/*

Mod The Helpful Fox Senko-san Edition for General Mobile GM 5 by Wind/owZ x ios7jbpro

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

windowzytch

Wind/owZ
Moderatör
Messages
101
Likes
255
Location
Japan
#1


Hello weeb DevOtag users! Today, I announce you all a new splash I packed for General Mobile GM 5 using this tool, which is placed on XDA.

Merhaba weeb DevOtağ kullanıcıları! Bugün, sizlere XDA'da yer alan bu aracı kullanarak paketlediğim yeni bir splash'ı duyuruyorum.

Aciklama

So, this is a splash that's flashable through a recovery that supports flashing Boot Logo or has a terminal built in. It has 2 themes - With gradient (Based on Flowdor's gradients) and without gradient. Choose one according to your tastes and enjoy. =)
(The Helpful Fox Senko-san is a manga, which had an anime adaptation of in April 10 - June 26, 2019.)

Şöyle ki, bu, Boot Logo yüklemeyi destekleyen veya içerisinde kendiliğinden terminal bulunduran recoveryler tarafından yüklenebilen bir splash'tır. 2 teması var - Gradyanlı (Flowdor'dan esinlenilme) ve gradyansız. Damak tadınıza göre birini seçin ve tadını çıkarın. =)
(Yardım Eden Tilki Senko-san, 10 Nisan - 26 Haziran 2019 aralığında anime adaptasyonuna sahip olmuş bir mangadır.)

talimatlar

1- Open your recovery and choose the desired splash variant through its file manager.
2- Select installation destination as "Boot Logo" (This is SO IMPORTANT!) and flash it.
3- Try rebooting to recovery first. If you have an issue, like Linux penguin coming up (recovery) or device being soft-bricked (fastboot), just flash the stock splash with the method that I've stated in brackets.

1- Reboot to your recovery and then open its terminal.
2- We need to find where splash partition is located first. So, navigate to /dev/block/platform/soc.0/7824900.sdhci/ (This may vary according to your device's partition table.)
3- Now take ls | grep splash. Do you see an output called "splash"? If yes, go ahead to step 4. Else, you need to struggle to find that partition. We don't want to flash into a wrong partition and, possibly, brick our device, do we?
4- Now issue this piece of commands without navigating anywhere else and reboot to recovery:
Bash:
dd if=/path/to/splash_[grad|nograd].img of=./splash
reboot recovery
5- Do you see the new splash? If yes, congratulations! You did it. Else, you'll need a recovery that has Boot Logo flashing I guess.

1- Kurtarma modunuzu açın ve dosya yöneticisiyle tercih ettiğiniz splash'ı seçin.
2- Yükleme hedef bölümünü "Boot Logo" (Bu ÇOK ÖNEMLİ!) olarak seçin ve yükleyin.
3- Önce kurtarma moduna yeniden başlatmayı deneyin. Eğer, Linux pengueninin gelmesi (kurtarma modu) veya cihazın soft brick olması (fastboot) gibi, bir sorunla karşılaşırsanız, sadece stok splash'ı parantez içinde belirttiğim yöntemle yükleyin.

1- Kurtarmaya yeniden başlatın ve sonra terminalini açın.
2- Öncelikle splash bölümünün nerede yer aldığına bakmak lazım. Dolayısıyla, /dev/block/platform/soc.0/7824900.sdhci/ (Cihazınızın bölüm tablosuna göre bu değişebilir.) dizinine gidin.
3- Şimdi ls | grep splash çekin. "splash" diye bir çıktı görüyor musunuz? Öyleyse adım 4'e geçin. Yoksa o bölümü bulmanız için çekişmeniz lazım. Yanlış bir bölüme yüklemeyi ve, bir ihtimalle, cihazı bricklemeyi istemiyoruz, değil mi?
4- Şimdi bu komut parçasını başka bir dizine geçmeden verin ve cihazı kurtarmaya yeniden başlatın:
Bash:
dd if=/path/to/splash_[grad|nograd].img of=./splash
reboot recovery
5- Yeni splash'i görüyor musunuz? Öyleyse, tebrikler! Yaptınız. Yoksa sanırım Boot Logo yükleme destekli bir kurtarmaya ihtiyacınız olacak.

Dipnot

- If you encounter problems while flashing the splash I MADE on a device that's other than GENERAL MOBILE GM 5, this is not my fault. I don't have all devices with codename seed or crackling. Thus, I can't test it.
- If you want a variant for your phone, just hit me up through Telegram (@WindowZytch) and I'll surely reply you.

- Eğer BENİM YAPTIĞIM splash'ı GENERAL MOBILE GM 5'TEN başka bir cihazda yüklemeye çalışırsanız, bu benim hatam değil. seed veya crackling kod adlı her cihaza sahip değilim. Bu yüzden, deneyemiyorum.
- Eğer kendi telefonunuz için bir türünü istiyorsanız, sadece bana Telegram'dan ulaşın (@WindowZytch) ve mutlaka size döneceğim.

Hatalar

Don't say "What can be the bug on this splash?". Even a plain image may have bugs.
The image gets a little bit cut off from bottom. I don't know if it's just me or not. So, if that happens, don't report me.

"Bu splash'ta nasıl hata olabilir ki?" demeyin. Düz bir resmin bile hataları olabilir.
Resim alt tarafta çok az kesiliyor. Sadece bende mi oluyor yoksa başkalarında da mı oluyor bilmiyorum. O yüzden, eğer olursa, bana bildirmeyin.

Tesekkurler

General idea, packing and testing // Genel fikir, paketleme ve test etme: @windowzytch
Idea for Japanese text usage // Japonca metin kullanımı için fikir: Ryuzaaki_San
Japanese translation of "General Mobile 5" // "General Mobile 5"in Japonca çevirisi: Tenshi2112
Gradient // Gradyan: ios7jbpro

EkranGoruntuleri

owZ' Stuff

Indirme

You need to like this in order to view this content.
 
Last edited:
Top