Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Merhaba, bu yazımızda kullanıcılarının verilerine saygı duyduğunu iddia eden ve de kullanıcılarına açık kaynak yazılımlar kullanma imkânı sunan önde gelen 2 e-posta hizmetinin gizlilik politikalarına ve neler topladıklarına göz atacağız.

İlk inceleyeceğimiz mail hizmeti Tutanota.

Tutanota
Tutanota, Almanya merkezli bir e-posta şirketi. Sunduğu çözümler ve getirdiği yenilikler ile gizlilik odaklı e-posta servisleri arasında ön plana çıkmış durumda. Tutanota, Avrupa ülkelerinin tümünde geçerli tüketici koruma kanunu GPDR yasalarına da tabii.

Tutanota’nın Gizlilik Politikası
Tutanota, ücretsiz sürümün yanında kullanıcılarına ücretli sürümler de sunduğu için ücretli seçeneklerden herhangi biri için ödeme yapan kullanıcıların alışveriş etkinliklerini kayıt altına alıyor.

Kayıt altına alınan veriler şu şekilde:
  • İkametgah adresleri
  • Fatura adresi (özel kullanıcılar için isteğe bağlı)
  • KDV kimlik numaraları.
Seçilen ödemeye bağlı olarak da şu veriler kayıt altına alınır;
  • Banka bilgileri (hesap kartı, İban, banka adı)
  • Kredi kartı bilgileri
  • Paypal kullanıcı adı
Tüm bunların yanında kişisel kullanım kolaylığı açısından e-posta adresiniz ve bunlara bağlı iletileriniz sunucularda şifreli şekilde saklanır. Ancak IP adresiniz kayıt altına alınmaz ve kullandığınız mail adresi ile ilişkilendirilmez.

Bunların yanında Tutanota’nın mobil uygulamaları Google servislerini kullanmaz ve izleyiciler barındırmaz.

Eğer Tutanota kullanmaktan vazgeçerseniz verileriniz 30 gün sonunda tamamen silinir.

Proton Mail
İsviçre merkezli
e-posta servisi Proton mail dünyanın en büyük şifreli e-posta servisidir. Ayrıca merkezi olan İsviçre, dünyada en sıkı gizlilik yasalarının uygulandığı ülke.

Proton Mail Gizlilik Politikası
Tutanota’da olduğu gibi Proton Mail’de de ücretsiz hesap açmak herhangi bir kişisel veri gerektirmez. Ancak ister ücretsiz hesap açın isterseniz de ücretli hesap açın IP adresiniz günlük olarak kayıt altına alınır ve 24 saat içinde silinir.

Mail iletileriniz özellikle de şifreli gönderiler ve Proton Mail kullanıcılarından gelen tüm mailler şifreli şekilde saklanır ve bunlara erişim yoktur. Ancak Proton Mail dışındaki e-posta sağlayıcılarından gelen şifresiz mesajlar antivirüs yazılımlarıyla güvenlik için taranır. Yine Proton Mail’den ücretli planlar satın alırsanız ödemeler 3. taraf şirketler aracılığıyla gerçekleşeceği için üçüncü taraflar da dahil Proton Mail;
  • Ödeme bilgilerinizi
  • Ödeme adresinizi
  • Kredi kartı bilgilerinizi
kayıt altına alır.

Ancak Proton Mail anonim olarak bitcoin ödemelerine de imkan sağlar. İsterseniz bitcoin üzerinden anonim olarak ücretli seçenekleri satın alabilirsiniz. Gene Proton Mail’e ait mobil uygulamaları kullanırsınız. Hata tespitleri için cihaz özellikleriniz gibi bazı teknik detaylar Proton tarafından kayıt altına alınır. Proton Mail hizmetlerini kullanmayı bırakıp e-posta adresinizi silerseniz kişisel tüm verileriniz 14 gün sonunda silinir.

Proton’un internet adresinde yer alan şeffaflık raporunda Proton, taciz, işkence, adam öldürme, terör vb. konularda mahkemelere ve kolluk kuvvetlerine, kullanıcılara ait bazı kişisel verileri açıklayacağını belirtmiş ancak bunlar arasında şifreli e-posta kayıtları yok.

Proton, İsviçre mahkemeleri tarafından onaylanmamış hiçbir mahkeme kararına uymayacağını ve İsviçre mahkemeleri tarafından onaylanmayan bir karar hakkında veri paylaşımında bulunmanın İsviçre kanunlarına göre suç olacağını belirtiyor. Proton, şeffaflık raporunda açıkladığına göre 2017 ve 2019 yılları arasında İsviçre mahkemeleri de dahil Avrupa ve Asya ülkelerinden gelen toplam 218 mahkeme kararına olumlu yanıt vererek veri paylaşımında bulunmuş.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!