Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

naytseyd

Super Moderator
Yönetici
Super Mod
Mesajlar
703
Konum
Turkey
Açık kaynak topluluğu, farklı amaçlı kullanımlar için birçok alana hitap eden yazılımlar üretir. Daha önce etkileşimli animasyonlar oluşturmak için açık kaynak araçlardan bahsetmiştim. Şimdiki konumuz yazarların yaratıcı ve üretken olmalarına yardımcı olacak on bir açık kaynak araç.

Yazarlar neden açık kaynak araçları seçmeli?

Başlamadan önce açık kaynağın neden önemli olduğunu kısaca açıklamak istiyorum. Yazmak için kullandığımız yazılımları düşündüğümüzde, çoğu insan Microsoft Word veya Scrivener gibi büyük şirketler tarafından yazılmış programları tercih eder. Bu programlar maliyetlidir ve büyük programlar geliştiren ekipler tarafından oluşturulmuştur. Bu şirketler ve bu ekipler her an hizmeti sonlandırabilir ve artık ürün mevcut olmayabilir.

Açık kaynak programlar biraz farklıdır. Büyük çoğunluğu ücretsizdir. Bunları oluşturmak için kullanılan kod ücretsiz olarak kullanılabilir, yani bir yazılımın esas geliştiricisi proje üzerinde çalışmayı durdurursa, başka biri o yazılımı geliştirmeye devam edebilir.

Bu aynı zamanda, biraz kodlama bilginiz varsa, projeye de katkıda bulunabileceğiniz veya kendi programınızı oluşturarak daha iyi bir araç yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Her şey düşünüldüğünde, açık kaynak kodlu bir yazılım kullanmanın birçok faydası vardır. Öyleyse, yazarlar için en iyi açık kaynak kodlu araçlardan bazılarına bir göz atalım:

Not: Liste, belirli bir kritere göre sıralanmamıştır.


1. Bibisco
open-source-writers-tools-1.png


Bibisco, başta roman olmak üzere hikaye yazmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir uygulamadır. En iyi olduğu yer karakter oluşturucusudur. Bibisco size hikayenizdeki her karakter hakkında bir dizi soru sorar. Sorular, karakterinizin neye benzediğine, hislerinin ve geçmişinin nasıl olduğuna dair sağlam bir fikir oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca, karakterlerinizin zihinsel bir resmini oluşturmanıza yardımcı olan görüntüleri depolamak için bir alana da sahiptir.

Bibisco ayrıca, farklı bölümlerde hangi karakterlerin ve hangi konumların göründüğünü bir bakışta görmenizi sağlayan ilginç bir analiz özelliği ile birlikte geliyor. Temel biçimlendirme özelliklerine sahip iyi görünümlü bir metin editörü içerir.

Bibisco, GPL altında yayınlanıyor. Linux, Windows ve Mac için mevcut. Resmi web sitesinde veya GitHub sayfasında Bibiscohakkında daha fazlasını bulabilirsiniz.


2. Manuskript
open-source-writers-tools-2.png


Manuskript, diğer bir roman oluşturma aracıdır. Bu uygulama ana hatlara odaklanır. Ayrıntılı ana hat aracına bakarak hangi bölümün hangi aşamada olduğunu ve hangi karakterlerin hangi bölümlere dahil olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca bölümleri kolayca yeniden düzenleyebilirsiniz. Romanınızı oluşturmanıza yardımcı olmak için kar tanesi yöntemini kullanır.

Manuskript bir frekans analizörü içerir, böylece hangi kelimeleri veya ifadeleri ne sıklıkla tekrar ettiğinizi görebilirsiniz. Dikkat dağıtıcı olmayan bir yazma modu bile içeriyor.

Manuskript, GPL v3 altında yayınlanıyor. Linux, Windows ve Mac için mevcut. Hâlâ bir beta (yayın öncesi sürüm) olduğunu, geliştirmenin ilk aşamalarında olduğunu ve henüz kararlı bir sürüme sahip olmadığını belirtmeliyim. Ben kullanırken iyi çalıştı, ancak bunu aklınızda tutmalı ve gerekirse GitHub sayfasına gitmelisiniz.


3. Espanso
espansos-demo-1.gif


Kısaltılmış kelimeleri kullanarak daha fazla kelimeyi hızlı bir şekilde yazmak istiyorsanız Espanso gibi açık kaynak bir metin kısaltma aracını kullanmak isteyebilirsiniz.

Tamamen çevrim dışı çalışır ve sıklıkla kullanacağınız metinler için kısa kodlar oluşturup daha sonra onları uzun haliyle yazmanızı sağlar (Siz “öaky” yazınca bunu Özgür ve Açık Kaynak Yazılım olarak değiştirir ). Yazmayı hızlandırmak için bundan en iyi şekilde yararlanmanın yollarını bulabileceğinize eminim.

Ayrıca, nasıl kurulacağını ve başlayacağınızı öğrenmek için espanso hakkındaki makalemize bakmanızı öneririm.


4. GitBook
open-source-writers-tools-42850010922768430749.png


GitBook, esas olarak teknik yazılar yazmak için kullanılan bir araçtır. GitBook, yazdığınız belgedeki değişiklikleri takip etmek için git sürüm kontrol sistemini kullanır. Aynı zamanda birkaç kullanıcının bir kitap üzerinde iş birliği yapmasına olanak tanır.

Ücretsiz bir hesap seçebilir veya kullanıcı başına aylık 8 Amerikan doları ödeyebilirsiniz. İş birliği yapacağınız bir ekibiniz olmadığı sürece, ücretli planlara ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Üzerinde çalıştığınız bilgilere nasıl erişim vermek istediğinize bağlı olarak herkese açık alan veya özel bir alan oluşturmayı seçebilirsiniz. Gizli alana ise, yalnızca ekip üyeleriniz veya ortak çalışanlarınız erişebilir.

GitBook Editor, ayrı bir masaüstü uygulamasına ihtiyaç duymadan sayfaları doğrudan web tarayıcısında çevrim içi olarak düzenlemenizi / oluşturmanızı sağlar. Yani herhangi bir platformda (Linux, Windows veya Mac) kullanabilirsiniz.


5. KIT Scenarist
scenarist-script3943313589125987244.png


Senaryo yazımı (veya benzeri herhangi bir türün yazımı) ile ilgileniyorsanız, KIT Scenarist, gündelik ve profesyonel kullanım için harika bir çözümdür.

Kartları oluşturma / yönetme, projeniz hakkında istatistikler alma ve kullanımı kolay bir Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GKA,İngilizce: Graphical User Interface; GUI) ile komut dosyanız üzerinde rahatça çalışmak için tüm araştırma malzemelerinizi düzenleme gibi birçok özellik sunar.


6. Ghostwriter
open-source-writers-tools-6773838086719830245.png


Ghostwriter benim favori metin düzenleme aracımdır. (Aslında, bütün yazılarımı onunla yazıyorum.) Bu uygulama, belge oluşturmak için Markdown editörünü kullanmanıza olanak tanır. Tasarımı dikkat dağıtmayan bir markdown editörüdür. HTML, Word, ODT, PDF, Epub ve daha fazla türde dosya kaydetmenize olanak tanır. Güzel olan özelliklerinden biri de, yazıları Epub olarak kaydederseniz başlıkları bölümlere dönüştürür.

Ayrıca, rahatça yazma veya düzenleme yapmanıza yardımcı olacak farklı açık ve koyu temalar sağlıyor.

Ghostwriter, GPL v3 altında lisanslanmıştır. Linux ve Windows’ta çalıştırılabilir.


7. Scribus
open-source-writers-tools-720520119940182839.png


Scribus, ücretsiz ve açık kaynak bir masaüstü yayıncılık uygulamasıdır. Bir sonraki büyük romanı yazmanıza yardımcı olmak için tasarlanmamış olsa da, bitmiş kitabı düzenlemek veya baskıya hazır bir dergi yayımlamak için Scribus’u kullanabilirsiniz.

Güçlü vektör çizim araçları; içe / dışa aktarım filtreleri aracılığıyla çok sayıda dosya türü desteği; renk körlüğü, LaTeX veya Lilypond gibi biçimlendirme dilleri oluşturulabiliyor.

Scribus, Linux, FreeBSD, PC-BSD, NetBSD, OpenBSD, Solaris, OpenIndiana, Debian GNU / Hurd, Mac OS X, OS / 2 Warp 4, eComStation, Haiku ve Windows’ta çalışabilir. GPL altında yayınlanıyor.


8. Markdown
open-source-tools-markdown9205525853202087997.png


Markdown bir araçtan çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda bir sözdizimi biçimlendiricisidir. Bu, hikayelerinizi bir düz metin düzenleyicide yazabileceğiniz ve daha sonra herhangi bir belge biçimine dönüştürebileceğiniz veya metni HTML’ye dönüştürmek için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Tek yapmanız gereken, belge boyunca bir dizi sembol eklemektir.

Bu harika çünkü sadece bir programa veya dosya formatına kilitlenmenizi engeller. Markdown’u kullanmak için, genellikle Markdown’u destekleyen bir metin düzenleyici kullanmanız gerekir.

Ghostwriter, yukarıda bahsedildiği gibi, bunun için kullanılabilecek çok yararlı bir editördür.


9. AsciiDoc
open-source-writers-tools-93665725819040912770.png


AsciiDoc, başka bir belge sözdizimi biçimlendiricidir. AsciiDoc, dipnotlar, tablolar, çapraz referanslar, gömülü YouTube videoları ve daha fazlası gibi birçok seçeneği destekler. Notların, belgelerin, makalelerin, kitapların, e-kitapların, slaytların, web sayfalarının, rehber sayfalarının ve blogların oluşturulmasında kullanılabilir. AsciiDoc dosyaları HTML, PDF, EPUB ve yardım sayfalarına sayfalarına dönüştürülebilir. GPL v2 altında yayınlanıyor.

AsciiDocFX, AsciiDoc’u destekleyen kullanışlı bir editördür. Her iki durumda da, AsciiDoc’u kullanmaya başlamak için mevcut makalelerimizden birine göz atmak isteyebilirsiniz.


10. LanguageTool
5e5ab1a66297101f25733b0829dc8c2d3cc200b86941395083200983975.png

Metin editörleri kusursuz bir yazma deneyimi elde etmenize yardımcı olacak kadar yeterli mi?

O zaman, can sıkıcı hatalardan kaçınmak ve yazınızın olabildiğince mükemmel olduğundan emin olmak istiyorsanız, LanguageTool‘u denemelisiniz.

Çevrim dışı da çalışabilen açık kaynak bir yazım ve dil bilgisi denetleyicisidir. Size tarayıcı uzantıları, Microsoft Word, LibreOffice, vb. gibi popüler editörler için eklentiler sağlar ve ayrıca gerekirse bir masaüstü uygulaması da edinebilirsiniz.

Başlamadan önce daha fazlasını keşfetmek istiyorsanız, LanguageTool ile ilgili makalemize göz atabilirsiniz.


11. LaTeX
open-source-writers-tools-111440389778905827108.png


LaTeX, human-readable (insanlar tarafından okunabilen) bir belge hazırlama sistemidir. Bu sistem bilimsel makaleler için oluşturulmuş olsa da, güzelce biçimlendirilmiş kitaplar oluşturmak için de kullanılabilir. Belgenizin yapısını ayarlamak, alıntılar ve çapraz referanslar eklemek için bir dizi işaretleme kullanabilirsiniz. Ayrıca yazılarınızı birkaç dosya türüne dönüştürülebilir.

Linux ve kullanabileceğiniz diğer platformlar için birkaç LaTeX editörü var. LaTeX’i test etmek için Lyx’e bir şans vermenizi öneririm.

LaTeX, LaTeX Project Public License altında yayınlanıyor.


Son

Bu listedeki araçlardan herhangi birini hiç kullandınız mı? Bir yazar olarak en sevdiğiniz açık kaynak kodlu araç nedir? Lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Kaynak
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Bu sitede AdBlock kullanılmamaktadır!

Forumumuzun gelişebilmesi için lütfen AdBlock eklentilerinizi kapatınız. Bu işlem kimi için can sıkıcı olsa da forum masraflarımızı bu şekilde karşılayabiliyoruz.

KAPATTIM
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!