışmalı ve son derece basit olmalıdır.
Syncthing gerçekten oldukça basit ve anlaşılması kolaydır. Ancak işlevselliğinin her zerresini kullanmak istiyorsanız belgelere bakmanız önerilir.

Burada, Syncthing'in birkaç yararlı özelliğini vurgulayacağım:

Çapraz Platform


Açık kaynaklı bir çözüm olarak Windows, Linux ve macOS'u destekler.

Buna ek olarak Android akıllı telefonları da destekliyor. Bir iOS cihazınız varsa hayal kırıklığına uğrayacaksınız - şimdiye kadar iOS desteği planı maalesef ki yok.

Syncthing gerçekten oldukça basit ve anlaşılması kolaydır. Ancak işlevselliğinin her zerresini kullanmak istiyorsanız belgelere bakmanız önerilir.

Dosya Sürümlendirmesini Senkronize Etme

Eşitleme, eski dosyaları değiştirilirse veya silinirse arşivlemek için çeşitli Dosya Sürümleme yöntemlerini kullanır.

Varsayılan olarak kapalıdır. Ancak, senkronize edilecek bir klasör oluşturduğunuzda, dosya sürümü belirlemeyi tercih ettiğiniz yöntemle değiştirme seçeneğini bulacaksınız.

Kullanımı Kolay

Eşler arası bir dosya senkronizasyon aracı olsa da, gelişmiş ayarlamalar olmadan kutudan çıktığı gibi çalışır.

Ancak, gerektiğinde gelişmiş ayarları yapılandırmanıza izin verir.


Güvenlik

Verilerinizi herhangi bir bulut hizmeti sağlayıcısıyla paylaşmasanız bile, bir dinleyici eşler arası iletişimi dinlemeye çalışabilir. Bu nedenle, Syncthing, iletişimin TLS kullanılarak güvence altına alınmasını sağlar.

Buna ek olarak, yalnızca açıkça izin verdiğiniz cihazların/bağlantıların verileri senkronize etmek/okumak için erişim izni verileceğinden emin olmak için sağlam kimlik doğrulama yöntemleri vardır.

Android akıllı telefonlar için, Orbot uygulamasını kullanıyorsanız trafiği Tor üzerinden de yönlendirmeniz mümkün. Ayrıca Android için birkaç başka seçenek de bulacaksınız.

Diğer İşlevler


Aracı kendiniz keşfederken, kaç klasörü senkronize edebileceğiniz ve senkronize edebileceğiniz cihaz sayısı konusunda herhangi bir sınırlama olmadığını fark edeceksiniz.

Bu nedenle, birçok kullanışlı özelliğe sahip ücretsiz ve açık kaynaklı bir çözüm olması, onu eşler arası bir senkronizasyon istemcisine sahip olmak isteyen Linux kullanıcıları için etkileyici bir seçim haline getirir.

Syncthing'i Linux'a Kurma

Resmi indirme web sayfasında bir .deb dosyası var ancak bir .AppImage dosyası maalesef ki yok. Ancak Snap mağazasında anlık bir paket alırsınız.

Ancak debian yazılım merkezinde syncthing’i bulamayabilirsiniz (bulursanız bile en son sürüm olmayabilir).

Not: Tarayıcı yerine GUI kullanmak istiyorsanız bir Syncthing-GTK kullanıcı arayüzü de mevcuttur.

Debian tabanlı bir dağıtımınız varsa, terminali kurmak için de kullanabilirsiniz - talimatlar resmi indirme sayfasındadır.

Android

Android için Syncthing'i F-Droid mağazasından indirin

Syncthing ile deneyimim

Şahsen, Pop! _OS 19.10'a yükledim ve bunu yazmadan önce bir süre kullandım.

Klasörleri eşitlemeyi, kaldırmayı, dosya sürümü oluşturmanın nasıl çalıştığını görmek için yinelenen dosyalar eklemeyi vb. Denedim. Gayet iyi çalıştı.

Ancak onu bir telefonla (Android) senkronize etmeyi denediğimde senkronizasyon biraz geç başladı, çok hızlı olmadı. Dolayısıyla, senkronizasyonu açıkça zorlama seçeneğimiz varsa, bu yardımcı olabilir. Yoksa ek bir özelliği vardı da ben mi kaçırdım? Yaptıysam yorumlarda bana bildirin.

Teknik olarak, çalışmak için sisteminizin kaynaklarını kullanır - bu nedenle, senkronizasyona bağlı birkaç cihazınız varsa, senkronizasyon hızını potansiyel olarak iyileştirmelidir (yükleme/indirme).

Genel olarak, oldukça iyi çalışıyor - ancak verileriniz için tek yedekleme çözümü olarak ona güvenmemeniz gerektiğini söylemeliyim.


Syncthing'i henüz denediniz mi? Cevabınız evet ise, deneyiminiz nasıldı? Aşağıdaki yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

Ayrıca, bazı harika şeyler biliyorsanız mutlaka bana bildirin.
Çeviri: Süleyman Poyraz
Kaynak: İtsFoss

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Top