Rehber Yeni Başlayanlar İçin GNU/Linux Temel Komutlar

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents!

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!

NaytSeyd

Super Moderator
Staff member
Super Mod
Messages
565
Likes
1,601
Location
Turkey
#1
Aciklama
Merhaba değerli forum üyeleri! Linux kullanmaya merakı olanlar için hazırlamış olduğum ufak rehberim ile karşı karşıyayız :geek:
Rehber içerisinde temel komutlar yer almaktadır. Takıldığınız, anlamadığınız veya öneride bulunmak istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım :cay:


Terminal
Terminal Linux'un vazgeçilmez parçasıdır. Kullanıcının verdiği komutların sonucunu veya çıktısını verir. Yani bunu sistemin kalbinin bir parçası gibi düşünebiliriz. Linux dağıtımları genellikle GUI (Graphical User Interface) ile gelir, ama her Linux dağıtımı CLI (Command Line Interface) ya sahiptir. Terminali açmak için genellikle CTRL + ALT + T kısayolu kullanılmaktadır.

Ls
"ls"
komutu, bulunduğunuz konumun içinde olan dosyaları & klasörleri listeler. Farklı bir dizine gitmek için "ls /dizinadı/" kullanabilirsiniz. Gizli dosyaları görmek için "ls -a" kullanabilirsiniz.


Mkdir
"mkdir"
komutu, genellikle klasör veya dizin oluşturmak için kullanılır. Mesela devotag adında bir klasör oluşturmak istiyor isek "mkdir devotag" yazarak devotag adında bir klasör oluşturabiliriz. Klasör silmek için "rm -r klasöradı" kullanabilirsiniz. Boş klasör silmek için "rmdir" kullanabilirsiniz.


Touch
"touch"
komutu, dosya oluşturmak için kullanılır. Mesela "touch devotag.md" kullanırsak devotag.md adında bir dosya oluşturacaktır.


Pwd
"pwd"
komutu, bulunduğumuz dizini belirtmek veya bir dosyanın & klasörün dizinini belirtmek için kullanılır.


Cd
"cd"
komutu, verilen dizine gitmek için kullanılır. Mesela home klasöründen desktop klasörüne gitmek için "cd desktop" kullanabiliriz. Geri dönmek için "cd .." kullanabilirsiniz. "*" kullanarak işimizi kısaltabiliriz. Mesela "cd desk*" kullanırsak desk ile başlayan yani desktop dizinine gitmiş oluruz.


Sudo
SuperUserDo
kelimesinden ortaya çıkan sudo, kök (root) ayrıcalıkları almak için kullanılır. Tam kök erişimi almak için "sudo su" komutunu kullanabiliriz.


Nano
Nano
, Linux sistemimizin metin düzenleyicisidir. Sırf nano ile kalmıyor, vi de kullanabilirsiniz. Dillerin büyük bir çoğunu tanıdığı için nano editör kullanımı daha popülerdir.


Mv
"mv"
komutu, dosyaları taşımak için veya yeniden adlandırmak için kullanılır. Mesela devotag.md olan dosya ismimizi DevOtag.md olarak değiştirmek istiyor isek "mv devotag.md DevOtag.md" kullanabiliriz.

Cp
"cp"
komutu, mv komutuna kıyas taşıma işlevinin kopyalama kısmını görür. Kullanımına gelirsek 2 argüman tanımlamamız gerekiyor. Bunlar hedef yol ve kopyalanacak yoldur. Mesela "cp /home/naytseyd/DevOtag.md /home/naytseyd/Desktop/" kullanırsak Desktop dizinimize dosyamızı kopyalamış oluruz. Klasör kopyalamak için "cp -r" kullanabiliriz.


Dipnot
DevOtag Ekibi:

- @hgunduz295
- @trkzmn
- @Sedenogen
- @Celexa
- @NaytSeyd
 
Top