Portal VokoscreenNG: Linux için Açık Kaynak Ekran Kayıt Aracı

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!
Status
Not open for further replies.

NaytSeyd

Super Moderator
Staff member
Super Mod
Messages
572
Likes
1,619
Location
Turkey
#1
Özet: Açık kaynak ekran video kaydı aracı olan Vokoscreen, vokoscreenNG olarak yeniden doğdu. Qt ve GStreamer kullanılarak sıfırdan oluşturulmuştur. Bu hafta ki açık kaynak yazılımın öne çıkan kısmında, vokoscreenNG'ye bir göz atalım.

Vokoscreen, vokoscreenNG olarak yeniden oluşturuldu

VOKOSCREENNG ARAYÜZÜ

Vokoscreen, zamanında Linux için en iyi ekran kayıt yazılımlarından biriydi. Modası geçmiş gibi görünen arayüzüne rağmen, hatrı sayılır sayıda iyi bir kullanıcı kitlesine sahipti. Bir süre boyunca Vokoscreen güncelleme almadı ve sonunda kullanımdan kaldırıldı. İyi bir haberimiz var. Vokoscreen, VokoscreenNG olarak aramıza geri döndü.

VokoscreenNG'deki NG, ‘New Generation’ yani ‘Yeni Nesil’ anlamına gelir. ‘Yeni Nesil’ denmesinde gerçekten bir haklılık payı var. Çünkü VokoscreenNG, Qt ve Gstreamer kullanılarak sıfırdan programlanmış.


VokoscreenNG'nin Özellikleri
VokoscreenNG, standart bir ekran kayıt aracından bekleyebileceğiniz tüm özelliklere sahiptir.


Masaüstünün tamamını, belirli bir alanı veya belirli bir uygulama penceresini kaydedebilirsiniz. Kayda başlamadan önce ekran ölçeklendirmesi yapabilir, zaman ayarlı kayıtlar alabilirsiniz. Çıktı alırken video formatını, codec bileşenini (x264 gibi), kare hızlarını ve bu tür diğer parametreleri seçebilirsiniz.

Kayıt için zaman sınırını ayarlayın

Ayrıca disk alanı kullanımını sınırlayabilir veya kayıtlar için sabit bir süre belirleyebilirsiniz.


Web kameranızı kaydedin

Web kamera görüntüsünü de kaydedebilirsiniz (mesela bir video konferans yapıyorsanız). VokoscreenNG'yi kullanırken keşfedebileceğiniz daha birçok özellik var.

Linux'a VokoscreenNG kurulumu
VokoscreenNG hala aktif geliştirme aşamasındadır ve bu makaleyi yazdığımız sırada maalesef DEB paketleri şeklinde sunulmuyor. AppImage ve diğer paketlerinise yakın bir zamanda sunulmasını beklıyoruz. Şu anda, aşağıdaki komutu kullanarak Fedora'ya yükleyebilirsiniz:
# dnf install vokoscreenNG


openSUSE’da, şunu kullanabilirsiniz:
# zypper install vokoscreenNG


Ubuntu ve diğer Ubuntu-tabanlı dağıtımlar için, Jim of Ubuntu Handbook tarafından oluşturulan gayriresmi PPA kullanabilirsiniz.
# add-apt-repository ppa:ubuntuhandbook1/appssudo
# apt update
# apt install vokoscreen-ng


PPA kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz PPA Guidebook’a bakabilirsiniz. Ayrıca PPA aracılığıyla yüklenen uygulamaları nasıl kaldıracağınızıda bilmenizde fayda var. Diğer dağıtımlar için (standart kullanıcılar için önermiyoruz) kaynak kodundan yüklemeniz gerekir. Bir süre daha beklemenizi ve 'kurulumu kolay' paketler çıktığında yüklemenizi öneriyoruz. O zamana kadar ekran kaydı için Kazam veya SimpleScreenRecorder'ı kullanabilirsiniz.


Sonuç olarak...

Vokoscreen, 6-7 yıl önce popüler bir programdı. Küllerinden doğup vokoscreenNG olarak yeniden karşıma çıkıp aktif olarak geliştirildiğini görmekten memnunum. Daha önce vokoscreenNG kullandınız mı ? Cevabınız evet ise, deneyiminiz nasıl ? Değilse, şans verip deneyecek misin ? Görüşlerinizi grubumuzda paylaşabilirsin.
Yazımız burada sona ermiştir...


Çeviri: Kerem Yürenk

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın
 
Status
Not open for further replies.
Top
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!
"