Hoşgeldiniz <3

DevOtağ, çeşitli Android cihazlar için birtakım geliştirmeler paylaşılan bir geliştirici platformudur. Üye olun ve içeriklerden faydalanın!

Şimdi, Bir Dakikada Kayıt Olun!
Status
Not open for further replies.

AcikVeOzgurFOSS

Moderatör
Moderatör
Messages
54
Bugün teknoloji şirketlerinin ortaya çıkan birçok veri gizlilik ihlali artık çoğu kimseyi gizliliğe önem veren yazılımları kullanmaya itiyor.
Gizlilik konusunda bugün en çok rağbet edilen programların başında hiç şüphesiz vpn yazılımları geliyor. Kimi insan engelleri aşmak için kullanırken, kimi siyasi sebeplerden kimide, mahremiyet adına vpn kullanmayı tercih ediyor. Bugün Vpn yazılımlarının kullanımının bir hayli artmış olması bu gerçeği ortaya çıkarıyor.
Vpn dediğimiz olay geleneksel şekilde insanların başka ülkelerdeki sunuculara bağlanıp ip adresini maskelemesinden ibaret. Yani veri trafiğinizi şifreleyip dışarıdan bu trafiğin okunmasını engellemiş oluyorsunuz.
Ancak burada daha büyük bir sorun var oda sunucusuna bağlandığınız vpn şirketinin verilerinizi kayıt altına alıp almadığı. Yapılan bir araştırmada veri gizliliğini vaad eden birçok şirketin ancak çok azının gerçek manada bu söze uyduğu ortaya çıktı.
Eğer verileriniz bir sunucuda depolanıyor ise verilerinizin kayıt altına alınmadığını anlamak sizin için zor olacaktır. Sunucuların bu gibi asla kesin şekilde emin olunmayacak yapısı bugün birçok alanda insanları merkeziyetçi olmayan uygulamalara yönlendiriyor.
Mesajlaşmadan video ve müzik indirmeye kadar birçok alanda kullanılan bu yeni akımın altyapısına P2P ( Pier To Pier) diyiyoruz. Bu sistemde arada sunucular yoktur. Ağa bağlanan herkes bir sunucu işlevi görür.
Bluetooth destekleyen iki cihaz düşünün, bu iki cihaz arada başka herhangi bir vasıta olmadan direk birbirlerine veri akışında bulunabilir. P2P tamda budur. Bu sistem bugün en çok torrent dosya indirme sistemlerinde kullanılıyor. Karşıdaki cihazdan arada sunucu olmadan bir filmin dosyasını cihazınıza aktarabiliyorsunuz. Arada sunucu olmadığı için veri trafiğinizi kesecek herhangi bir kimse yok.
En en çok kullanıldığı bir diğer alan tox dediğimiz mesajlaşma programları. Mesajlaştığınız kimse ile arada herhangi bir sunucu olmaz siz mesaj attığınız zaman karşıdaki kimsenin interneti açık değilse mesaj iletilmez. Her iki tarafta bir nevi sunucu işlevi görüp arada 3. taraf bir sunucuya ihtiyaç olmadan daha hızlı anlık mesajlaşma gerçekleşir. Bu sistem bugün Telegram'ın gizli sohbetlerinde ve Skype'nin video aramalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
cfe4e5cd6378b09838a29.jpg


İşin Vpn kısmına gelecek olursak son yıllarda kullanımı gittikçe artan P2P tabanlı bu yeni Vpn sistemin adı Decentralized (DVpn)

Tamamen ağa katılan kimselerin ağı büyütüp geliştirdiği bu sistemde insanlar, sunucular yerine ağdaki diğer kimselerin bant genişliğini kullanır. Ağa katıldığınız andan itibaren veri trafiğiniz şifrelenir ve ağdaki diğer kimselerden ayırt edilmesi zor bir şekilde ağı kullanan herhangi biri olursunuz.
Bir dVPN'de, kullanıcılar bir dVPN'e katıldıklarında diğer kullanıcılara trafik taşımak için yükleme bant genişliklerinin bir kısmını da sundukları için hem istemci hem de sunucudur.

Mesela Fransa'da yaşayan biri coğrafi engellemeleri aşmak için ABD'de bulunan birinin bant trafiğini kullanarak bu engeli aşmış olur. Bu sistem aynı zamanda Çin gibi baskıcı rejimlerde Vpn engellemesini aşmanın en iyi yoludur statik bir adres yoktur ve ağ sürekli genişler. Arada sunucu olmadığı için doğası gereği bir trafik ağ kaydıda mümkün değil.
Geleneksel Vpn şirketleri sunucu sistemi üzerine inşa edildiği için sunucuya bir saldırı olduğunda sunucu yanıt vermez yada sunucudaki tüm bilgiler ele geçirebilir. Dvpn'lerde ise saldırılacak ve veri ele geçirilebilecek herhangi bir sistem yoktur ve veri trafiği kesintisiz olarak sürekli işler. Saldırganın Vpn ağını devre dışı bırakmak veya tüm trafik ağından veri almak için ağdaki tüm cihazları tek tek ele geçirmesi lazım buda imkansızdır. Dvpn'lerde bir kaç düğüm bozulursa bu genel trafiği etkilemez. Bu sürekli hareket halinde olan sürekli büyüyüp genişleyen bir trafik ağıdır.

Bugün yaygın olarak kullanılan iki Vpn yazılımı var Sentinel ve Mysterium. Sentinel ve Mysterium tamamen Açık Kaynak kodludur. Sentinel Vpn OpenVpn ayarları ile vpn ağını dizayn ederken Mysterium Openvpn ve yeni nesil vpn sistemi olan Wireguard içinde destek sağlar. Gene Sentinel sadece OpenDns için destek sağlarken Mysterium OpenDns , CloudFlare ve Google Dns için destek sağlar tavsiyemiz Google Dns'den uzak durulması.
Eğer Sentinel veya Mysterium ağında bant genişliğinin yanı sıra ip adresinizide ağdaki kullanıcılar için açarsanız kripto para kazanma imkanınızda mevcut.
Her iki uygulamadada geniş bir ülke ağı mevcut.
Dezavantajlarına gelecek olursak ağ trafiğinde herhangi biri suça bulaştığında başka birinin ağ genişliğini veya ip adresini kullanacağı için başkasının işlediği suç yüzünden ağdaki herhangi birinin risk ile karşılaşması mümkün bu olay birçok insanın başına geldi. Diğeri ise herkes birbirinin ağ bandını kullandığında ağda herhangi biri bir site veya programda ceza aldığında bu ağdaki herkesi etkileyebilir.
Tabi tüm bunlara karşı yazılımcılar tarafından önlem alındığını belirtmekte fayda var.
Daha fazlasını merak edenler için Brave yazılım mühendisleri tarafından hazırlanan Dvpn sistemleri için iki araştırma makalesi var.
1-
You do not have permission to view link Log in or register now.

2-
You do not have permission to view link Log in or register now.


Bizi Telegram kanalımızdan takip
You do not have permission to view link Log in or register now.

Diğer yazılarımızı okumak için
You do not have permission to view link Log in or register now.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top