Portal Yeni Başlayanlar İçin Linux Mint, Ubuntu'dan neden Daha İyi ?

Hoşgeldiniz <3

DevOtağ is a developer platform with a number of enhancements shared for various Android devices. Become a member and benefit from the contents! ____________________________________ DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!
Uzun zamandır bir Ubuntu kullanıcısıyım. Diğer Linux dağıtımlarınıda arada deniyorum ancak er ya da geç Ubuntu'ya geri dönmeye devam ediyorum. Bazen Linux Mint'ide kullanıyorum, çoğunlukla bu konuda makaleler yazmak amacıyla. Linux Mint'i kullanmanın oldukça hoş bir deneyim olduğunu söylemeliyim.
Ubuntu'ya geri döndüm, ancak Linux Mint'in yeni başlayanlar için Ubuntu'dan daha iyi olduğunu fark etmeden önce değil.
Bunun nedeni, Linux Mint'in varsayılan olarak Ubuntu'dan daha iyi işlediği birkaç şeyin olmasıdır. Ve bu’ varsayılan olarak ' bir Linux acemisi olarak konuştuğumuzda önemlidir. Çünkü deneyimli bir Linux kullanıcısı kendi yolunu zaten bulacaktır.
Bu popüler Linux dağıtımının her ikisini de kullandığımı düşünürsek, Linux Mint ve Ubuntu'nun adil bir karşılaştırmasını yapabileceğimden eminim.
Burada yaptığım karşılaştırma, muhtemelen Windows'tan yeni çıkmış veya Linux'a geçmeyi düşünen işe yeni başlayan bir Linux masaüstü kullanıcısının bakış açısıdır . Ancak yine de deneyimli bir kullanıcı içinde iyi bir okuma olmalıdır.
Linux Mint'i yeni başlayanlar için Ubuntu'dan daha iyi yapan 8 özelliği

Ubuntu ve Linux Mint tartışmasız en popüler Masaüstü Linux dağıtımlarıdır. Ubuntu Debian'a dayanırken, Linux Mint'de Ubuntu'ya dayanıyor. Soru, kaynağın kendisini kullanmak yerine neden bir Ubuntu türevi veya Debian türevi kullanıldığıdır. Sorunun cevabı, kullanılan türevin daha iyi olmasıdır.
Hardcore Debian kullanıcıları aynı fikirde olmaz, ancak Ubuntu Debian'ı daha iyi yapar (ya da daha kolay mı demeliyim?). Benzer şekilde, Linux Mint'de Ubuntu'yu daha iyi hale getirir.
Peki ama Nasıl? Burada Linux Mint'in Ubuntu'dan daha iyi yaptığı beş şeyi listeleyeceğim.
Karşılaştırmanın esasının Ubuntu GNOME ve Linux Mint'in Cinnamon masaüstü arayüzü arasında olduğunu unutmayın.
1. Cinnamon'da GNOME'DAN daha düşük bellek kullanımı

Linux Mint, deneyimi daha hızlı hale getirmeyi hedeflerken, Ubuntu'da gereksiz olduğunu düşündüğü şeylerden teknik olarak kurtulmaya çalışıyor. Elbette buna GNOME yerine Cinnamon masaüstünün kullanılması da dahildir.

Aradaki fark çok büyük olmasa da, Linux Mint, Ubuntu'ya göre daha düşük bellek tüketimiyle avantaj elde etme eğilimindedir. Bellek tüketiminin hangi uygulamaları çalıştırdığınıza ve kaynak dostu olup olmadığına bağlı olduğunu belirtmek gerekir. Ancak, kutudan çıktığı anda, herhangi bir değişiklik yapılmadan, Linux Mint kaynakları daha az kullanıyor gibi görünüyor. Bu, daha eski yapılandırmaya sahip bilgisayarlar için Mint'in daha ideal bir seçim olmasını sağlar.
Elbette, 16 GB RAM'e sahip bir çekirdek i7'niz varsa, bu önemli olmayacak. Ancak 4 GB RAM'e (veya daha düşük) sahip bir çekirdek i3 işlemciniz varsa, Cinnamon masaüstü teknik olarak kazanç elde eder.
Elbette Cinnamon'u Ubuntu'ya yükleyebilirsiniz, ancak burada varsayılan masaüstü ortamlarını tartışıyoruz.
2. Yazılım yöneticisi: daha hızlı, daha şık, daha hafif

Linux Mint Yazılım Yöneticisi

Ubuntu Yazılım Merkezi'nin yüklenmesi uzun sürer, kaynakları yoğun bir şekilde tüketir ve onunla etkileşimde bulunurken yavaştır. Tabii ki işler yıllar içinde gelişti, ancak yerleşik Ubuntu 20.04 ile bile, bir uygulamayı güncellerken / yüklerken genellikle yavaş yüklendiğini veya donduğunu fark edeceksiniz.
Öte yandan, Linux Mint’in Yazılım Yöneticisi daha hafif ve daha hızlıdır. Şahsen, yavaşladığını hiç fark etmedim, ne zaman ihtiyaç duyarsan her zaman hızlıdır.

Ubuntu Yazılım Merkezi

3. Daha fazla özelliğe sahip yazılım kaynakları
Şu andan itibaren, depoları yönetmek, ayarları geri döndürmek için gerekli tüm seçenekleri ve ihtiyacınıza göre yazılım kaynaklarını değiştirmek gibi birkaç başka faydalı özelliği elde edersiniz.
Ubuntu ilede ihtiyacınız olan gerekli özellikleri eldebilirsiniz, ancak Linux Mint bir adım öteye geçer ve yabancı paketleri kaldırma, eksik anahtarları ekleme, yinelenen girişleri kaldırma ve Ubuntu ile elde edemediğiniz birkaç başka seçenek gibi ek avantajlar sunar (Ubuntu dikkate alındığında) 20.04).
Sorun gidermeye yönelik otomatik seçenekler (aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi), Ubuntu 20.04'te bulamayacağınız özellikler yeni başlayanlar için çok kullanışlıdır.

Linux Mint'de Yazılım Kaynakları

4. Temalar, uygulamalar ve Deskletler
Ubuntu'da da temaları yüklemek için rocket science olduğunu biliyorum. Ancak Linux Mint bunu Ubuntu'dan daha iyi yapıyor.

Linux Mint Temaları

Öncelikle, Mint'te temaları değiştirmek için yeni bir araç (GNOME Tweak gibi) yüklemenize gerek yoktur. Zaten sistem ayarlarından bunu ayarlamanıza izin veriyor. Bunun da ötesinde, "Daha fazla çevrimiçi olun" seçeneğinin altındaki Temalar Sistem Ayarlarında topluluk tarafından geliştirilen birkaç temaya sahip olabilirsiniz.
Ubuntu ise temaları kurmada bu kolaylığa sahip değil. Sıkıştırılmış tema dosyasını indirmek için bir yerlere bakmanız ve ardından yüklemeniz gerekir.
Benzer şekilde, Linux Mint'in de küçük uygulamalar ve masaüstü uygulamaları için Ayarlar'da ayrı bir girişi vardır. Ayrıca, gösterge uygulamalarının ve masa uygulamalarının çevrimiçi bir koleksiyonuna da erişebilirsiniz (Linux'ta Windows benzeri masaüstü pencere öğeleri). Bu yeteneği Ubuntu'da bulamazsınız.
Bu nedenle, kutudan çıkar çıkmaz özelleştirilebilirlik ve bunları yönetme kolaylığı ile applet / masaüstü uygulamaları desteği isteyen kullanıcılar için Linux Mint mükemmel bir seçim olacaktır.
5. Codec, Flash ve varsayılan olarak birçok uygulama
Ubuntu'da medya codec bileşenlerini yükleyemeyeceğinizden değil. Ubuntu da işletim sisteminin kendisini kurarken codec bileşenlerini yükleme seçeneği sunar. Ancak kurulumda yapmazsanız, kendinizi zor durumda bulacaksınız.
Ubuntu, Adobe Flash dahil olmak üzere en yaygın kullanılan ortam codec bileşenlerinden oluşan Ubuntu Restricted Extras adlı bir pakete sahiptir.
Bu paket basit bir komut kullanılarak kolayca kurulabilirken, Ubuntu Yazılım Merkezi'nde listelendiğini bulamazsınız. Bunun yerine, göz atmanız / aşağı kaydırmanız ve isterseniz GStreamer'ı yüklemeyi seçmeniz gerekecektir.

Ubuntu Yazılım Merkezinde Gstreamer medya kodekleri
Linux Mint codec bileşenleri yüklü olarak gelmez (yüklerken dahil etme seçeneğiniz vardır). Ancak, Yazılım Yöneticisi'ni kullanarak kodekleri ararsanız, en azından size doğru seçenekleri hemen sağlar.
Yaygın olarak kullanılan codec bileşenlerini veya listeden başka bir şeyi almak için Ubuntu-limited-extras paketini kurmayı seçebilirsiniz.

Linux Mint Kodekleri

6. Uzun süreli Destek ile daha fazla Masaüstü seçeneği
Hem Ubuntu hem de Linux Mint (tabii ki Ubuntu'ya dayalıdır) 5 yıllık sistem güncellemelerini destekler. Ancak, Ubuntu ile, Canonical tarafından GNOME sürümü için yalnızca 5 yıllık sistem güncellemelerini alırsınız.
Kubuntu, Lubuntu veya Ubuntu'nun diğer resmi tatlarını denemek istiyorsanız, yalnızca 3 yıllık sistem güncellemelerine sahip olacaksınız.
Ancak, Linux Mint ile, Cinnamon masaüstü sürümünü, MATE veya XFCE ilede kullanırsanız, 5 yıllık sistem güncellemeleri alırsınız. Bence bu, Linux Mint'de, yazılım güncellemelerinden vazgeçmeden, farklı masaüstü seçenekleriyle Ubuntu'ya göre büyük bir avantaj sağlıyor.

7. Linux Mint, Snap Store'yi varsayılan olarak devre dışı bırakır
Tabii ki, genel olarak Snap mağazasına karşı hiçbir şeyim yok. En son güncellemeleri alma olanağına sahipken, çeşitli uygulamalara sahip bazı kullanıcılar için yararlıdır. Ve Ubuntu ile varsayılan olarak bundan yararlanabilirsiniz.
Öte yandan, açık kaynak değildir ve Canonical'ın kullanıcıların izni olmadan APT'nin parçalarını Snap ile değiştirme kararları birçok kullanıcıyı uzaklaştırmıştır.
Yani Snap mağazasını tercih etmeyen biriyseniz, Snaps'in APT tarafından kurulmasını engelleyen Linux Mint sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

8. Önceden yüklenmiş Linux Mint uygulamaları sadece harika!
Linux Mint ekibi, önceden yüklenmiş olan kendi araçlarından bazıları üzerinde harika bir çalışma yapıyor.
Örneğin, Linux Mint'teki güncelleme yöneticisi ve Timeshift uygulaması verilerinizi kolayca yedeklemek / geri yüklemek için.

Linux Mint Güncelleme Yöneticisi

Güncelleme yöneticisi ile, güncellemeniz gerekenleri seçebilir, güncelleme geçmişini kontrol edebilir ve her paket Güncellemesi için bazı ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Ubuntu'daki yazılım Güncelleyicisi yeterince iyi, ancak her zaman hızlı çalışan Linux Mint Yöneticisini daha çok seviyorum.
Sadece bununlada sınırlı değil, yedekleme/geri yükleme için hızlı erişim sağlayan güncelleme Yöneticisi için Timeshift'e gidebilirsiniz.

Genel olarak, sağlam bir güncelleme yöneticisidir. Ve sistem yedeklemeleri oluşturmak için yedekleri önceden yüklenmiş Timeshift uygulamasıyla eşleştirirseniz, sisteminizi geri yüklemenize her zaman bir tık uzakta olacaksınız.

Ubuntu 20.04 Yazılım Güncelleyici

Ne dersin? Mint'mi yoksa Ubuntu mu?
Bu yazıyı Ubuntu'yu karalamak için yazıldığını asla düşünmeyn. Ubuntu'nun büyük bir hayranıyım. Şahsen, Cinnamon arayüzünü hiç sevmedim. Benim için çok sıkıcı. Ubuntu'daki kullanıcı deneyimini tercih ediyorum.
Bununla birlikte, herkesin kendi seçenekleri vardır ve Linux Mint'i bilgisayarınızın masaüstü işletim sistemi olarak düşünüyorsanız size ipuçları vermeyi düşündüm.
Linux Mint, Linux'a mutlak bir başlangıç için Ubuntu'dan daha iyi bir seçenek gibi görünüyor. Cinnamon'un Windows gibi bir arayüze sahip olduğu düşünüldüğünde, Ubuntu ve Linux Mint arasında seçim yaparken de önemli bir faktör olabilir. Tabii ki, bu durumda bazı Windows benzeri dağıtımları da kontrol edebilirsiniz.

Linux masaüstü deneyimi olan kullanıcılar için, Ubuntu ve Linux Mint arasında daha çok kişisel bir beğenidir. Ancak neden Ubuntu yerine Linux Mint'i merak ediyorsanız, bu nedenler karar vermenize yardımcı olabilir.
Ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bana bildirin.

Bizi Telegram kanalımızdan takip edin

Diğer yazılark için tıklayın