Portal Twitter, Facebook, Youtube ve Reddit gibi Popüler Sosyal Medya Platformlarına Merkezi Olmayan, Eşler Arası (P2P), Açık Kaynak Alternatifler

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Facebook’un mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın aldığı kullanıcı verilerini Facebook ve 3. taraf pazarlama şirketlerine satacağını ve bu kararın Avrupa dışındaki kullanıcılar için zorunlu olduğunu duymayan kalmadı. Ya sözleşmeyi kabul edecek yada WhatsApp’ı kullanmayı terkedeceksiniz.

Gizliliğine önem gösteren insanlar çok önceden olayların bu yönde gelişeceğini biliyorlardı. Sonuçta, Facebook, satın aldığı zaman neredeyse hiçbir değeri olmayan WhatsApp gibi bir mobil uygulama için 19 milyar dolar ödedi. İşte şimdi Facebook bu 19 milyar dolarlık yatırımın karşılığını almayı bekliyor. Bunu da WhatsApp’tan aldığı kişisel verileri reklam şirketlerine satarak yapacak. Böylece kullanıcılar ekranlarında daha çok kişiselleştirilmiş reklamlar görecek.

Eğer siz de Facebook, Google, Twitter gibi büyük teknolojilerin “Ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin.” tavrından bıktıysanız, artık alternatif sosyal medya platformlarını denemelisiniz.

Bu alternatif sosyal platformlar açık kaynaktır, eşler arası (P2P) ya da Blockchain teknolojilerine dayanan merkezi olmayan bir yaklaşım benimserler, hatta bazıları self-hosted ( kendi kendine cihazda barındırma) olma özelliğini gösterir.

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu alternatifler, size daha önce sunulan deneyimlerden farklı gelebilir; fakat bu platformlar sizin gizliliğinizi ya da ifade özgürlüğünüzü ihlal etmezler. Bu hizmetin karşısında ödenmesi gereken küçük bir fedakarlık olarak düşünülebilir.


1) Minds
Neye alternatif? Facebook ve YouTube
Özellikleri: Açık kaynak, Blockchain
Self-host: Yok


Minds üzerinden videolar, blog yazıları ve fotoğraflar paylaşabilirsiniz; durumunuzu düzenleyebilirsiniz. Ayrıca güvenli bir şekilde arkadaşlarınızla ya da gruplarla mesajlaşabilir ve görüntülü konuşma gerçekleştirebilirsiniz. Trend akışlar ve etiketler sayesinde ilgilendiğiniz konulara kolayca ulaşabilirsiniz.

Dahası, katkılarınız sayesinde jeton kazanma seçeneğiniz var. Bu jetonları kanalınızı yükseltmek için kullanabilirsiniz.


2) Aether
Neye alternatif? Reddit
Özellikleri: Açık kaynak, Eşler arası ağ
(P2P)
Self-host: Yok
aether-reddit-alternative6831907188123012215.png

Aether, kontrollü denetim ve moderatör seçimleriyle kendi kendini yöneten topluluklar için açık kaynak ve eşler arası (P2P) bir platformdur.

Aether’deki içerikler sistemde kalıcı değildir ve biri tarafından kaydedilmezse 6 ay sonra silinir. Eşten eşe (P2P) ağ olduğu için merkezi sunucular da yoktur.

Aether’in bir diğer ilginç özelliği demokratik toplulukları içermesidir. Topluluklar oylamalarda bulunarak kendi moderatörlerini seçebilir ya da onları sorgulayabilirler.


3) Mastodon
Neye alternatif? Twitter
Özellikleri: Açık kaynak, Merkezi yok
Self-host: Var

mastodon8517885115706560190.png


Aslında; Mastodon, FOSS severler tarafından çoktandır biliniyor.

Mastodon, Twitter gibi yalnızca bir internet sitesi değil; kesintisiz bir sosyal medya deneyimi sağlayan binlerce farklı topluluk, organizasyon ve bireyler sayesinde işleyen bir ağdır. Kendi Mastodon modelinize ev sahipliği yapabilir ve diğer Mastodon modellerini bağlantı kurabilirsiniz. Kendi Mastodon modelinizi kurmak istemiyorsanız “Mastodon Social” gibi var olan modellere katılabilirsiniz.


4) LBRY
Neye alternatif? YouTube
Özellikleri: Açık kaynak, Merkezi yok, Blockchain
Self-host: Yok
lbry-interface584169126810541405.jpg


Özüne bakıldığında, LBRY blockchain tabanlı merkezi olmayan bir protokoldür. Bu protokolün yanı sıra, kendi kripto para birimini tarafından desteklenen bir dijital pazar vardır.

LBRY, kullanıcıların; film, kitap ve oyun gibi dijital içerikleri sunmasına olanak sağlasa da piyasaya çıkış nedeni YouTube’a bir alternatif olmaktır. Odysee üzerinden video paylaşma platformuna erişebilirsiniz.


5) KARMA
Neye alternatif? Instagram
Özellikleri: Merkezi yok, Blockchain

Self-host: Yok
karma-app6092610297394567867.jpg


KARMA, kripto para birimiyle yönetilen blockchain tabanlı bir ağdır. Açık kaynak bir blockchain platformu EOSIO üzerine kurulmuş, Instagram alternatifi bir platformdur. Kullanıcılar, içerikleri beğeni aldığı ya da paylaşıldığı zaman KARMA jetonları kazanırlar.

Bu jetonlar profil içeriğini yükseltmek için kullanılabilir. Aynı zamanda anlaşmalı kripto para birimleri kullanılarak gerçek paraya çevrilebilirler.

KARMAYA’ya Play Store ya da App Store üzerinden ulaşabilirsiniz.


6) Peertube
Neye alternatif? YouTube
Özellikleri: Merkezi yok, Eşler arası ağ (P2P)
Self-host: Var
peertube-federation-multiplicity6337405130764041313.jpg


Fransız şirket Framasoft tarafından geliştirilen Peertube, merkezi olmayan bir video platformudur. Kullanıcılar arasındaki bant genişliğini paylaşmak için BitTorrent protokolünü kullanır.

PeerTube’ın amacı kurumsal tekele direnmektir. Reklamlara bağlı değildir ve sizi izlemez. Yine de unutmamanız gerekir ki bu platformda IP adresleri anonim değildir.

Kullanılabileceğiniz çeşitli PeerTube modelleri vardır. Videolarınızı, hatta modelinizi kendiniz barındırabilirsiniz. Çoğu model ücretsiz olmasına rağmen, ücretli modeller de yok değildir.


7) Diaspora
Neye alternatif? Facebook
Özellikleri: Merkezi yok, Açık kaynak
Self-host: Var


Diaspora en eski merkezi olmayan ağlardan biridir. 2010’da Facebook’a alternatif olarak piyasaya sürülmüştür. İlk yıllarında hak ettiği ilgiyi görmesine rağmen artık sadece birkaç azınYok
üyeye sahiptir.

Mastodon gibi teslimat noktalarından (PoD) oluşur. Diaspora üzerinde herhangi bir teslimat noktasına (PoD) bağlanabilir ya da kendi teslimat noktanızı (PoD) barındırabilirsiniz. Bilgileriniz, Big Tech’in değil sizin kontrolünüzdedir.


8) Dtube
Neye alternatif? YouTube
Özellikleri: Merkezi yok, Blockchain
Self-host: Yok
dtube6035482704126244486.jpg


Dtube blockhain’e dayalı, merkezi olmayan ve YouTube’a alternatif olarak ortaya çıkan bir platformdur ve ara yüzü YouTube’a çok benzemektedir.

Çoğu blockhain’e dayalı ağ gibi Dtube da Dtube Coins (DTC) denilen kripto para birimi tarafından yönetilir. Video üreticisi, birileri videolarını izlediğinde ya da etkileşim aldığında DTC kazanır. Bu jetonları içeriğinizi desteklemek ya da anlaşmalı kripto para birimleri üzerinden gerçek paraya çevirmek için kullanabilirsiniz.


9) Signal
Neye alternatif? WhatsApp, Facebook Messenger
Özellikleri: Açık kaynak
Self-host: Yok
signal-shot5205258210009195318.jpg


WhatsApp’taki uçtan uça şifreli mesajların aksine, Signal sizi takip etmez, bilgilerinizi paylaşmaz ya da gizliliğinizi ihlal etmez.

Signal ilk olarak Edward Snowden’in desteğiyle ünlenmiştir. Elon Musk, Signal’le alakalı tweet attıktan sonra daha fazla bilinmeye başlamıştır.

Signal, mesajları ve aramaları uçtan uca şifrelemek için kendi geliştirdiği açık kaynak şifreleme protokolü olan Signal protokolünü kullanır.

Kaynak : Its’Foss
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!